DOLAR 19,0339 0.02%
EURO 20,3540 0.39%
ALTIN 1.211,39-0,39
BITCOIN 5392344,08%
İstanbul
11°

AZ BULUTLU

16:40

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

Arpacık süratli bir biçimde nasıl tedavi edilir?

Arpacık süratli bir biçimde nasıl tedavi edilir?

on

ABONE OL
Ağustos 30, 2022 01:00
Arpacık süratli bir biçimde nasıl tedavi edilir?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Arpacık, göz kapağının kirpik çizgisi boyunca meydana gelen bakteriyel bir iltihaptır. Ekseriyetle gözün alt kısmında oluşur ve kaşıntı, rahatsızlık, beğenilen bir şey hissi ve ağrı ile birlikte hafif bir göz sivilcesi üzere görünür.

Arpacığın kıymetli bir tetikleyicisi yoktur. Her gün temas edilen olağan bakteriler yani düşük bağışıklık savunması yahut gözdeki bir hastalık durumunda arpacığa neden olabilir. Arpacıktan sorumlu stafilokok bakterisi olağanda cilt yüzeyinde yaşar, olağan hijyene dikkat ederseniz ve gözler için tahriş edici unsurlarla temas etmezseniz arpacık ortaya çıkmaz.

İltihaplanma, kirpiklerin tabanında bulunan bir bezi tesirler. Bu bez tıkandığında, arpacığın ana belirtisi olan beğenilen bir çeşit sivilce belirir. Kimi bireylerde, iltihaplanmaya özel bir yatkınlık olduğu için arpacığın nüksetme riski yüksektir. Kontamine havlu yahut bez kullanımı, son kullanma tarihi geçmiş kozmetiklerin kullanımı, yüz ve ellerin makus hijyeni ve büsbütün dezenfekte edilmemiş kontakt lenslerin kullanımı arpacığa neden olabilir.

Tavsiye, gözlerinize dokunmamanız ve her durumda ellerinizi her vakit uygunca yıkamanızdır. Ayrıyeten diyabet, seboreik dermatit, akne rozasea üzere arpacık ile alakalı olabilecek risk faktörleri de vardır.

Arpacık belirtileri

Arpacık, göz kapağının ağrılı halde şişmesi ile kendini gösterir, kırmızıdır ve küçük yumru irinle dolu olabilir.

Daha az yaygın olarak arpacık, artan gözyaşı salgısı ve etkilenen göz etrafında kabuklanma ile birlikte görülebilir.

Ağrıya ek olarak yanma, tahriş, ışığa çok hassaslık, göz içinde yabancı bir cisim hissi ve kaşıntı gibi durumlar da ortaya çıkabilir.

Arpacık ekseriyetle birkaç gün içinde düzelir, küçük yumru, içeriğini dışarıya bırakarak bizatihi açılacaktır.

Arpacık doğal yoldan nasıl tedavi edilir?

Rahatsızlık çoklukla çok fazladır, kaşınma çoklukla gözü ovuşturmaya yol açar ve bu, durumu daha da kötüleştirir.

Arpacığı süratli bir formda tedavi etmek için birtakım doğal tahliller vardır.

Uçucu yağlar

Uçucu yağlar arpacığa karşı tesirli doğal ilaçlardır. Göze uygulamak için papatya  ve çay ağacı esansiyel yağlarının sıcak kompreslerini kullanabilirsiniz. Bu yağların antibakteriyel tesiri gözün kendini daha uygun savunmasını ve enfeksiyonu ortadan kaldırmasını sağlar.

Gözü sıcak suyla temizleme

Ilık kompresler arpacıktan etkilenen bölgeyi nazikçe temizlemenizi ve sebum birikintilerini çözmenizi sağlar. Göz nazikçe temizlenir ve su yahut fizyolojik solüsyon ısıtılır, kapalı göz kapağının üzerine steril bir gazlı bez yahut pak bir pamuklu bez ile yerleştirilir ve sıcaklık farkı hissedilene kadar tutulur. Tercihen sabah ve akşam olmak üzere on dakika tekrarlanmalıdır.

Bach çiçekleri

Bunlar enfeksiyonlarda ve genel olarak fizikî ve zihinsel arınma için çok yararlıdır ve göz sorunlarında tesirlidir.

Bitki çayları

Gözler, karaciğerin gücü ve kanı temizleme yeteneği ile yakından ilişkilidir. Bu nedenle, karaciğer için kimi arındırıcı tahliller de tedaviye eklenmelidir. Dulavratotu yahut karahindiba üzere bitki çayları yardımcı olabilir.

Sıcak su

Ilık kompresler ağrıyı, iltihabı hafifletmeye yardımcı olur ve enfekte olmuşsa arpacığın içindeki irin boşaltılır. Sıcak ve steril bir bezi 5 dakika arpacık üzerinde bekeltin ve her vakit tatlı su kullanılarak 2 ila 3 sefer tekrarlayın.

Papatya ve biberiye

Arpacık için bir öbür ilaç da papatya ve biberiyedir. Papatya sakinleştirici bir tesire sahiptir ve ağrı ve rahatsızlığı giderir. Biberiye ise enfeksiyonla savaşmaya yardımcı olan antibakteriyel özelliklere sahiptir. Papatya ve biberiyeyi çay üzere demleyin. Ilınmasını bekleyin ve gözlerinizi günde 2-3 defa bu karışım ile yıkayın.

5 sap biberiye ve 60 gr papatya çiçeğini 1 litre suda 5 dakika kaynatın. Karışım ılınana kadar bekleyin ve akabinde steril bir bez ile gözlerinizi yıkayın.

Aloe vera

Aloe vera, antibakteriyel ve iltihap önleyici özelliklere sahiptir. Arpacık iltihabını azaltabilen ve bakterilerin neden olduğu enfeksiyonu önleyen tıbbi bir bitkidir. Aloe vera ile gözleri yıkamak kızarıklığı, ağrıyı ve şişliği giderir.

Aloe verayı ortasından açın ve içindeki jeli çıkarın. Biraz jel sürün ve arpacığın bulunduğu yere yavaşça masaj yapın. Jelin yaklaşık 20 dakika beğenilen kalmasına müsaade verin ve örneğin biraz ılık su yahut papatya çayı ile yıkayın.

Bebek şampuanı

Arpacık tedavisinde en kıymetli tedavilerden biri, iltihabı artırabilecek bir enfeksiyondan kaçınmak için gözü uygun yıkamaktır. Bu nedenle bebek şampuanı gözlerinizi yıkamak için mükemmel bir seçenektir zira gözlerde yanma yahut tahrişe neden olmadan temizler.

Buz kullanımına dikkat edin

Birçok kişinin iltihap üzerinde yatıştırıcı olabileceğini düşündüğü buz kullanımına dikkat edin. Arpacık, tıkanıklığının giderilmesi, azaltılması ve ortadan kaldırılması için yumuşatılması gereken pürülan bir ağırlaşmadır ve buz, bu durumu kötüleştirebilir.

Arpacık bulaşıcı mıdır?

Arpacık bulaşıcıdır. Arpacığa neden olan bakteriler olağanda sağlıklı bir organizma tarafından âlâ tolere edilir ve ciltte hastalığa neden olmadan bulunabilir. Fakat kendi havlularınızı kullanmakta yarar var, ellerinizi her vakit yeterlice yıkayın ve gözlerinize dokunmaktan kaçının.

Bağışıklığın düştüğü durumlarda, zayıflatıcı hastalıklardan ve hatta gripten kurtulduktan sonra, gerilime maruz kaldığınızda yahut bazen alerjilerden, tahriş edici unsurlarla temastan yahut konjonktivit üzere göz hastalıklarından sonra arpacık için daha yatkın hale gelebilirsiniz.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP