DOLAR 19,2021 0.13%
EURO 20,9004 0.49%
ALTIN 1.220,910,53
BITCOIN 542711-0,34%
İstanbul
17°

PARÇALI AZ BULUTLU

16:46

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

ABD Adalet Bakanlığı, Trump baskınının ayrıntılarının açıklanmasına karşı

ABD Adalet Bakanlığı, Trump baskınının ayrıntılarının açıklanmasına karşı

on

ABONE OL
Ağustos 16, 2022 08:00
ABD Adalet Bakanlığı, Trump baskınının ayrıntılarının açıklanmasına karşı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Eski ABD lideri Donald Trump’ın, geçtiğimiz günlerde Florida eyaletinde yer alan Mar-A-Lago tatil köyündeki malikanesine, ABD Federal Soruşturma Ofisi (FBI) tarafından baskın yapıldı.

ABD Adalet Bakanlığı, Federal Soruşturma Ofisi (FBI) casuslarının, 8 Ağustos’ta eski Lider Donald Trump’ın meskenine düzenledikleri baskında arama buyruğuyla ilgili argümanların açıklanmasını reddetti.

“Bilgilerin ifşa edilmesi halinde ortaya çıkabilecek ziyanı daha da artırmaktadır”

Bakanlıktan yapılan açıklamada, “Hükümetin beyanının bu etapta ifşa edilmesi, muhtemelen, bu soruşturma ilerledikçe ve başka yüksek profilli soruşturmalarda yardım istenebilecek şahitlerin gelecekteki iş birliğini sekteye uğratacaktır.” tabirine yer verildi.

Açıklamada ayrıyeten “Bu soruşturmanın son derece saklı malzemeleri içermesi, soruşturmanın bütünlüğünün korunması gereğinin altını çizmekte ve bilgilerin vaktinden evvel yahut uygunsuz formda kamuya ifşa edilmesi halinde ortaya çıkabilecek ziyanı daha da artırmaktadır.” uyarısı yapıldı.

Ne olmuştu

ABD’nin önde gelen medya kuruluşları, federal mahkemeden, FBI casuslarının geçen hafta Trump’ın Mar-a-Lago malikanesinde arama yapmak zorunda kalmasının olası nedenini açıklayan argümanı ortaya koyan yeminli beyanın açıklanması müracaatında bulunmuştu.

ABD Adalet Bakanı Merrick Garland, 11 Ağustos’ta, FBI baskını hakkında birinci kere açıklama yaparak, Trump’ın malikanesinde yapılan aramayı kendisinin onayladığını söylemiş, kamuoyunda süren tartışmalar üzerine olayın daha net anlaşılması için Adalet Bakanlığının arama buyruğu ve el konulan materyallerle ilgili kapalılığın kaldırması talebiyle Florida Bölge Mahkemesine müracaatta bulunduklarını duyurmuştu.

Trump’ın da arama buyruğunun kamuoyu ile paylaşılmasına karşı olmadığını belirtmesi üzerine federal yargıç, 12 Ağustos’ta arama buyruğunu ve el konulan materyaller listesi tutanağını kamuya açıklamıştı.

AA’nın haberine nazaran; yayınlanan “arama emri”nin ayrıntılarında FBI casuslarının, Casusluk Yasası kapsamında üç farklı federal yasanın muhtemel ihlallerini araştırdıklarına yer verilmiş, baskında “çok gizli” (Top Secret) damgalı 11 set evrak alındığı da tutanaklara geçirilmişti.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP