DOLAR 18,9872 0.03%
EURO 20,2454 0.3%
ALTIN 1.148,100,69
BITCOIN 4207038,21%
İstanbul

PARÇALI BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Almanya’da güç ve kiraların artması halkta telaşa yol açtı

Almanya’da güç ve kiraların artması halkta telaşa yol açtı

on

ABONE OL
Ağustos 11, 2022 19:00
Almanya’da güç ve kiraların artması halkta telaşa yol açtı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Almanlar süpermarketlerde, pazarlarda ve akaryakıt istasyonlarında fiyatların yükseldiğini ve mesken sahiplerinin kiraları artırdığını belirterek ülkede ağır biçimde hissedilen hayat pahalılığına şahit oluyor.

Rus gazına ve çeşitli ham unsurların ithalatına büyük ölçüde bağımlı olan Almanya, bilhassa güç krizini hafifletmek için tedbirler almayı planlıyor.

Halka elektrik ve gaz kullanımında tasarruf davetleri yapan hükümet, resmi dairelerde güç tüketimini azaltmak için kömür santrallerinin tekrar faaliyete geçirilmesi, tertipli kullanılmayan yerlerin ısıtılmaması ve kentlerdeki yapıların ışıklandırılmaması üzere birçok önlem planlıyor.

Almanlar artan güç fiyatları nedeniyle endişeli

“Redaktionsnetzwerk Deutschland” isimli gazeteciler ağının internet sitesinde temmuz sonunda yayınlanan Forsa şirketinin anketine nazaran, Alman tüketicilerin yüzde 76’sı, artan güç fiyatlarının getireceği mali yükten kaygı duyuyor.

Bu oran 18-29 yaş ortasında yüzde 68 iken 30 yaş üzeri bireylerde yüzde 78 olarak tespit edildi.

“Birçok insan çaresiz durumda”

Almanya Tüketiciler Federasyonu Birliği Lideri Romana Pop, güç krizinden büyük tasa duyulduğunu; halkın üzerindeki mali yükün hafifletilmesi gerektiğini belirterek “Birçok insan çaresiz durumda. Kendilerini neyin beklediğini ve sonunda güç faturalarını ödeyip ödeyemeyeceklerini bilmiyorlar.” tabirini kullandı.

Başkent Berlin’in merkezindeki Kürfürstendamm Caddesi’nde konuşan vatandaşlardan Peter Zeitel, “Artan fiyatlardan çok kaygılıyım fakat çok formda değil. Zira biz gaza değil, daha çok petrol fiyatlarına ve elektriğe bağımlıyız.” dedi.

“Herkes diğer bir şey söylüyor”

Alman hükümetinin halkın üzerindeki yükün azaltılması için ne üzere tedbirler alacağını ve daha öbür hangi önlemler getireceğini bilmediğini tabir eden Zeitel, “Şimdi tam olarak ne planlandığını bilmiyorum. Her hususta birebir kanıda konuşmaları benim için kıymetli. Herkes öteki bir şey söylüyor ve sonunda ne olacağını bilmiyorsun.” diye konuştu.

Zeitel, kömür santrallerinin tekrar faaliyete geçmesine olumlu baktığını söz ederek “Bunlar varsa kullanılması lazım.” değerlendirmesini yaptı.

“Gerçekte arabulucu olan Türkiye, onlara minnettarız”

Bir öbür vatandaş Michael Wiedemann, fiyatlar aslında çok yüksek olduğu için artık artmasından kaygı duymadığını lisana getirerek şöyle devam etti:

“Şunu söyleyebilirim, (Enerji fiyatlarında) 1800’den 6 bin 300 avroya çıkacağım. Yeni fatura çoktan geldi. Lakin söylediğim üzere bu husus yapay. Güç fiyatlarının bu kadar yükselmesi gerektiğine inanmıyorum. Burada dünya siyaseti yapılıyor ve birtakım şahıslar ceplerini doldurmak istiyor. Gerçekte arabulucu olan Türkiye. Aslında onlara NATO partneri olarak da minnettar olabiliriz. (Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip) Erdoğan’ın ayağa kalkarak (Rusya Devlet Lideri Vladimir) Putin ile öteki beşerler ortasında arabuluculuk yapmasından ötürü. Ben bunu uygun buluyorum. Oğullarımın savaşa gitmesini istemiyorum, donmamızı da istemiyorum. Lakin birbirimize karşı dürüst olmamız lazım.”


“Savaşların yaşanması gerekmiyor”

Wiedemann, Alman hükümetinin almak istediği tedbirlere ait de “Tasarruf etmemiz gerekiyorsa bu kâfi değil lakin tekrar de ben hala bunun gerekli olmadığını düşünüyorum. Zira bu savaşların yaşanması gerekmiyor.” dedi.

Kömür santrallerinin tekrar faaliyete geçmesini katiyen yanlışsız bulduğunu aktaran Wiedemann, “Enerji yoksa o vakit fosil yakıtlara geri dönmeliyiz. Ekolojide, iktisatta etrafın güzelleştirilmesi konusunda ne yapmamız gerekiyorsa bunu dünya çapında, global yapabiliriz. O vakit Çin’e, Hindistan’a, hepimizin dahil olmaya muhtaçlığımız var. Burada Almanya çok küçük.” diye konuştu.

“Bizi âlâ şeylerin beklediğini düşünmüyorum”

Marc Majeriano da fiyat artışlarından kaygı duyduğunu söz ederek “Enflasyon (hayatı) kolaylaştırmıyor. Güç fiyatları üst gidiyor. Besin fiyatları artıyor. Bizi güzel şeylerin beklediğini düşünmüyorum.” görüşünü paylaştı.

Öğrenci Joanne Henk de bilhassa kira artışlarından tasa duyduğunu lisana getirerek “Her şey değerleniyor. Gençler, öğrenciler için bu biraz sorun teşkil ediyor, bilhassa çok paran yoksa. Maaşlar artmıyor. Evet güç. Elbette her ay kenara biraz para koymaya çalışıyorsun. Ben şu an taşınıyorum. Burada kira ek masrafların daha fazla artmamasına, evvelce kendini teminata almaya bakıyorsun.” ifadelerini kullandı.

AA’nın aktardığına nazaran hükümetin tasarruf tedbirlerinin işe yarayacağına çok inanmadığını belirten Henk, “Atılımlar var lakin bunların hepsinin uygulanacağını sanmıyorum.” değerlendirmesini yaptı.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP