DOLAR 19,2021 0.13%
EURO 20,9004 0.49%
ALTIN 1.220,910,53
BITCOIN 542711-0,34%
İstanbul
17°

PARÇALI AZ BULUTLU

16:46

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

AB, Rus gazına tavan fiyatı tartışıyor

AB, Rus gazına tavan fiyatı tartışıyor

on

ABONE OL
Eylül 7, 2022 22:00
AB, Rus gazına tavan fiyatı tartışıyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Avrupa Birliği (AB), artan güç faturalarına devalar arıyor.

Brüksel’de basın toplantısı düzenleyen AB Kurulu Lideri Ursula von der Leyen, güç krizine karşı atmayı planladıkları adımlara ait konuştu.

Tavan fiyat ihtimali

Leyen, “Rus gazına tavan fiyat uygulanmasını önereceğiz.” dedi.

Avrupa’nın harikulâde bir durumla karşı karşıya olduğuna işaret eden Leyen, “Rusya, doğalgaz piyasalarını faal olarak manipüle ediyor. Rusya’nın gaz piyasasındaki manipülasyonunun elektrik piyasası üzerinde de tesirleri olduğunu görüyoruz.” diye konuştu.

“Norveç, Avrupa’ya Rusya’dan daha fazla gaz tedarik ediyor”

Von der Leyen, AB’nin daha evvel gaz tüketimini azaltma, gaz depolarını doldurma, yenilebilir yatırımları hızlandırma ve Rusya dışı kaynaklardan güç tedarikini artırma kararları aldığını anımsatarak, “Bugün Norveç, Avrupa’ya Rusya’dan daha fazla gaz tedarik ediyor.” ifadesini kullandı.

“Elektrik üretimi yüzde 26 azaldı”

Avrupa’nın güç krizi ile birlikte kuraklık da yaşadığını lisana getiren von der Leyen, “Kuraklık nedeniyle hidroelektrik santrallerden elektrik üretimi yüzde 26 azaldı.” dedi.

Von der Leyen, güç krizine karşı 5 acil önlem hazırladıklarına işaret ederek, “Birincisi elektrik tasarrufu. Ne yaparsak yapalım elektriği tasarruflu kullanmamız gerekiyor.” değerlendirmesinde bulundu.

“Talebin en yüksek olduğu saatlerde fiyatlar tepe yapıyor”

Elektrik talebinin en yüksek olduğu saatlerde fiyatların da tepe yaptığını aktaran von der Leyen, en kıymetli çalışan gaz santrallerinin de bu vakitlerde devreye alındığını belirtti.

“Tüketimi düşürme amacı belirlenmesini teklif edeceğiz”

Von der Leyen, “Elektriğin en ağır kullanıldığı vakitlerde tüketimi düşürme maksadı belirlenmesini teklif edeceğiz.” diye konuştu.

“Düşük maliyetle elektrik üreten şirketlerin gelirlerine tavan uygulanmasını teklif edeceğiz.” diyen von der Leyen, yenilenebilir üzere düşük karbonlu güç kaynaklarından elektrik üretenlerin maliyetlerinin düşük, fiyatlarının yüksek olduğunu anlattı.

“Petrol ve gaz şirketleri büyük kârlar elde etti”

Von der Leyen, kimi şirketlerin beklenmeyen düzeylerde yüksek karları olduğunu ve bunu haneler ve işletmelere yönelteceklerini söyledi.

Bütün güç kaynaklarının bu krizin aşılmasına için kullanılaması gerektiğine dikkati çeken von der Leyen, “Petrol ve gaz şirketleri büyük kârlar elde etti. Bu nedenle fosil yakıt şirketlerinden mecburî katkı alınmasını önereceğiz.” dedi.

“Elektrik piyasalarında sorunlar var”

Von der Leyen, üye ülkelerin gaz ve petrol firmaları gelirlerinden sağlayacağı ek kaynağı fakirleri desteklemekte kullanabileceğini tabir etti.

Elektrik piyasalarında da problemler bulunduğuna işaret eden von der Leyen, bu alanda faaliyet gösteren firmaların süreç yapabilmeleri için çok yüksek ölçüde fona gereksinimleri olduğunu, güç şirketlerinin yaşadığı likidite meselesini aşmalarına yardım edeceklerini anlattı.

Rusya’dan sağlanan gaz oranı yüzde 9’a indi

AA’nın haberine nazaran, AB’nin savaş öncesinde gazının yüzde 40’ını Rusya’dan sağladığını, bu oranının bugünlerde yüzde 9’a indiğini anlatan von der Leyen, bu evreden sonra hazırladıkları teklifleri üye ülkelerin değerlendireceğini vurguladı.

Bu mevzuyu görüşmek üzere AB üyesi ülkelerin güç bakanları, 9 Eylül’de Brüksel’de fevkalâde toplantı yapacak.

Kuzey Akım’dan gaz akışı süresiz durduruldu

Rusya, geçen hafta Avrupa’ya Kuzey Akım boru sınırından gaz akışını süresiz durdurmuştu.

Öte yandan, AB Komitesi’nin güç krizine yönelik milletlerarası basına sızan taslak çalışmasına nazaran, doğal gaz santralleri dışındaki elektrik üreticilerine megavatsaat başına 200 euroluk fiyat hududu getirilmesi kelam konusu olabilir.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP