DOLAR 19,2021 0.13%
EURO 20,9004 0.49%
ALTIN 1.220,910,53
BITCOIN 542711-0,34%
İstanbul
17°

PARÇALI AZ BULUTLU

16:46

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

6. Yargı Paketi TBMM’de kabul edildi

6. Yargı Paketi TBMM’de kabul edildi

on

ABONE OL
Haziran 24, 2022 05:00
6. Yargı Paketi TBMM’de kabul edildi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilen 6. Yargı Paketi ile; Hakim ve savcı yardımcılığı kurumu oluşturulacak.

Noterlere gayrimenkul satışı yetkisi verilecek ve stokçuluk yaptığı belirlenen şahıslara 1 yıldan 3 yıla kadar mahpus cezası verilecek.

24 husustan oluşan 6. yargı paketinin içeriği şöyle:

Cezalarda artırıma gidilecek

Yasa teklifi, ‘Hakimler ve Savcılar Kanunu’, ‘Noterlik Kanunu ve Türk Ceza Kanunu’nda (TCK) değişiklikler öngörüyor.

Buna nazaran; Türk Ceza Kanunu’nda değişiklik yapılarak ‘fiyatları etkileme’ hatasıyla aktif çaba edilebilmesi hedefiyle cürmün cezası artırılacak. Bu kapsamda stokçuluk yapanlara verilen 6 aydan 2 yıla kadar mahpus cezası, 1 yıldan 3 yıla kadar mahpus cezası olarak artırılacak.

Hakim ve savcı yardımcılığı oluşturulacak

Ayrıca hakim adaylığı kurumu kaldırılarak hakim ve savcı yardımcılığı kurulacak. Hakim ve savcı yardımcılığı müddeti 3 yıl olacak. Hakim ve savcı yardımcıları, misyonlarının kıymetli kısmını atandıkları adliyelerde, eğitici hakim ve savcının nezaretinde ve fiilen vazife yaparak tamamlayacak. Uygun yetiştirilmeleri emeliyle eğitici hakim ve savcılar görevlendirilecek ve Türkiye Adalet Akademisi’nde eğitim verilecek. Yardımcılık müddetince 4 kere, Türkiye Adalet Akademisi’nde yüz yüze eğitim alacak.

Yargı mercilerindeki asli misyonları kanunla belirlenecek. Temel eğitim, vazife ve son eğitim periyotlarında mevcuttan farklı olarak birden fazla yazılı imtihana tabi tutulacak. Halihazırda hakim adaylığında olduğu üzere bölge adliye ve bölge yönetim mahkemeleri ile Yargıtay ve Danıştay’da muhakkak müddetlerde vazife yapacak. Hakim ve savcıların meslek içi eğitimleri hakkında düzenleme yapılacak. Hakim ve savcıların birinci sınıfa ayrılma kuralları ortasına en az 3 meslek içi eğitim programına katılmış olma koşulu eklenecek.

Noterler taşınmaz satış süreçleri yapacak

Hukuki süreç güvenliğinin artırılması ve noterlik hizmetinin daha uygun sunulabilmesi gayesiyle ‘Noterlik Kanunu’nda da değişiklikler yapılacak. Açılacak yeni noterliklere, ilgili noter sınıfından müracaat olmadığı takdirde bir alt sınıfta bulunan noterin de başvurabilmesi imkanı getirilecek.

DHA’nın haberine nazaran; noterlerin atama, vazifeye başlama ve atamadan vazgeçme adabı, bu çerçevede tekrar düzenlenecek. Ayrıyeten gayrimenkul satışları noter aracılığı ile yapılacak. Böylelikle noterlere taşınmaz satış süreçleri yapma misyonu de verilecek.

Bülent Turan’dan İyi olsun’ paylaşımı

Haberi AK Parti Küme Başkanvekili Bülent Turan, sosya medya hesabından duyurdu.

Blent Turan, paylaşımda, “Hakim ve savcı yardımcılığının getirilmesi, taşınmaz satışlarının noterlerce de yapılabilmesi, fiyatları etkileme, mal, hizmet satımından kaçınma kabahatlerinin cezasının ağırlaştırılmasını içeren 24 unsurluk teklifimizi TBMM Başkanlığı’mıza sunduk. Güzel olsun.” ifadelerine yer verdi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP