DOLAR 19,2021 0.13%
EURO 20,9004 0.49%
ALTIN 1.220,910,53
BITCOIN 542711-0,34%
İstanbul
17°

PARÇALI AZ BULUTLU

16:46

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

Almanya’da 10 yıldır sokaklarda kalan Peter Schmidt’in dramatik ömür kıssası

Almanya’da 10 yıldır sokaklarda kalan Peter Schmidt’in dramatik ömür kıssası

on

ABONE OL
Ekim 10, 2022 08:00
Almanya’da 10 yıldır sokaklarda kalan Peter Schmidt’in dramatik ömür kıssası
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Tarihi Köln Katedrali yakınındaki merkez tren istasyonunun yanında bekleyen ve önündeki mavi şapkasına atılacak bozuk paralarla hayatını sürdürmeye çalışan Schmidt, bazen insanların hayatında ani değişimlerin nasıl olduğunu anlayamadıkları periyotların yaşandığını söyledi.

10 yıldır sokaklarda yaşıyor

Kuaförlük yaparken eşi ve kızıyla keyifli bir ömür sürdüğünü belirten Schmidt, hayatının tatilde geçirdiği hastalık yüzünden kabusa döndüğünü, evvel işini kaybettiğini, daha sonra aile nizamının bozulduğunu ve 10 yıldır sokakta yaşamaya mahkum olduğunu lisana getirdi.

Schmidt, en büyük kaygısının sert kış olduğunu ve Rab’dan tek isteğinin kendisini biraz daha müdafaası olduğunu anlattı.

Tatilde geçirdiği hastalık hayatını değiştirdi

AA’nın haberine nazaran; Almanya’nın Trier kentinde doğan ve anne babasını hiç tanımayan Schmidt, “10 yaşıma kadar yetimhanede yaşadım, sonra beni bakıcı aileye verdiler. Bakıcı ailede yaşamak zorunda kaldığım 21 yıl makûs bir ömür sürdüm. O devir gençlik dairesinin denetiminde olduğum için oradan ayrılamıyordum ve istediğim mesleği öğrenmeme ailem müsaade vermiyordu. Daha sonra kuaför olmaya karar verdim ve kuaför oldum. Ustalık eğitimi aldım ve bu istediğim bir meslekti.” dedi.

Hayatında çok inişli çıkışlı periyotlar yaşadığını belirten Schmidt, uygun bir işi varken ve ailesiyle keyifli bir hayat sürerken geçirdiği hastalığın hayatını kabusa çevirdiği süreci şöyle anlattı:

“Hollanda’ya tatile gitmiştim, orada birdenbire hastalandım. Omuriliğimde önemli bir sorun oluştu, bir hastaneden öbür hastaneye gönderdiler, Almanya’da kimse bana yardım edemedi. En sonunda çok düzgün bir hekim buldum ve o hekim beni o denli bir tedavi etti ki o sayede yürüyebiliyorum. O periyot ailem dağıldı, eşimle aram açıldı ve ayrıldık. O hastalık periyodunda işsiz kaldım. Bazen insan hayatında o denli devirler oluyor ki bu ani değişimin nasıl olduğunu anlayamıyorsunuz.”


10 yıldır sokaklarda yaşıyor

Trier’de yıllardır yaşadığı meskenden ev sahibi tarafından çıkarıldığını lisana getiren Schmidt, 10 yıl evvel Köln’e geldiğini ve 10 yıldır sokakta yaşamak zorunda kaldığını söyledi.

Schmidt, sokakta yaşamanın bilhassa kış aylarında sıkıntı olduğunu belirterek, “Sokakta yaşamak kolay bir hayat değil. İnsanın sokakta yaşamayı kabullenmesi lazım. Sıkıntı olan nerede duş yapabileceğim, nerede yemek yiyeceğim ve nerede yatacağım. Köln’de yardım maksatlı kurulan uygun tertipler var lakin oraları başta bulmak lazım ve çok dolu. Orada çalışanlar yardımcı oluyorlar ve aslında yeterli beşerler.” formunda konuştu.

Köln’de sokakta dilendiğini ve Kölnlülerin dilencilere yeterli davrandığını anlatan Schmidt, “Karnımı doyurmak için Köln’de günlük dileniyorum. Orta sıra âlâ beşerler çıkıyor, 5 avro bırakıyorlar, orta sıra 10 avro veren de çıkıyor. Hatta 20 avro veren de olmuştu. Köln’de bir çadırım var, onun içinde yaşıyorum. Gazım var, yemeğimi pişiriyorum, orada ısınıyorum. Ben artık 70 yaşıma giriyorum, Rab’dan dileğim beni biraz daha korusun.” dedi.

“Bazen biri ekmek veriyor”

Hiç yemek yemeden uyumak zorunda kaldığı periyotlar de olduğunu aktaran Schmidt, “Hiç yemeğim olmadığı günler de oluyor fakat öbür gün oluyor, o vakit karnımı doyurabiliyorum. Bazen biri ekmek veriyor, bazen kesim pizza veriyorlar. Köln halkı âlâ ve yardımsever beşerler. Ben dünyaya anne ve babasız geldim, benim hiç ailem yoktu. Aile sıcaklığını hiçbir yerde öğrenmedim, artık sokaklar benim meskenim oldu.” dedi.

Çevreyi kirletmedikleri sürece belediye yetkililerinin sokakta çadır kurmalarına göz yumduklarını söyleyen Schmidt, “Gelip denetim ediyorlar, bölgeyi pak bıraktığımız ve eşyalarımızı dağınık bırakmadığımız vakit göz yumuyorlar. Bunları yapmayanların çadırlarını yasak olduğu gerekçesiyle kaldırıyorlar. Biz yattığımız bölgede küçük bir grubuz, çevreyi pak tutuyoruz o yüzden belediye bizi rahat bırakıyor.” ifadelerini kullandı.

Schmidt, eşinin 10 yıl evvel öldüğünü, hayatta olan kızıyla ise yaşadıkları aksiliklerden ötürü artık görüşmediğini kelamlarına ekledi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP