DOLAR %
EURO %
ALTIN
BITCOIN 3204970,34%
İstanbul
23°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Avrupa ve ABD’de havalimanlarındaki kriz derinleşiyor

Avrupa ve ABD’de havalimanlarındaki kriz derinleşiyor

on

ABONE OL
Temmuz 4, 2022 08:00
Avrupa ve ABD’de havalimanlarındaki kriz derinleşiyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Koronavirüs salgınının tesirlerinin azalmasıyla beşerler seyahat etmeye yine başlarken, Avrupa ve ABD’deki havalimanlarında yaşanan işçi eksikliği yaz tatili devrinde kaosa neden oluyor.

Salgın periyodunda durma noktasına gelmesinin akabinde keskin bir toparlanma yaşayan hava yolu kesimi, işçi ıstırabıyla ve grevlerle karşı karşıya bulunuyor.

Havalimanlarında birçok alanda işçi kahrı var

Avrupa ve ABD’deki havalimanları ve hava yolu şirketleri, yer hizmetleri, güvenlik çalışanı ve uçuş vazifelileri dahil olmak üzere tüm alanlarda önemli bir işçi yetersizliğiyle uğraş ediyor.

Birkaç Avrupa hava yolu şirketi ve havaalanlarında son haftalarda grevler görülürken, gelecek ay daha fazla seyahat kesintisi bekleniyor. Londra, Amsterdam, Roma ve Frankfurt üzere kentlerdeki büyük havalimanları uçuş iptalleri ve uzun yolcu kuyruklarıyla uğraşmak zorunda kalıyor.

Hava yolu bölümünde işçi zahmeti yaşanan ülkelerde, seyahatler giderek azap haline dönüşüyor.

Hava şartları ve hadiselerdeki artış, ek baskı oluşturuyor

AA’nın haberine nazaran; hava yolu şirketleri yüksek yolcu hacmi nedeniyle aksamalara ve daha uzun bekleme müddetlerine karşı uyarırken, havalimanında işçi yetersizliği nedeniyle kimi uçuşların iptal edilmesiyle yolcular meskenlerine geri dönmek zorunda kalıyor. Bazen uçuşlar son dakikada iptal edilmek zorunda kalındığından birtakım yolcular, havalimanına gelene kadar uçuşlarının iptal edildiğini bilmiyor.

Kovid-19 krizi sırasında birçok çalışan işini kaybederken, son haftalarda hava şartları ve Kovid-19 hadiselerinin artması hava yolu bölümünde ek baskı oluşturuyor.

Bazı hava yolu şirketleri uçuşları evvelden iptal ederek aksamaları en aza indirmeye çalışırken, havaalanlarındaki hizmetlerin aksamasıyla yolcular saatlerce beklemek zorunda kalıyor.

Hava yolu şirketleri hizmetlerini uçuş planına nazaran yürütmekte zorlanırken, uçuş iptalleri yeni olağan haline geliyor.

Almanya’da koronavirüsün alt varyantları, işçi meşakkatini artırıyor

Son derece bulaşıcı olan Omicron alt varyantı Almanya’da tesirli olurken, havacılık bölümünün sistemli işçi rahatsızlıklarını ve izolasyon düzenlemelerini de hesaba katması gerekiyor. Bu durum bölümde işçi sıkıntılarını değerli ölçüde artırıyor.

Havalimanlarında kaos yaşayan yolcular, toplumsal medya hesaplarından durumu paylaşıyor.

Bazı Alman siyasetçiler, tahlil olarak federal polisin havalimanlarında denetim geçişlerinde de yer almasını ve yabancı çalışanları getirmeyi öneriyor.

Uzmanlar, bu acil durum tedbirlerinin yakın gelecekte birçok yapısal sorunu çözmesinin pek mümkün görünmediğine dikkati çekiyor.

Alman Haber Ajansının (DPA) haberine nazaran, ülkenin en büyük havalimanı olan Frankfurt Havalimanı’nında hava kargo trafiğinde de işçi eksikliği nedeniyle sorun yaşanıyor. Kargo uçuşları, ağır vakitlerden trafiğin daha az olduğu vakitlere taşınıyor yahut iptal ediliyor. Lufthansa Kargo’nun operasyonlarında Frankfurt’taki işçi eksikliği nedeniyle 1 Temmuz’da 4 uçuş iptali ve kimi gecikmelerin yaşandığı belirtiliyor.

Lufthansa ve yan kuruluşları uçuşlarını iptal ediyor

Lufthansa’nın yan kuruluşları Eurowings, EasyJet ve Swiss de tatil devrinin yavaş yavaş başladığı bir devirde uçuşları iptal etmek zorunda kalıyor.

Alman hava yolu firması Lufthansa’nın Denetleme Konseyi’nin 6 Temmuz’da hava trafiğindeki mevcut kaosu ve şirkete yönelik ekonomik sonuçlarını görüşmek üzere toplanacağı biliniyor.

Kovid-19 salgının neden olduğu 10 milyar avroyu aşan zararın baskısı altındaki Lufthansa, Almanya’nın en büyük havalimanları olan Frankfurt ve Münih havalimanlarında planlanan 80 bin uçuşun 3 bini iptal etmek zorunda kaldı.

Şirketin, kronikleşen işçi kahrına Kovid-19 dalgasının eklenmesiyle daha fazla uçuşu iptal etmesi bekliyor.

2020’de toplamda 9 milyar euroluk devlet kredisiyle iflas etmekten kurtulan Lufthansa’nın 2021 sonunda çalışan sayısını 4’te 1 oranında azalttığı kayıtlarda yer alıyor.

Birleşik Hizmet Sendikası, (Ver.di) mevcut durumun daha da kötüleşmesine ait olarak Lufthansa’nın Kovid-19 krizi sırasında önemli formda küçülmeye gitmesini eleştiriyor.

Durumun 2023’e kadar olağana dönmesi beklenmiyor

Lufthansa’da yolcu kabulde, davet merkezlerinde çalışanlar çok iş yükü altında kaldıklarını hissederken, uçaktaki işçi ise yolcuların öfkesiyle karşı kaşıya kalıyor. Lufthansa, çalışanlarını korumak için daha fazla güvenlik işçisini görevlendiriyor.

Öte yandan Lufthansa’da yaklaşık 300 pilotun geçen yıl erken emeklilik istekli programını kabul etmesi nedeniyle 1 Ağustos’ta şirketten ayrılması bekleniyor.
Alman İktisat Enstitüsü’nün varsayımlarına nazaran, halihazırda Alman havaalanlarında yaklaşık 7 bin 200 kişilik yetişmiş emekçi meşakkati yaşanıyor.

Almanya’nın 16 eyaletinden yalnızca ülkenin en kalabalık eyaleti olan Kuzey Ren Vestfalya’da (KRV) okullar tatile girerken, kalan 15 eyalette de okulların temmuz ve ağustos aylarında tatile girmesi bekleniyor. Okulların tatile girmesi ve seyahat edecek insan sayısının artmasıyla problemlerin daha da ağırlaşabileceği belirtiliyor.

Almanya’daki havalimanları ve hava yolu şirketlerinde işçi eksikliği nedeniyle haftalardır yaşanan meseleler uçuş iptalleri ve gecikmelere de neden olurken, Alman hava yolu firması Lufthansa bu durumun 2023 yılına kadar olağana dönmesini beklemiyor.

Almanya’da Türkiye’den süreksiz emekçi getirilmesine yeşil ışık

Alman Hava Nakliyeciliği İktisadı Birliği’nin (BDL), Federal Çalışma Bakanlığına havalimanlarında çalışacak çalışanın ülke dışından getirilmesi konusunda yasal mahzurları kaldırmayı amaçlayan bir teklif sunmuştu.
Alman hükümeti havalimanlarındaki işçi problemini çözmek için ülke dışından, bilhassa de Türkiye’den süreksiz personel getirmeye yeşil ışık yaktı.

Hükümetin, şirketlerin ülke dışından getirecekleri çalışana süratli bir biçimde oturum ve çalışma müsaadeleri vereceği belirtiliyor.

BDL, Türkiye’den gelecek personellerin A2 düzeyinde Almanca konuştuğunu, hava yolu birliği IATA’nın gerekliliklerini karşılayan sertifikalı tehlikeli unsur eğitimlerine sahip olduğunu ve Alman güvenilirlik denetimlerinin ihtiyaçlarını karşıladığını aktarmıştı.

İngiltere’de 10 bin kadar uçuşun iptal edilmesi bekleniyor

Personel eksikliği sonucu yaşanan kaos nedeniyle İngiltere’de de 10 bine kadar uçuşun iptal edilebileceği ve 1,5 milyon yolcunun bu durumdan etkilenebileceği belirtiliyor.

Londra’daki Heathrow Havalimanı’nda gelecek 2 ay boyunca yaşanacak en ağır seyahat dönemini hazırlık olarak 1.000’den fazla çalışan aranıyor.
Ülkede birçok hava yolu şirketinde yaşanan grevler de işçi kahrını derinleştirirken, kimi seyahat uzmanları Heathrow Havalimanı’nda durumu “tamamen kaos” ve “sıfır müşteri hizmeti” olarak nitelendiriyor.

Salgın periyodunda ve yüksek enflasyon karşısında maaşları kesintiye uğrayan çalışanlar haklarını ararken, British Airways sendikası üyesi yaklaşık 700 çalışanının bu ay aksiyonda bulunarak Heathrow’daki hava trafiğini “felç etmek” istediği belirtiliyor.

Son vakitlerde greve giden demir yolu çalışanlarıyla uyuşmazlık içinde olan İngiliz hükümeti, havalimanlarındaki kaosa karşı da öfkeli.

İngiltere Ulaştırma Bakanı Grant Shapps sorunun tahlili için 22 unsurluk bir plan sunarken, ayrıyeten hükümet dalda yeni çalışanların daha süratli bulunmasına ve eğitilmesine yardımcı olmayı planlıyor.

Fransa’da da grevler hizmetleri yavaşlatıyor

Paris Charles-de-Gaulle Havalimanı’nda ise perşembe günü yer işçisinin greve gitmesinin hizmetleri yavaşlattığı bildiriliyor.

Gün boyunca tarifeli uçuşların yüzde 17’sinin, kalkış ve inişlerin yüzde 10’unun iptal edildiği kaydediliyor. Ayrıyeten göstericilerin terminallere erişimi de engellediği aktarılıyor.

Fransa’nın sivil havacılık otoritesinin grev nedeniyle Paris Charles-de-Gaulle Havalimanı’ndan uçuşların azaltılmasını kararlaştırıldığını belirtiliyor.

30 Haziran’da greve başlayan havalimanı çalışanları fiyat artışları ve daha uygun çalışma şartları isterken, sendikalar trafiğin yine canlanmasına karşı işçi sayısının buna nazaran artırılmadığını savunuyor.

Çalışanların 8-10 Temmuz tarihleri ortasında tekrar greve gideceklerini ilan ederken, kelam konusu havalimanında taşeron şirketlerin işçisi de13-17 Temmuz tarihleri ortasında öbür grevler planlıyor. Bunun yaz başında seyahat edenler için daha fazla kesintiye sebep olması bekleniyor. Sendikalar, maaşlarda aylık net 300 avro artış talep ediyor.

İspanya, Belçika, İtalya, Portekiz ve Hollanda’da da sıkıntılar var

Personel sayısındaki yetersizlik nedeniyle İspanya, Belçika, İtalya, Portekiz ve Hollanda’daki havalimanlarında da meseleler yaşanıyor.

Ryanair kabin takımının İspanya, Portekiz ve Belçika’da geçen hafta sonu üç günlük bir grev düzenleyerek Fransa ve İtalya’daki meslektaşlarına katıldığı aktarılıyor.

Düşük maliyetli havayolu şirketleri Ryanair ve Easyjet’teki gecikmelerin pek çok gezgin için hayatı zorlaştırdığı belirtiliyor.

Iberia Havayolu ise Madrid’de mayıs-haziran periyodunda 15 bin yolcunun pasaport denetimi yapacak polis memuru sayısındaki yetersizlik nedeniyle uçuşlarını kaçırdığına işaret ediyor.

Hollanda’da da Amsterdam Schiphol Havalimanı’nda işçi eksikliğinden kaynaklanan kaos tesirini sürdürüyor. Hava yolu şirketlerinin Schiphol Havalimanı’ndaki uçuşlarını diğer kentlere taşıdığı aktarılıyor.

American Airlines’ın Amsterdam Schiphol uçuşları için havalimanının talebi üzerine bilet satışlarını süreksiz olarak durdurma kararı aldığı biliniyor.

ABD’de cuma gününden bu yana 1.100’den fazla uçuş iptal edildi

Kötü hava şartları ve işçi kasveti nedeniyle ABD’de uçuş iptalleri ve gecikmeleri bu yıl salgın öncesine nazaran artış gösterdi.

Hava yolu şirketleri cuma gününden bu yana ABD’de 1.100’den fazla uçuşunu iptal ederken, yaklaşık 11 bin uçuşta gecikme yaşandı.

Ülkede havalimanlarında 4 Temmuz Bağımsızlık Günü tatili nedeniyle hafta sonunda yoğunluk yaşanırken, şirketler ve federal yetkililer aksamaları hafifletmek için çalışmalarını sürdürdü.

FlightAware bilgilerine nazaran, 1-29 Haziran tarihleri ortasında yaklaşık 176 bin uçak en az 15 dakika gecikti, bu sayı tarifeli uçuşların yüzde 23’üne denk geldi. Birebir periyotta 20 binden fazla (yaklaşık yüzde 3) uçuş ise iptal edildi.

Tüketici şikayetleri de bu durumla paralel olarak artış gösterirken, son bilgilere nazaran ABD Ulaştırma Bakanlığı nisan ayında hava yolu şirketlerine ait yolculardan 3 bin 105 şikayet aldı. Şikayet sayısı geçen yılın tıpkı devrine kıyasla yüzde 300 artış kaydetti.

Yaşanan ezalar karşısında hava yolu şirketleri, aksakların nedeni olarak makus hava şartları, işçi eksikliğini ve hava trafik denetimindeki işçi sıkıntılarını işaret etti.

Havacılık dalı maliyetleri düşürmek gayesiyle binlerce emekçiyi işten çıkarmıştı
Sivil havacılık dalı, ülkeler ortasında seyahatlerde büyük kısıtlamaları tetikleyen Kovid-19 salgının başlangıcından bu yana kuvvetli birkaç yıl geçirmişti.

Yolcu sayıları 2020’de bir evvelki yıla nazaran yüzde 60 düşerken, kelam konusu düşüş yüzde 50 ile 2021’de de devam etmişti.

Hava yolu şirketleri iki yıl içinde yaklaşık 200 milyar dolar kaybederken, bölüm şimdiye kadar karşı karşıya kaldığı en berbat krizde maliyetleri düşürmek maksadıyla binlerce emekçiyi işten çıkarmak zorunda kalmıştı.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP