DOLAR 19,2021 0.13%
EURO 20,9004 0.49%
ALTIN 1.220,910,53
BITCOIN 542711-0,34%
İstanbul
17°

PARÇALI AZ BULUTLU

16:46

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

Almanya’da enflasyon beklentisi: Sonbaharda çift hane olabilir

Almanya’da enflasyon beklentisi: Sonbaharda çift hane olabilir

on

ABONE OL
Ağustos 22, 2022 21:00
Almanya’da enflasyon beklentisi: Sonbaharda çift hane olabilir
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Küresel ekonomik problemler Rusya-Ukrayna savaşının tesiriyle son periyotta derinleşmeye devam ediyor.

Bu kapsamda Avrupa ülkelerindeki enflasyon artışı rekor üstüne rekor kırıyor.

Almanya Merkez Bankası (Bundesbank), yayınladığı raporla ileriye dönük varsayımlarını açıkladı.

Raporda, Alman iktisadına ait beklentilerin giderek daha da “karamsar” hale geldiği belirtilerek, kış aylarında Gayrisafi Yurt İçi Hasıla’da (GSYH) düşüşün “çok daha muhtemel hale geldiği” vurgulandı.

Ekonomide büyüme duracak

Almanya’daki iktisattaki büyümenin yaz çeyreğinde ve sonrasında gaz piyasasındaki kesinti ve fiyat gelişmelerinden olumsuz etkileneceğine yer verilen raporda, temmuz-eylül devrinde Alman iktisadında büyümenin duracağına dikkat çekildi.

Enflasyon sonbaharda iki haneye ulaşacak

Bundesbank raporunda, kış aylarında gaz arzına ait yüksek seviyedeki “belirsizlik” ve yüksek güç maliyetlerinin hane halkı ve şirketler üzerinde yüksek bir baskı oluşturacağı tabir edilerek, ülkede enflasyon oranının sonbaharda “yüzde 10’a” ulaşabileceği öngörüldü.

“Genel olarak, enflasyon oranı sonbaharda yüzde 10’a ulaşabilir” denilen raporda, bilhassa Rusya’dan gaz arzının büsbütün durması durumunda, enflasyonda üst taraflı riskin yüksek olduğunun altı çizildi.

Bundesbank, yüksek enflasyonun iş gücü piyasasında süratli fiyat artışları riskini artırdığı konusunda da uyardı.

Öte yandan, Bundesbank’a nazaran, Alman kamu maliyesi “olumsuz bir gelişme durumunda bile ekonomiyi istikrara kavuşturmak için hala yeterli bir pozisyonda bulunuyor.

En büyük tehdit Rus gazı

Almanya, endüstride çarkları döndürmek ve konutları ısıtmak için Rus gazına öbür Avrupa ülkelerinden daha fazla bağımlı. Bu nedenle Almanya, güç arzındaki rastgele bir kesintiye karşı en savunmasız ülkeler ortasında yer alıyor.

Yüksek fiyatlar ve gaz kıtlığı, metal üretiminden gübre üzere kimya üretimine kadar güç ağır bölümlerin büyük ziyan görmesiyle Alman hükümetini tüketimi kısmaya zorluyor.

Bu ortada, Rusya-Ukrayna savaşıyla artan güç ve besin fiyatları Almanya’da enflasyonu körüklemeye devam ediyor.

Son enflasyon verileri

Almanya Federal İstatistik Ofisi (Destatis) datalarına nazaran, Almanya’da haziran ayında yüzde 7,6 olan enflasyon, temmuzda yüzde 7,5 olmuştu

Öte yandan Avrupa’nın en büyük iktisadına sahip Almanya’da GSYH, bu yılın ikinci çeyreğinde, zayıf ihracat, Rusya-Ukrayna savaşına bağlı yükselen fiyatlar ve tedarik zinciri kesintilerinden etkilenerek bir evvelki çeyreğe nazaran büyüme kaydetmemişti.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP