DOLAR 19,2021 0.13%
EURO 20,9004 0.49%
ALTIN 1.220,910,53
BITCOIN 542711-0,34%
İstanbul
17°

PARÇALI AZ BULUTLU

16:46

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

Adana’da idrarını yapamadığı kimseye söyleyemeyen bayan ameliyat oldu

Adana’da idrarını yapamadığı kimseye söyleyemeyen bayan ameliyat oldu

on

ABONE OL
Nisan 25, 2022 12:12
Adana’da idrarını yapamadığı kimseye söyleyemeyen bayan ameliyat oldu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Leyla Şahin (42), bundan 21 yıl evvel özel güvenlik vazifelisi olan Nuri Şahin (52) ile hayatını birleştirdi.

Şahin’in bu evliliğinden 4 çocuğu oldu.

Ailesiyle birlikte keyifli bir hayat süren Şahin’in hayatı, 2007 yılında yaşadığı idrar yapamama ve zorlanmaya başlamasıyla kabusa döndü.

Sonunda kocasına anlattı

Şahin, birinci başta utandığı için yaşadıklarını eşi dahi kimseyle paylaşamadı, lakin sağlık sorunu baş edilemez bir noktaya gelince anlatmak zorunda kaldı.

Nuri Şahin, eşine sık sık su içmesini tavsiye etse de bu tahlil olmadı.

Leyla Şahin’in durumu daha da kötüleşince çift, hastanenin yolunu tuttu.

“Sonda” da işe yaramadı

Buradaki hekim Şahin’e; ‘kemik eğriliği’ teşhisi koydu ve ameliyata aldı.

Evvel her şey yolundaydı lakin bayan bir hafta sonra yeniden tıpkı sıkıntıları yaşadı.

Bir öbür hekim ise idrar kanalında darlık olduğunu belirtip, ameliyata aldı.

‘Sonda’ tedavisi uygulanan bayan, bir türlü sağlıklı bir ömür süremedi.

İdrar kanalında dar olan kısım kesildi

Son bir umut olarak Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi’ne başvuran Şahin, Üroloji Anabilim Kısmı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Keyifli Bedel tarafından tedavi altına alındı.

Yapılan ameliyat sonrasında Şahin’in idrar kanalında dar olan kısmı kesildi; yerine de ağız içinden alınan kesim dikildi.

İdrar kanalı genişletilen Şahin, yaklaşık 2 hafta süren bir tedavinin akabinde hastaneden taburcu edildi.

“Sadece bir hafta huzur buldum”

Yaşadığı sıkıntı süreci İHA’ya anlatan Leyla Şahin, “İdrarımı yapmakta zorlanınca birinci başta bundan çok utanmıştım. Eşim dahi hiç kimseye bu meselemi anlatmadım lakin sonrasında durumum kötüleşince kocama kaygımı anlattım. O da bana; ‘sık sık su iç’ diye tavsiyesinde bulundu lakin bu türlü olmayacağını biliyordum. 15 yılda 5 kere ameliyat oldum ve her ameliyat sonrası yalnızca bir hafta huzur buldum, sonrasında daima başa dönmekten yorulmuştum.” dedi.

“Allah’ım canımı al da kurtulayım”

“Yeniden sıhhatime kavuşmak için gitmedik hastane, çalmadık kapı bırakmadık fakat hiçbiri kederime deva olamadı” diyen Şahin, şöyle devam etti:

“Kimi tabip teşhis koyamadı, kimisi tedavi edemeyeceğini söyledi. 15 yıldır kederime deva arıyordum. Yaşadığım gerginlik ve gerilim nedeniyle eşim ve çocuklarımla daima tartışıyordum. Bazen oturduğum yerde ağlayıp, ‘Allah’ım canımı al da kurtulayım’ diye yakarıyordum. Çok güç günlerdi.”

“Bu durum beni çok yıpratıyordu”

Rahatsızlığı nedeniyle meskene kapanıp kaldığını, hiçbir yere gidemediğini anlatan Şahin, “Dışarı çıksam da soluğu, bulduğum birinci tuvalette alıyordum. Sık sık tuvalete gitsem de damla damla idrarımı yapabiliyordum. Bu durum beni çok yıpratıyordu. Moralim ve de psikolojim altüst oluyordu. O kadar sıkıntı günler geçirmiştim ki, kendi kendime; ‘Çık kendini damdan aşağıya at da kurtul’ dediğim bile oldu. Çok güç bir durum. Allah kimseye bu türlü zahmet vermesin.” dedi.

Utanıp da sorunu gizlemesinler

Son 15 yılda 6’ncı kere ameliyata girdiğinde kaygılı olduğunu lakin 2 hafta süren bir tedavi sonrasında tekrar sıhhatine kavuştuğunu ve şu anda kendisini çok âlâ hissettiğini lisana getiren Şahin, “Benimle birebir durumda olan bayanlar, asla utanmasınlar ve sıhhatlerini ihmal etmesinler. Güzel bir doktora mı denk gelmedim, Rabbim beni mi sınıyordu bilmiyorum lakin 15 yıl bu sıkıntıyı çektim. Buna da şükür.” yorumunu yaptı.

Ender görülen bir hastalık

Ameliyatı gerçekleştiren Doç. Dr. Memnun Bedel ise “Hastamızın; idrar yapamama, sık sık tuvalete gitme ve idrarını yaparken zorlanma şikayeti vardı. Tanısı geç konulmuş bir hastaydı. Bize başvurduktan sonra yapılan tetkikler sonrasında kendisine idrar kanalı darlığı teşhisi koyduk. Bu hayli ender görünen bir hastalık olduğu üzere tanısı da epey sıkıntı konuluyor. Bu nedenle tedavisi de ender merkezlerde yapılabiliyor.” dedi.

“Ağız içinden modül alarak tedavi ettik”

Paha, “Biz bu hastamıza teşhis koyduktan sonra ağız içinden bir modül alarak, oral mukozayı kullanarak, idrar kanalı darlığını tedavi ettik. Ameliyattan sonra da sondasını çıkarttık. Tüm bu cerrahi müdahale sonrasında hastanın şikayetlerinin azaldığını tespit ettik ve bu da bizi keyifli etti. Bayanlar, idrar kaçırma, idrar yapamama üzere durumlarda bundan utanıp gizliyorlar. Bu çok yanlış olduğu üzere teşhis ve tedaviyi de geciktiriyor.” sözünü kullandı.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP