DOLAR 18,0825 -0.04%
EURO 18,1873 -0.01%
ALTIN 1.016,260,02
BITCOIN 3892161,36%
İstanbul
28°

AZ BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

6’lı masa birinci tıbbın son toplantısını tamamladı

6’lı masa birinci tıbbın son toplantısını tamamladı

on

ABONE OL
Ağustos 22, 2022 04:00
6’lı masa birinci tıbbın son toplantısını tamamladı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

2023 seçimlerine geri sayım başladı.

AK Parti ve MHP’nin kurduğu Cumhur İttifakı’na karşı CHP, Yeterli Parti ve Saadet Partisi’nin kurdukları Millet İttifakı; Demokrat, DEVA, ve Gelecek Partisi ile birlikte hareket etme kararı aldı.

6’lı masayı oluşturan CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, ÂLÂ Parti Genel Lideri Meral Akşener, Gelecek Partisi Genel Lideri Ahmet Davutoğlu, DEVA Partisi Genel Lideri Ali Babacan ve Demokrat Parti Genel Lideri (DP) Gültekin Uysal, Temel Karamollaoğlu’nun mesken sahipliğinde, SP Genel Merkezi’nde altıncı kere buluştu.

Toplantı 6 saat sürdü

Yaklaşık 6 saat süren toplantının akabinde önderlerin imzasıyla yayınlanan bildiride,Cumhuriyetin 2. yüzyılına yaraşır bir Türkiye’yi inşa etmek için bir ortaya gelen 6 siyasi partinin önderler buluşmasının birinci turunun bugün tamamlandığı belirtildi.

Bildiride, birinci toplantının yapıldığı 12 Şubat’tan yana gelinen basamak ise şöyle tabir edildi:

“Milletimize umut olduk”

Ülkemizi süratle felakete sürükleyen Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin doğal sonuçlarına, yani; iktisatta iflasa, iç ve dış siyasette itibarsızlaşmaya, kamu kurum ve takımlarındaki çürümeye, yaşanan sosyolojik ve ruhsal çöküntüye dur demek için birinci sefer 12 Şubat 2022 tarihinde bir ortaya gelerek ortaya koyduğumuz kararlılığımızla milletimize umut olduk.

“12 Şubat’tan daha umutluyuz”

O tarihten sonra Türkiye’de artık hiçbir şeyin eskisi üzere olmayacağı anlaşılmış ve milletimiz tarafından “6’lı Masa”olarak isimlendirilen iş birliğimiz, kararlılıkla bugünkü etabına gelmiştir. Bilinmelidir ki bugün, 12 Şubat’tan çok daha kararlı ve umutluyuz.

Oluşturulan komitelerle, güçlendirilmiş parlamenter sistemin temel unsurlarının çalışıldığı tabir edilen bildiride, Temel Unsurlar ve Hedefler”, “Seçim Güvenliği” ve “Bazı Ekonomik Kurumların Reformukomisyonlarının çalışmalarının kamuoyuyla paylaşıldığı, öbür kurulların raporlarının da gözden geçirildiği tabir edildi. Ortak bildiride, kamuoyunun gündeminde olan aktüel ekonomik, iç ve dış siyasi gelişmelerin de değerlendirildiği söz edildi.


“Beraber yol yürüyeceğiz”

6 başkanın, ortak problemler karşında ortak sorumluluğun yükünü omuzlarında hissederek hareket ettiği kaydedilen açıklamada,Bugünden itibaren seçim öncesi, seçim periyodu, seçim günü ve seçim sonrası olmak üzere önümüzdeki tüm süreçlerde istişareye kıymet veren anlayışımızla birlikte yol yürümeye devam etme kararlılığında olduğumuzun altını tekraren çizmek isteriz. denildi.

“Uğrattığımız hayal kırıklıklarının farkındayız”

Milletimizin epey yıldır uğradığı hayal kırıklıklarının farkındayız. Bu hayal kırıklıklarını gidermek üzere insanımızın beklenti ve taleplerini karşılayacak liyakatli takımlarla ve aktif siyasetlerle milletimizin karşısına çıkacağız.görüşüne yer verildi.


Bildiride, cumhurbaşkanı adayı çıkarma konusunda kararlılık vurgusu yapıldı:

Cumhurbaşkanı ortak belirlenecek

Milletimiz emin olsun; ortak Cumhurbaşkanı adayımız hem Türkiye Cumhuriyeti’nin 13. Cumhurbaşkanı hem de yalnızca bu masa etrafında bir ortaya gelen siyasi partilere oy verenlerin değil, herkesin cumhurbaşkanı olacaktır.Milletimiz müsterih olsun, bu karanlık günlerin bitmesine çok az kaldı.ifadelerini kullanıldı.

Bir sonraki toplantı 2 Ekim’de

İlk çeşidin son görüşmesinde bir sonraki toplantı tarihi de belirlendi.

Bildiride de yer alan açıklamaya nazaran ikinci çeşit görüşmelerin birinci toplantısı 45 gün sonra, 2 Ekim’de CHP Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun mesken sahipliğinde, CHP Genel Merkezi’nde gerçekleştirilecek.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP