DOLAR 19,2021 0.13%
EURO 20,9004 0.49%
ALTIN 1.220,910,53
BITCOIN 542711-0,34%
İstanbul
17°

PARÇALI AZ BULUTLU

16:46

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

AK Parti’li Akbaşoğlu’ndan Gülistan Doku’nun ailesi ile ilgili iddialara yanıt

HDP'nin , Tunceli'de 5 Ocak 2020'den bu yana kayıp olan üniversite öğrencisi Gülistan Doku'nun akıbetinin araştırılması amacıyla sunduğu grup önerisiyle ilgili iddialara AK Parti Grup Başkan Vekili M. Emin Akbaşoğlu cevap verdi.

ABONE OL
Şubat 25, 2022 19:01
0

BEĞENDİM

ABONE OL

AK Parti Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu, bu konuda, başından itibaren her türlü adımın atıldığını söyledi.

Araştırma önergesi kabul edilmediğinde bu örneğin kalacakmış, hiçbir şey yapılmamış veya yapılmayacakmış gibi bir noktaya getirmeye çalışmanın apaçık bir istismar olduğunu anlatım eden Akbaşoğlu, “Meclis araştırma komisyonunun hangi durumlarda kurulacağı bellidir fakat idari ve adli soruşturma ve tahkikat da kendi içerisinde devam etmektedir.” ifadelerini kullandı.

Akbaşoğlu, Doku’nun ailesinin Adalet Bakanlığı önünde gözaltına alındığının doğru olmadığını, emniyet yetkililerince uzaklaştırıldıkları bilgisinin verildiğini söyledi.

Bunun üzerine Meral Danış Beştaş, ailenin gözaltına alındığı iddiasını yineledi.

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, Meclis’te bir siyasi partinin küme önerisinin, siyasi partiler tarafından kabul ya da reddedilebileceğini anlatım ederek, “Fakat konuyu mecrasından saptırmak, yasamanın yürütme üzerindeki kontrol yetkisini ‘istismar’ diye nitelemek… Meclis, bütçesini yaptığı, uygulayacağı yasaları yaptığı yürütmeyi denetlemekle görevlidir.” dedi.

Meclis Başkanvekili Nimettullah Erdoğmuş, konuyla ilgili tartışma çıkması üzerine birleşime fasıla verdi.

Erdoğmuş, aranın ardından partilerin küme başkanvekillerine birer dakika söz hakkı tanıdı.

Akbaşoğlu, Gülistan Doku’nun anne-babası ve kardeşine hiçbir aşamada gözaltı işlemi yapılmadığını, izah sırasında marjinal grupların da destek için orada olduğunu kaydetti. Akbaşoğlu, aile oteline götürülürken, sonradan darp ve öbür hususlar gündeme getirilebilir yaklaşımına istinaden tedbiren hastanede muayeneden geçirildiğini ve ardından otellerine ulaştırıldığını anlattı.

“Meclisin yasama ve denetleme hakkı vardır; bu, bakidir.” diyen Akbaşoğlu, bununla beraber, devletin kurumlarının bu örneğin üzerine herhangi bir şey yapmadığını söylemenin de doğru olmadığını kaydetti.

Üniversite öğrencisi Gülistan Doku’nun anne, baba ve kardeşine gözaltı işlemi yapıldığı iddiası apaçık bir yalandır.Bu konuyu geri niyetli olarak siyasi malzeme konusu yapanların, kaos ve kargaşa peşinde olduklarında şüphe bulunmamaktadır. pic.twitter.com/tCBPsBtylj

— Av.M.Emin AKBAŞOĞLU (@akbasogluemin) February 24, 2022KAYNAK: AA

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP