DOLAR 19,2021 0.13%
EURO 20,9004 0.49%
ALTIN 1.220,910,53
BITCOIN 542711-0,34%
İstanbul
17°

PARÇALI AZ BULUTLU

16:46

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

Arnavutluk Başbakanı: Türkiye Cumhurbaşkanı olmasaydı, aşılarımız olmayacaktı

Arnavutluk Başbakanı: Türkiye Cumhurbaşkanı olmasaydı, aşılarımız olmayacaktı

on

ABONE OL
Ağustos 25, 2022 04:00
Arnavutluk Başbakanı: Türkiye Cumhurbaşkanı olmasaydı, aşılarımız olmayacaktı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Avusturya’da düzenlenen Alpbach Avrupa Forumu’ndaki AB’nin Jeopolitik Uyanışı bahisli panelde konuşan Arnavutluk Başbakanı Edi Rama, ülkesinin Avrupa’ya entegrasyonu, Türkiye’nin salgın periyodundaki rolü ve yardımı, Kosovalılara Avrupa vize serbestisi üzere birçok hususa değindi.

Fransa’nın yeni bir Avrupa siyasi topluluğu kurma fikrinin büyük bir potansiyele sahip olduğunu kaydeden Rama, Bazı tarihi problemler için Avrupa Birliği de kimi tarihi tezleri olan bir devletin karşısında güçsüz bir küme ülkelere dönüşüyor. Tarihi savlara karşı hiçbir şeyim yok lakin bu tarihi problemler politikler tarafından argüman ediliyor. Eskiyi çözme talihi yok fakat yeni tarihi problemler yaratma bahtı var.diye konuştu.

Kovid-19 salgını devrinde Türkiye’nin dayanak ve rolüne de değinen Rama, kelamlarını şöyle sürdürdü:

Türkiye Cumhurbaşkanı olmasaydı, aşılarımız olmayacaktı”

Jeostrateji hakkında tartıştığımızda, Batı Balkanlar’a girmesine müsaade verilmemesi gereken üçüncü aktörlerden bahsediyoruz. Lakin mevt kalım problemi kelam konusu olduğunda Batı Balkanlar’da birçok hayatı kurtaran Çin’dir, Rusya’dır ve Türkiye’dir. Türkiye Cumhurbaşkanı olmasaydı, aşılarımız olmayacaktı.


AB vize serbestisi konusunu değerlendirdi

Kosova vatandaşlarının AB vize serbestisi konusunda da değerlendirmelerde bulunan Rama, Kosova büyük güçler, demokratik güçler tarafından barbar bir rejimden kurtarıldı. Ancak bilin bakalım? Barbar rejim altında onlar (Kosovalılar) Avrupa’da serbestçe dolaşabiliyordu. Kurtarıcılarla onlar rehine, serbestçe dolaşamıyorlar. Böylelikle özgür Kosova’da doğan ve artık yetişkin olan çocukların dedeleri Almanya’ya gidebilir, Avusturya’ya gelebilir ve çalışabilirlerdi. Kosova’ya vize serbestisi olmadığı için çocuklar hareket edemiyor. tabirlerini kullandı.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP