DOLAR 16,7832 0.34%
EURO 17,4971 -0.28%
ALTIN 974,310,49
BITCOIN 323393-0,96%
İstanbul
27°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Alman devlet televizyonundan güç tasarrufu tüyoları

Alman devlet televizyonundan güç tasarrufu tüyoları

on

ABONE OL
Temmuz 2, 2022 21:00
Alman devlet televizyonundan güç tasarrufu tüyoları
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Rusya-Ukrayna savaşının global tesirleri gün geçtikçe artıyor…

Savaşla bir arada Batı ülkelerinin yaptırımları ve Rusya’nın bu yaptırımlara karşı attığı adımlar nedeniyle güç krizi patlak verdi.

Avrupa ülkeleri Rus gücüne bağımlılıklarından kurtulmaya çabalasalar da kısa müddette bu mümkün görünmüyor.

Buna karşılık ise Rusya, Avrupa kıtasına giden boru sınırlarını yavaş yavaş kısmaya başladı.

Enerji krizinden çıkış yolu: Tasarruf

Enerji krizinden en az formda etkilenmek için efor harcayan Avrupa ülkelerinde çeşitli alternatifler yaratmanın yanında, tasarruf davetleri ile de krizden çıkma yolu izleniyor.

Bu akapsamda Almanya krizin başından bu yana devlet kurumları üzerinden yaptığı tasarruf davetlerini yinelemeye devam ediyor.

Otomobille sürat yapmaktan duş almaya, tv kullanımından hayat ortamlarını havalandırmaya Almanlar en ekonomik seçeneklere yönlendiriliyor.

“Soğuk su ile süratli duş alın”

Bu tekliflerin en çarpıcı örnekleri ise duşta tasarruf.

Devlet kanallarından yapılan yayınlarda, Almanların neredeyse üçte ikisinin günde en az bir sefer duş aldığı ve duş müddetlerinin ortalama sekiz ila on iki dakika ortasında değiştiği bilgisi verilirken bu mühletin düşürülmesi daveti yapılıyor.

Bunun yanında su ısıtmak için güç tüketiminin önemli bir boyutta olduğu ve müddetin yanında su sıcaklığının da düşürülmesi gerektiğine, akıllı duş başlıklarının kullanımı ile daha verimli tasarruf sağlanabileceğine dikkat çekiliyor.

“Yeni jenerasyon tasarruflu aletler kullanın”

Evin farklı alanlarında elektrikten de tasarruf yapılabileceğine vurgu yapılan yayınlarda, elektrik tüketiminin dörtte birinden fazlası, televizyonlar ve dizüstü bilgisayarlar üzere bilgi teknolojilerinden kaynaklandığı belirtiliyor.

Bu kapsamda teknolojik aletlerin güç tasarrufu modunda kullanılmaları tavsiye ediliyor.

Yeni kuşak teknolojik mesken aletlerinin güç tasarrufu konusunda daha verimli olduğu belirtilerek tüketicilerin bu eserleri kullanmaları tavsiye ediliyor.

“Çamaşırları soğuk suda yıkayın, kurutma makinesi kullanmayın”

Kullanılmayan aletlerin fişinin çekilmesi, yıkama sonrasında kurutmanın makine yerine doğal yollarla yapılması, çamaşırların düşük sıcaklıklarda yıkanması üzere daha birçok ihtar bu yayınlarda halka ulaştırılıyor.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP