DOLAR 19,2021 0.13%
EURO 20,9004 0.49%
ALTIN 1.220,910,53
BITCOIN 542711-0,34%
İstanbul
17°

PARÇALI AZ BULUTLU

16:46

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

Aksaray’da alkollü araç kullanırken yakalandı: Gayemiz ehliyetli araç kullanmak değil

Aksaray’da alkollü araç kullanırken yakalandı: Gayemiz ehliyetli araç kullanmak değil

on

ABONE OL
Ekim 10, 2022 11:00
Aksaray’da alkollü araç kullanırken yakalandı: Gayemiz ehliyetli araç kullanmak değil
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Tacin Mahallesi Recep Tayyip Erdoğan Parkı uygulama noktasında, kentte huzur ve inancın sağlanması maksadıyla Aksaray Cumhuriyet Başsavcılığı koordinesinde uygulama yapan Vilayet Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şubesi ve Trafik Tescil ve Denetleme Şubesi grupları uygulama noktasına yaklaşan 42 RF 263 plakalı arabası durdurdu.

Alkolmetreyi üflemek istemedi

Ehliyet ve ruhsat denetiminden geçirilen şoför Adem G.’nin (39) hal ve hareketlerinden şüphelenen polis takımları şoföre alkol testi yapmak istedi. Alkol testini duyunca çeşitli mazeretlere sığınan şoför alkolmetreyi üflememek için dakikalarca polis memurunu oyaladı.

Polise “Çok mu alkollüyüm” diye sordu

İHA’nın aktardığına nazaran; 1 tane alkol içtiğini belirterek alkol testine girmek istemeyen şoför, “1 tane bira içtim konuta gidiyorum, üfleme falan derken bir sürü sorun çıkar. 5 dakika bekleyim o vakit o denli üfleyim abi. Sigara falan da içiyorum” dedi.

Bir mühlet polis memurunu oyaladıktan sonra alkol metreye üfleyen şoför 0.83 promil alkollü çıktı. Polis memurunun “0.83 promil alkollüsünüz” diye belirtmesi üzerine şoför “Çok mu?” diye polis memuruna sorarken, polis memuru ise şoföre yasal sonların üzerinde olduğunu anlattı.

“Amacımız ehliyetli araç kullanmak değildi”

Basın mensuplarının “Neden alkollü araç kullanıyorsunuz?” sorusuna evvel “Öyle sıkıntı bir soru sordun ki” diyerek cümlesini tamamlayamayan şoför bahsin büyütüldüğünü tabir etti. Alkollü şoför ehliyetle alkolü bile karıştırarak, “Ağabey, ehliyetli araç kullanmak değildi maksadımız, konutumuza gidiyorduk, mevzu büyütüldü anlıyor musun? Biraz daha ayrıntılı girer misin? Çok mu alkollü, az mı alkollü diye” diye yanıt verdi. Basın mensuplarının kamerasından rahatsız olan alkollü şoför kamera yüzünden bağlantı kuramadığını belirterek, “Ama ağabey buradaki husus çok farklı. Kamerayı yüzüme tutmuşsunuz ben sizinle irtibat kuramıyorum şuan anlıyor musun” dedi.

“Ben kimseyi rahatsız etmek istemiyorum” dedi, aracını vermek istemedi

Polis takımlarınca aracı yakınlarına verilmek istenen alkollü şoför aracını da diğerine vermek istemedi. Beklemek istediğini belirten şoför polis memurlarına değişik bir teklifte bulunarak, “Abi artık ben biraz beklesem. Uygulama bittiği vakit, benim alkolüm yasal sonlara gelince otomobile binip gidebilir miyim abi? Zira ben kimseyi rahatsız etmek istemiyorum bu saatte” dedi.

Polis memurunun “Aracı otoparka çektirmek zorunda kalırım” tabiri üzerine, “Öyle olmaz, o kadar vaktimiz yok diyorsunuz yani. Cezası ne kadar abi? Ehliyeti alıyor musunuz?” diye sordu.

“Siz çok abartıyorsunuz”

Ehliyetine el konulacağını öğrenen şoför bu seferde polis memuruna bir öbür teklifte bulundu. Birinci sefer yakalandığını belirten alkollü şoför, “İlk seferde ceza ile olmuyor mu?” diyerek ehliyetini kaptırmak istemedi. Bir mühlet sonra kendisini görüntüleyen basın mensuplarına dönen alkollü şoför adeta her gün alkollü araç kullandığını itiraf edercesine, “Bir gün bunun başıma geleceğini biliyordum anlıyor musun ustam? Ancak yani oluyor mu bu türlü? Kamerayı da yüzüme tutmuşun” dedi.

Basın mensuplarının “Alkollü araç kullanmanız oluyor mu?” sorusuna ise yaptığı yanılgıyı kabul ederek, “Olmuyor evet” dedi ve “O vakit neden kullanıyorsun sorusuna ise “O biçim bir şey değil. Olağan aldım, bir tane içtim konuta gidiyordum. Siz çok abarttınız olayı. Benim belgem falan yok ki” diye konuştu.

“Ehliyetimi alırsanız ben pazara gidemem ki”

İşlemlerinin yapılması için polis memurlarının yanına giden alkollü şoför bu kere de polis memurlarından kendisini affetmelerini istedi. 6 ay müddetle ehliyetine el konulacağını öğrenen şoför, “Abi artık ehliyet sizde mi kalacak? Ne kadar periyodik kalacak? Lakin abi 6 ay müddetle ben o vakit pazara gidemem ki, bu nasıl olacak? Bunu lütfen düzeltelim. Zira ben pazara çıkıyorum. Bugün ben yanılgı yaptım lakin sizde beni affederseniz bende bir daha yapmayacağım abi” dedi.

Polis memurları ise alkollü olmayan şoför evraklı bir yakanını çağırmasını isteyince, “Çağıracağım abi, az evvel anlattığımı dinledin değil mi abi? Arayım gelsin abi” dedi. Telefon almak için aracına gittiği sırada basın mensuplarına, “Geliyor musun abi?” diye seslenen şoför araçta telefonunun bulamayınca bu defa de basın mensuplarından telefon istedi.

“Zavadak dayı üzere kaza yapmadık, konuta gidiyorduk”

2,5 yıl evvel Antalya’da 220 promil alkolle trafik kazası geçiren ve “Kırmızı ışıkta geçip bana zavadak vurdu, beni öldürmeye çalıştı. Korona virüsünden mı kaçıyorsun” diyen alkollü sürücüyü hatırlatan alkollü şoför, “Abi hatırlıyor musun? Bir vakit bir tane bu türlü çıkıyordu ya haberlere. Ben o yüzden çekiniyorum sana reaksiyon gösteriyorum. Yanlış manaya yani anlıyor musun? O denli zavadak dayı üzere değil abi, biz kaza falan yapmadık anlıyor musun? Meskene gidiyorduk” diye kendini savunmaya çalıştı.

Sürücüye alkollü araç kullanmaktan bin 823 TL para cezası kesilirken, ehliyetine 6 ay müddetle el konuldu. Trafikten men edilen aracı otoparka çekilen şoför sözü alınmak üzere Polis Merkezi Amirliğine götürüldü.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP