DOLAR 19,2021 0.13%
EURO 20,9004 0.49%
ALTIN 1.220,910,53
BITCOIN 542711-0,34%
İstanbul
17°

PARÇALI AZ BULUTLU

16:46

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

Avrupa’da doğalgaz kasveti, yabancıları Türkiye’den yer ayırtmaya itti

Avrupa’da doğalgaz kasveti, yabancıları Türkiye’den yer ayırtmaya itti

on

ABONE OL
Eylül 9, 2022 14:00
Avrupa’da doğalgaz kasveti, yabancıları Türkiye’den yer ayırtmaya itti
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Rusya ve Ukrayna ortasında yaşanan savaş nedeniyle birçok Avrupa ülkesi Rusya’ya karşı yaptırım kararı aldı.

Bunun üzerine Rusya da kendisine yaptırım uygulayan Avrupa ülkelerine karşı reaksiyon göstermek emeliyle devayı doğalgaz akışını durdurmakta buldu.

Alınan bu karardan sonra Avrupa’da birçok ülke doğalgaz fiyatlarına çok önemli artırımlar yaparak kısmi kesintilere gitmeye başladı.

Avrupalılar, kış için Türkiye’yi cazip buluyor

Kış aylarında bu kesintilerin fazla olacağı kaygısı duyan birçok Avrupalı vatandaş ise kışı rahat geçirmek için Türkiye’ye gelmeye karar verdi. Çok sayıda Avrupalı, Türkiye’de bulunan otellere ve meskenlere kış aylarında kalmak için rezervasyon yaptırmaya başladı.

“Ülkemiz, bu krizi fırsata çevirecek”

Kış aylarında birçok Avrupalı turistin ülkeye geleceğini ve otellerin açık kalması gerektiğini belirten Anadolu Turizm İşletmecileri Derneği idare şurası üyesi Ferhan Ademhan, “Üzülerek izlediğimiz bir savaştan ötürü Rusya Avrupa’nın gaz vanalarını kapattı. Avrupa’da yüksek gaz maliyetlerinden ötürü şu anda rezervasyonlar başladı. Ülkemize kışın 3 ay 5 yıldızlı otellerde kalacak, birçok Avrupalı gelecek. Ülkemiz bu kış çok karlı bir dönem geçirecek. Rezervasyonlar ve oteller açık olsun. Avrupalılarla İngilizler mesken kiralamaya ve otellerde 3 aylık rezervasyon yapmaya başladı. Rusya gazı vermediği için gaz çok tüketilecek ve gaza ödeyeceği sayıyla ülkemizde rahatlıkla tatil yapacak. Ülkemiz bu krizi fırsata çevirecek” dedi.

“Pandemi çok problemliydi, 2022 çok keyifli bitecek”

Yaşanan korona virüs salgını nedeniyle son 2 yıldır turizm kesiminin problemli günler geçirdiğini lakin 2022 yılı itibariyle bir toparlanma sürecine girildiğini belirten Ademhan, “Pandemiden ötürü dünyamız ve ülkemizin turizmi nitekim çok sorunlu günler yaşadı. Özellikle ülkemizde birçok arkadaşlarımız ve dostlarımız bu yüzden intihara kadar sürüklendi. Son 2 yıldır toparladı ve toparlanmaya devam ediyor. 2022’yi çok memnun bir biçimde kapatacağız. Telafi ede ede yürüyoruz lakin turizmde maliyetler çok arttı. Türkiye turizmle ilgili hak ettiği yerde değil. Turizm Geliştirme Ajansı (TGA) kuruluşuyla birlikte Türkiye’deki bakış açısı ve dünyadaki yeri değişti ve değişmeye devam edecek. Bizde o nedenle kesimin içinden gelen biri olarak TGA’nın idare heyeti üyeliğine adayız. Turizm bakanı ve bakan yardımcılarımızla birlikte ülke turizminin tanıtımı gelişimi noktasında elimizden geleni yapacağız. Ülke turizminde bacasız endüstriyi geliştirmeye devam edeceğiz. Deniz ve otellerin yanındaki otellerin haricinde kültür turizmini de geliştirmemiz gerekiyor. Konya’mızı Adıyaman’ımızı öne çıkarıp İç Anadolu’da, Kayseri’de Sivas’ta kültür turizmini öne çıkarmalıyız. Bölgeleri öne çıkarıp kültür turizmini birleştirmemiz gerekiyor. O yüzden TGA’nın burada çok değeri var. Ülkemizde otellerimiz, uygun insan gücü, dolar ve döviz bazında uygun fiyatlarımızla turizm açısından 2023’ü şahlanma yılı olarak geçireceğimizi ümit ediyoruz. Asıl hedefimiz İç Anadolu’da kültür ve inanç turizmini ön plana çıkarmak. Ülkemizin kıyılarını göz gerisi edemeyiz fakat bunun yanında sağlık turizmi, oteller, hava yolları da bir bütün halinde satılmalıdır. Ülkenin turizminin gelişmesi için bunları bir paket halinde satmak ülkenin kalkınmasına çok önemli bir ivme katacaktır” diye konuştu.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP