DOLAR 19,2021 0.13%
EURO 20,9004 0.49%
ALTIN 1.220,910,53
BITCOIN 542711-0,34%
İstanbul
17°

PARÇALI AZ BULUTLU

16:46

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

Aile Tabiplerine teşvik ödemesi Resmi Gazete’de yayınlandı

Aile Tabiplerine teşvik ödemesi Resmi Gazete’de yayınlandı

on

ABONE OL
Ağustos 25, 2022 11:00
Aile Tabiplerine teşvik ödemesi Resmi Gazete’de yayınlandı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Aile Hekimliği Kontrat ve Ödeme Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Resmi Gazete’de yayınlandı.

Aile doktorlarına teşvik ödemesi

Yayınlanan yönetmelikte, “Aile doktorlarına, halk sıhhatinin geliştirilmesine takviyeleri, halkın birinci basamak sağlık hizmetlerine erişimlerini kolaylaştırmaları ve nizamlı hizmet sunumuna katkıları nispetinde ödüllendirilmeleri ve motivasyonlarının sürdürülmesi emeliyle takviye ödemesi yapılır. Rastgele bir ihtar puanı almamış olan kontratlı aile doktorlarına tavan fiyatın yüzde 42’si oranından teşvik ödemesi yapılacak. Fakat bu ödeme 1-10 ortası ihtar puanı alanlara bir ay, 11-20 ortası ihtar puanı alanlara iki ay, 21 ve üzeri ihtar puanı alanlara ise üç ay mühletle yapılmayacak.” sözlerine yer verildi.

Günlük muayene sayısına nazaran teşvik ödemesi yapılacak

İHA’nın haberine nazaran ayrıyeten, aile hekimliği ünitesince yapılan günlük muayene sayısının; 41-50 ortasında olması halinde tavan fiyatın yüzde 10’u, 51-60 ortasında olması halinde tavan fiyatın yüzde 21’i, 61-75 ortasında olması halinde tavan fiyatın yüzde 31’i, 76 ve üzeri olması halinde tavan fiyatın yüzde 42’si oranında teşvik ödemesi yapılacak. Teşvik ödemesi kapsamında, aile sıhhati çalışanlarına rastgele bir ihtar puanı almamış olmaları halinde, tavan fiyatın yüzde 3’ü oranında ödeme yapılacak. Aile hekimliği ünitesince yapılan günlük muayene sayısının; 40-60 ortasında olması halinde tavan fiyatın yüzde 1.5’i, 61 ve üzeri olması halinde tavan fiyatın yüzde 3’ü oranında teşvik ödemesi yapılacak.


“Taban ek ödemesi ve teşvik ödemesinden yararlanacaklar.

İHA’nın haberine nazaran Sağlık Bakanı Fahrettin Koca bahse ait toplumsal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Aile hekimliği kontrat ve ödeme yönetmeliğinde yapılan değişiklik Resmi Gazete’de yayımlandı. Bu kıymetli gelişme ile, Aile Tabiplerimiz ve ASM çalışanlarımız kendileriyle ilgili mevzuatlar çerçevesinde taban ek ödemesi ve teşvik ödemesinden yararlanacaklar. Güzel olsun” sözlerini kullandı.


En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP