DOLAR 19,0339 0.02%
EURO 20,3540 0.39%
ALTIN 1.211,39-0,39
BITCOIN 5392344,08%
İstanbul
11°

AZ BULUTLU

16:40

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

ABD’li kongre üyesi Türkiye’ye F-16 satışına ait tasarıyı geri çekti

ABD’li kongre üyesi Türkiye’ye F-16 satışına ait tasarıyı geri çekti

on

ABONE OL
Temmuz 13, 2022 12:00
ABD’li kongre üyesi Türkiye’ye F-16 satışına ait tasarıyı geri çekti
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Temsilciler Meclisi Kurallar Komitesi, ABD Savunma Bakanlığının (Pentagon) 2023 bütçesini içeren Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasa (NDAA) tasarısını görüştü.

Pappas’ın çok sayıda Kongre üyesinin takviyesi ile NDAA tasarısına eklenmek üzere verdiği ve ABD’nin Türkiye’ye F-16 satışını engellemeyi amaçlayan tasarısı da gündeme geldi.

“Tekrar pahalandırmak üzere geri çekildi”

New Hampshire vekili Demokrat Chris Pappas’ın Türkiye’nin ismini zikretmeden “bir NATO müttefikine yönelik tekrarlanmış yetkisiz hava alanı ihlallerinde bulunan bir ülkeye” silah satışının yapılmasını yasaklayan birinci tasarısının “tekrar kıymetlendirmek üzere geri çekildiği” dediği bildirildi.

Komitenin internet sayfasında da tasarıya “geri çekildi” ibaresi eklendi.

Pappas’ın tasarısında şu sözler kullanılmıştı:

“Herhangi bir savunma ekipman yahut hizmetini transfer etmesi yasaktır”

“Başkan’ın, bir evvelki yıl, bir NATO müttefikine yönelik yinelenmiş yetkisiz hava alanı ihlallerinde bulunan yahut diğer bir üye ülkenin egemenliğini ve toprak bütünlüğünü öteki formlarda ihlal eden bir ülkeye, Senato ve Temsilciler Meclisi Dış Münasebetler Komitelerine bu ülkenin artık kelam konusu ihlalleri yapmadığını ve 6 ay evvelden bu ihlalleri durdurduğunu teyit etmeden, Silah İhracatı Denetim Maddesi’nin 36’ncı unsuruna tabi olan rastgele bir savunma ekipman yahut hizmetini transfer etmesi yasaktır.”

Komitenin internet sayfasında Yunan lobisine yakınlığı ile bilinen vekilin ikinci tasarısının ise “revize edilerek tekrar sunulduğu” belirtildi.

Bu tasarıda ise Türkiye’ye F-16 satışına yönelik iki kural koşuldu.

“Bu F-16’ların Türkiye tarafından Yunanistan toprakları üzerinde..”

AA’nın haberine nazaran tasarıda, Başkan’ın Senato ve Temsilciler Meclisinin Dış Bağlantılar ve Silahlı Kuvvetler Komitelerine bu satışın ABD’nin “ulusal çıkarına olduğunun” ve “bu F-16’ların Türkiye tarafından Yunanistan toprakları üzerinde yetkisiz uçuşlar için kullanılmamasını sağlamak için atılan somut adımların detaylı bir izahatını” vermesi gerektiği tabir edildi.

Tasarının 2023 savunma bütçesi yasası ile yasalaşması için Temsilciler Meclisi Genel Konseyi ve Senato’nun ilgili komiteleri ile Genel Şurasından geçmesi gerekiyor.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP