DOLAR 19,2021 0.13%
EURO 20,9004 0.49%
ALTIN 1.220,910,53
BITCOIN 542711-0,34%
İstanbul
17°

PARÇALI AZ BULUTLU

16:46

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

ABD ve Tayvan, yeni ticaret teşebbüsü görüşmelerine başlayacak

ABD ve Tayvan, yeni ticaret teşebbüsü görüşmelerine başlayacak

on

ABONE OL
Ağustos 18, 2022 11:00
ABD ve Tayvan, yeni ticaret teşebbüsü görüşmelerine başlayacak
0

BEĞENDİM

ABONE OL

ABD Temsilciler Meclisi Lideri Nancy Pelosi’nin Tayvan ziyareti, Çin ile ABD ortasında tansiyon yaşanmasına sebep oldu.

Pelosi’nin ziyareti Asya’da suları ısındırırken ABD idaresinden bir atak geldi.

ABD idaresi, Çin ile tansiyonun yüksek olduğu bir periyotta Pekin idaresiyle egemenlik ihtilafı içindeki Tayvan ile yeni ticaret teşebbüsü kapsamında resmi görüşmelere başlanacağını duyurdu.

Uzlaşmaya varıldı

ABD Ticaret Temsilciliğinden (USTR) yapılan açıklamada, ABD ve Tayvan’ın “21. Yüzyıl Ticaretine Ait ABD-Tayvan Girişimi” kapsamında müzakere yetkisi üzerinde uzlaşmaya vardığı bildirildi.

İlk müzakere sonbaharda

İlk tıp müzakerelerin bu sonbaharın başlarında gerçekleşmesinin beklendiği belirtilen açıklamada, iki ülkenin ticaretin kolaylaştırılması, düzenleyici uygulamalar, yolsuzlukla uğraş standartları, küçük ve orta ölçekli işletmeler ortasındaki ticaretin geliştirilmesi, tarım ticaretinin geliştirilmesi, ticarette ayrımcı mahzurların kaldırılması, dijital ticaret, iş gücü ve etraf standartları mevzularında sağlam bir gündem belirlediği aktarıldı.

Açıklamada, devlete ilişkin işletmelerin nizamı bozucu uygulamaları ile piyasa dışı siyaset ve uygulamaların da gündemde yer aldığı kaydedildi.

“Anlamlı sonuçlar elde etmek için savlı bir program izlemeyi planlıyoruz”

USTR’nin açıklamasında, ABD’nin müzakereler boyunca Kongre ve personel, iş dünyası, etraf kümeleri ve öbür kilit paydaşlarla istişarelerde bulunmaya devam edeceği söz edildi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen ABD Ticaret Temsilci Yardımcısı Sarah Bianchi, Tayvan ile ticaret ve yatırım bağlarını derinleştirecek, ortak bedellere dayalı karşılıklı ticaret önceliklerini geliştirecek ve çalışanlar ile işletmeler için yenilikçiliği ve kapsayıcı ekonomik büyümeyi teşvik edecek müzakerelere başlayacaklarını belirtti.

Bianchi, “Daha adil, daha müreffeh ve dirençli bir 21. yüzyıl iktisadının inşasına yardımcı olacak müzakereler kapsamındaki 11 ticaret alanını kapsayan yüksek standartlı taahhütler ve manalı sonuçlar elde etmek için argümanlı bir program izlemeyi planlıyoruz.” tabirini kullandı.

Ne olmuştu

ABD ve Tayvan, 1 Haziran’da ekonomik ve ticari bağlantıları güçlendirmek maksadıyla yeni bir teşebbüs başlatmış ve bu kapsamdaki müzakereler için bir yol haritası geliştirme niyetlerini açıklamışlardı.

AA’nın haberine nazaran; kelam konusu teşebbüs ile ekonomik ve ticari bağların derinleştirilmesi için somut yolların ve ortak bedellere dayalı karşılıklı ticaret önceliklerinin geliştirilmesinin, inovasyon ile kapsayıcı ekonomik büyümenin teşvik edilmesinin hedeflendiği bildirilmişti.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP