DOLAR 19,2021 0.13%
EURO 20,9004 0.49%
ALTIN 1.220,910,53
BITCOIN 542711-0,34%
İstanbul
17°

PARÇALI AZ BULUTLU

16:46

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

Avrupa’da besin fiyatlarındaki artış tasa verici boyutlara ulaşıyor

Avrupa’da besin fiyatlarındaki artış tasa verici boyutlara ulaşıyor

on

ABONE OL
Eylül 6, 2022 22:00
Avrupa’da besin fiyatlarındaki artış tasa verici boyutlara ulaşıyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Avrupa’da daha evvel başlayan besin problemler, savaş sonrasında fiyatların yükselmesine neden oldu. Bu kurallarda Avrupa’da gıda bankalarına başvurmak zorunda kalanların sayısı da giderek artıyor.

Avrupa’da besin fiyatlarının daha da artması bekleniyor

Avrupa’da besin fiyatlarının salgın sonrası yaşanan talepteki artış, tedarik zincirlerinde büyüyen problemler, Ukrayna’da devam eden savaş ve yükselen güç ve lojistik maliyetleri ve çok kuraklık nedeniyle daha da artması bekleniyor.

Euro Bölgesi’nde, ağustosta yıllık enflasyon güç fiyatlarındaki artışın tesiriyle yüzde 9,1 ile kayıtlardaki en yüksek düzeye çıkarken, enflasyonun ana bileşenleri incelendiğinde en yüksek yıllık enflasyonun yüzde 38,3 ile güçte, çabucak gerisinden ise yüzde 10,6 ile besin, alkol ve tütün eserlerinde gerçekleşmesi dikkati çekiyor.

Avrupa’da hane halkına besin fiyatlarının yansıması giderek artacak

Her ne kadar Birleşmiş Milletler Besin ve Tarım Örgütü (FAO), global besin fiyatlarının ağustosta bir evvelki aya nazaran yüzde 1,9 gerilediğini bildirmiş, böylelikle fiyatlar 5 ay üst üste global ölçekte gerilemiş olsa da Avrupa’da hane halkına besin fiyatlarının yansımasının gelecek periyotta giderek artış tarafında olması bekleniyor.

Örneğin, Avrupa Birliği (AB) Komitesi tarafından bu yılın ağustos ayında hazırlanan “Avrupa’da Kuraklık 2022” raporunda, AB genelinde hasat iddiaları yaşanan çok kuraklık nedeniyle şimdiden son beş yıllık ortalamaya kıyasla tahıl ve mısır için yüzde 16, soya fasulyesi için yüzde 15, ayçiçeği için ise yüzde 12 aşağı çekilmiş durumda.

Avrupa’da besin fiyatlarında beklenti yükseliş yönünde

Avrupa Birliği’nin 27 üyesinin bu yılın temmuz ayında besin emtia fiyatları gösterge cetveline bakıldığında, AB genelinde kimi temel besin eserlerindeki yıllık fiyat artışının global fiyat artışı ile kıyaslandığında epey üzerinde olması dikkati çekiyor.

Gıda fiyatları arttı

Örneğin, bu yılın temmuz ayı prestijiyle buğdayda yıllık fiyat artışı 23,7 ile AB’de yüzde 68,5’e kadar yükseldi. Makarnalık buğday ise yeniden birebir periyotta yıllık bazda global ölçekte 31,5 artarken, birlik içerisinde ortalama yıllık yüzde 87,7 artış kaydetti. Mısır ise dünya genelinde temmuz prestijiyle yıllık bazda yüzde 9,8 artarken, AB’de ise yıllık yüzde 24,6 yükseldi.

Yine dünya genelinde bu yılın temmuz ayında sığır eti global ölçekte yıllık bazda artışla yüzde 4,6’da kalırken, AB genelinde 27,8’e kadar yükseldi.

Küresel ölçekte katı yağ fiyatı birebir periyotta yıllık bazda yüzde 24,9 artarken, AB genelinde yıllık bazda yüzde 81,3, peynir fiyatı ise dünyada yıllık bazda yüzde 23,2 yükselirken AB genelinde yıllık yüzde 43,6 artış kaydetti.

Yine AB genelinde bu yılın temmuz ayı için açıklanan besin fiyatları endeksi yıllık bazda ekmek ve mısır gevreği için yüzde 15,3, et eserlerinde 13,5, süt, peynir ve yumurtada ortalama yüzde 17,3, katı ve sıvı yağlarda yüzde 31,6 ve şekerde yüzde 7,7 artış gösterdi.

İngiliz Perakende Konsorsiyumu (BRC) datalarına nazaran, ülkede marketlerdeki besin fiyatları bu yılın ağustos ayında bir evvelki ayda kaydedilen yüzde 4,4’lük yükselişi de geride bırakarak yüzde 5,1 arttı.

Öte yandan ülkede taze besin eserleri birebir periyotta 2008 finans krizinden bu yana en sert artışını kaydederek yüzde 10,5 yükseldi.

İngiltere Merkez Bankası’nın (BoE) projeksiyonlarına nazaran bu yılın temmuz ayı prestijiyle yüzde 10,1’e yükselerek 40 yılın en yüksek düzeyinde olan enflasyonun gelecek periyotta daha da artması bekleniyor.

İngiltere’de besin fiyatları 12,7 arttı

Yine temmuz bilgilerine nazaran, İngiltere’de besin fiyatları 12,7 artarak son 20 yılın en yüksek artışını kaydetti.

Banka ülkede enflasyonun bu yılın sonuna hakikat yüzde 13’e ulaşmasını beklerken, fikir kuruluşu Resolution Foundation enflasyonun gelecek yılın başında yüzde 15’e ulaşabileceği öngörüsünde bulunuyor.

İngiltere’de artan besin fiyatları karşısında, ülkenin önde gelen süpermarketleri nisan ayından bu yana kimi temel besin eserlerinde fiyatlarını ya düşürerek ya da yıl sonuna kadar sabitleyerek talebi canlı tutmaya çalışıyor.

İngiliz perakende zinciri Morissons, yaklaşık 500 temel besin eserinde fiyatlarını ortalama yüzde 13 azaltacağını, Asda ise birtakım eserlerde fiyatların yıl sonuna kadar sabitleneceğini duyurmuştu.

Daha fazla fakir ve dar gelirli besin bankalarından beslenmek zorunda kalacak

Uzmanlar son periyotta güç faturalarında ve besin fiyatlarında yaşanan artış nedeniyle Avrupa genelinde giderek daha fazla fakir ve dar gelirlinin besin bankalarından beslenmek zorunda kalacağı öngörüsünde bulunuyor.

Avrupa Besin Bankaları Federasyonu bilgilerine nazaran (FEBA), yalnızca 2020 yılında 29 ülkede 335 besin bankası yoluyla yaklaşık 12,8 milyon şahsa 860 bin ton besin yardımı yapıldı.

İngiliz Parlamentosu’nun datalarına nazaran dünyanın en gelişmiş ekonomileri ortasında birinci sıralarda yer alan ülkede 2021 prestijiyle 4,2 milyon hane besin güvenliğinden mahrum olarak tanımlanıyor.

Ülkede bu tarif nüfusun kâfi geliri olmadığı için tertipli öğünlerini yiyemeyen, kâfi beslenemeyen kesim için kullanılıyor. 1.400 besin bankasının bağlı olduğu yardım kuruluşu Trussell ise, 2022 yılında 2,1 milyon şahsa besin yardımında bulundu.

Ülkede besin bankalarına başvurmak zorunda kalanların sayısı ise 5 yıl öncesine kıyasla yüzde 81 artmış durumda.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP