DOLAR 19,2021 0.13%
EURO 20,9004 0.49%
ALTIN 1.220,910,53
BITCOIN 542711-0,34%
İstanbul
17°

PARÇALI AZ BULUTLU

16:46

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

ABD ile Rusya nükleer savaşa girerse 5 milyar insan ölebilir

ABD ile Rusya nükleer savaşa girerse 5 milyar insan ölebilir

on

ABONE OL
Ağustos 17, 2022 11:00
ABD ile Rusya nükleer savaşa girerse 5 milyar insan ölebilir
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Rusya ile Ukrayna ortasındaki savaş, 24 Şubat tarihinden beri devam ediyor.

İki ülkenin savaşı tüm dünyayı etkilerken Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) yeni bir araştırma yapıldı.

Rutgers Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, bilgisayar simülasyonları kullanarak ABD ve Rusya ortasındaki muhtemel bir nükleer savaşın sonuçlarını kestirim etti.

Bilim insanları, nükleer bombalardan kaynaklı yangınların üst atmosfere kurum salacağını ve bu durumun Güneş ışınlarının yeryüzüne inmesinin engellenmesi ile sonuçlanacağını ortaya koydu.

Milyarlarca kişi etkilencek

Güneş’in kapanmasıyla yeryüzünde mahsul yetişmesinin büyük ölçüde engelleneceğini belirten uzmanlar ortaya çıkan kıtlığın akabinde milyarlarca kişinin açlıktan öleceğini hesapladı.

“Nükleer savaşın yaşanmasını engellemeliyiz”

Nature Food isimli bilimsel mecmuada yayımlanan çalışmanın başyazarı Prof. Dr. Lili Xiai “Veriler bize açıkça şunu söylüyor: Bir nükleer savaşın yaşanmasını engellemeliyiz” diye konuştu.

Bununla birlikte araştırmacılar, hesaplamalarını her ülkenin nükleer cephanesinin büyüklüğüne dayandırdıklarını aktardı.

Putin’in nükleer tehdidi

Öte yandan Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin, Ukrayna ile yaşanan savaşın başlamasından birkaç gün sonra Savunma Bakanı Sergey Şoygu ve Genelkurmay Lideri Valeriy Gerasimov ile bir toplantı gerçekleştirmişti.

Toplantıda, Rus ordusunun nükleer silahlar ve hipersonik füzeleri kapsayan caydırıcı güçlerinin özel savaş durumuna geçirilmesi buyruğunu vermişti.

Ülkelerin nükleer silah sayıları

Putin’in özel savaş durumuna geçirilmesi buyruğunu verdiği nükleer silah envanterinde 6 bin 255 başlık bulunduğu kestirim ediliyor. Batı Bloku’nun elinde bulunan 6 bin 65 nükleer silahın 5 bin 550’sinin ABD, 290’ının Fransa, 225’inin de İngiltere’nin elinde olduğu belirtiliyor.

Nükleer savaşın tesirleri 400 yıl boyunca sürecek

Nükleer devletler ortasındaki küçük bir çatışmanın bile besin üretimini azaltacağını ve yaygın açlıkla sonuçlanacağını söyleyen bilim insanları, “Community Earth System Model” adlı bir varsayım aracı geliştirdi.

Bilim insanları geliştirdikleri bu araçla, mısır, pirinç, bahar buğdayı ve soya fasulyesi üzerindeki tesirleri ülke bazında kestirim etti. Araştırmacılar ayrıyeten hayvancılık ve balıkçılıkla ilgili öngörülen değişiklikleri de inceledi.

Çalışmanın muharrirleri, Hindistan ve Pakistan ortasında lokal bir savaş olması durumunda, global nüfusun tarım ve hayvancılık eserlerinden aldığı kalorinin beş yıl içinde ortalama yüzde yedi azaldığını bildirdi.

ABD ve Rusya’nın dahil olduğu en berbat nükleer savaş senaryosunda ise savaşın sona ermesinin akabinde 300 ile 400 yıl boyunca global nüfusun bu eserlerden aldığı kalori ölçüsünün yüzde 90 azaldığı görüldü.

Bilim insanları, mahsul üretimindeki düşüşlerinin Rusya ve ABD üzere büyük ihracatçılar da dahil olmak üzere orta-yüksek enlem ülkelerinde en şiddetli olacağını vurguladı.

5 milyardan fazla insan iki yıl içinde açlıktan ölecek

Diğer taraftan, ABD ve Rusya ortasındaki nükleer savaş senaryosunun sonuç iddialarına nazaran, bu türlü bir savaşın akabinde gezegenin yüzde 75’inden fazlasını oluşturan 5 milyardan fazla insanın iki yıl içinde açlıktan öleceği aktarıldı. Dünya Bankası’nın 2020 datalarına nazaran yeryüzünde 7,753 milyar insan yaşıyor.

“Nükleer silahları yasaklamak tek çözümdür”

Öte yandan çalışmanın ortak muharriri Prof. Dr. Alan Robock, her boyuttaki bir nükleer savaşın global besin sistemlerini yok edeceğini ve bu süreçte milyarlarca insanı öldüreceğini söyledi.

Robock, “Dünya birkaç defa nükleer savaşın eşiğine geldi. Nükleer silahları yasaklamak tek uzun vadeli tahlildir. Beş yıllık BM Nükleer Silahların Yasaklanması Antlaşması 66 ülke tarafından onaylandı, fakat dokuz nükleer ülkeden hiçbiri onaylanmadı.

Çalışmamız, bu dokuz devletin bilimi ve dünyanın geri kalanını dinleme ve bu muahedeyi imzalama vaktinin geldiğini açıkça ortaya koyuyor.” değerlendirmesinde bulundu.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP