DOLAR 19,2021 0.13%
EURO 20,9004 0.49%
ALTIN 1.220,910,53
BITCOIN 542711-0,34%
İstanbul
17°

PARÇALI AZ BULUTLU

16:46

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

ABD Adalet Bakanı: Trump’ın malikanesinin aranması kararını şahsen onayladım

ABD Adalet Bakanı: Trump’ın malikanesinin aranması kararını şahsen onayladım

on

ABONE OL
Ağustos 12, 2022 07:00
ABD Adalet Bakanı: Trump’ın malikanesinin aranması kararını şahsen onayladım
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Eski ABD Lideri Donald Trump’ın Florida eyaletine bağlı Palm Beach’teki meskeninin geçtiğimiz günlerde ABD Federal Soruşturma Ofisi (FBI) tarafından yürütülen soruşturma kapsamında arandı.

Bunun akabinde ABD Adalet Bakanı Merrick Garland yapılan arama ile ilgili basın toplantısı düzenledi.

“Kararı şahsen onayladım”

Arama kararını şahsen onayladığı ve bu cins kararların kolay alınmadığını söyleyen Merrick, “Federal yasa, şu anda aramanın temeli hakkında daha fazla detay vermemi engelliyor. Lakin bilmenizi istediğim noktalardan biri, bu bahiste arama buyruğu çıkarılması kararını şahsen onayladığımdır. Departman bu türlü bir kararı basitçe almıyor.” dedi.

“Arama buyruğu federal bir mahkeme tarafından yetkilendirildi”

Arama buyruğunun Güney Florida’daki bir federal mahkeme tarafından “muhtemel bir nedenin bulunması üzerine” yetkilendirildiğini, arama buyruğunun kopyalarının ve FBI’dan alınan bir mülk makbuzunun yasa gereği mülk sahibine bırakılması gerektiğini kaydeden Garland, “Bakan olduğumdan beri, Adalet Bakanlığının mahkeme evrakları aracılığıyla konuşacağını açıkça belirttim.

Adalet Bakanlığı Florida’nın güney bölgesinde, FBI’ın bu hafta başlarında gerçekleştirdiği mahkeme onaylı aramayla ilgili bir arama buyruğu açmıştı. Bu arama Florida’da, eski Lidere ilişkin bir binaydı. Bakanlık, aramanın yapıldığı gün rastgele bir açıklama yapmadı.

Hem arama buyruğunun hem de FBI mal makbuzunun kopyaları, arama sırasında olay yerinde bulunan eski liderin avukatına arama günü verildi. Arama buyruğu, gerekli mümkün nedenin bulunması üzerine federal bir mahkeme tarafından yetkilendirildi. Bakanlık, arama buyruğunu ve makbuzu, kamu faydası için kamuoyuna açıklamak için harekete geçti.” dedi.


“Çalışmalarımızın birçok mecburî olarak kamuoyunun dışında yürütülüyor”

Hukukun üstünlüğüne sadakatle bağlılığın Adalet Bakanlığı’nın ve demokrasinin temel prensibi olduğunu vurgulayan Garland, “Hukukun üstünlüğünü savunmak, hukuku korkmadan ve kayırmadan eşit olarak uygulamak demektir. Tüm Amerikalılar, yasanın tarafsız bir halde uygulanması, yasanın yoluna uygun olarak yürütülmesi hakkına sahiptir.

Çalışmalarımızın birden fazla mecburî olarak kamuoyunun dışında yürütülüyor. Bunu, tüm Amerikalıların anayasal haklarını korumak ve soruşturmalarımızın bütünlüğünü korumak için yapıyoruz.

FBI ve Adalet Bakanlığı’nın vatansever kamu vazifelileri her gün Amerikan halkını şiddet içeren hatalardan, terörizmden ve güvenliklerine yönelik başka tehditlerden korurken, sivil haklarımızı da koruyorlar.

Bunu büyük bir ferdî fedakarlıkla ve kendilerini riske atarak yaparlar. Onlarla birlikte çalışmaktan onur duyuyorum. Şu anda söyleyebileceğim tek şey budur.” sözlerini kullandı.


Trump’ın malikanesine FBI baskını

Trump’ın Florida eyaletinde bulunan Mar-A-Lago tatil köyündeki malikanesinde FBI tarafından 8 Ağustos’ta yapılan aramanın Trump’ın Başkanlık vazifesi sırasında Florida’daki ikametgahına kapalı kayıtları getirip getirmediğine ait yürütülen bir soruşturmayla ilgili olduğu aktarılmıştı.

ABD Adalet Bakanlığının 2022 yılının başlarında Ulusal Arşivler ve Kayıtlar Yönetimi tarafından Mar-A-Lago’dan alınan 15 kutudaki evrakların içinden çıkan saklı kayıtların varlığını araştırdığı öne sürülmüştü.

İHA’nın haberine nazaran; operasyona reaksiyon gösteren Trump ise, grupların konutundaki bir kasayı da açtığını tez etmiş, “Florida, Palm Beach’teki hoş meskenim Mar-A-Lago şu anda kuşatma altında, büyük bir FBI casusu kümesi tarafından baskın yapılıp işgal edildi. İlgili devlet kurumlarıyla çalıştıktan ve iş birliği yaptıktan sonra meskenime yapılan bu habersiz baskın gerekli yahut uygun değildir. Kasama bile girdiler. Ülkemiz için karanlık vakitler. Daha evvel bir ABD Liderinin başına bu türlü bir şey gelmemişti.” sözlerini kullanmıştı.


En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP