DOLAR 18,9872 0.03%
EURO 20,2454 0.3%
ALTIN 1.148,100,69
BITCOIN 4207038,21%
İstanbul

PARÇALI BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Avrupa’da kış öncesi güç tasarrufu uygulamaları

Avrupa’da kış öncesi güç tasarrufu uygulamaları

on

ABONE OL
Ağustos 26, 2022 12:00
Avrupa’da kış öncesi güç tasarrufu uygulamaları
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik atakları devam ederken, petrol ve gaz fiyatlarında da yükseliş sürüyor. Kış mevsiminin yaklaşması ile Rus gazına bağımlı olan Avrupa’da birçok ülke tasarruf tedbirleri almaya başladı.

“Bir derece daha düşük” kampanyası

Finlandiya’da son günlerde Başbakan Sanna Marin’in tartışmalı parti manzaraları gündem olsa da, ülke çapında güç tasarrufu sağlamak hedefiyle ekim ayında başlayacak olan “Bir derece daha düşük” isimli kampanya daha çok konuşulabilir.

Kampanya ile tüm vatandaşların güç tasarrufu yapmaya teşvik edilmesi planlanırken, kampanyanın havaların soğuması ve doğalgaz kullanımını artması ile 10 Ekim’de başlayacağı aktarıldı.

“Oda sıcaklığını düşür, sıcak suyu az kullan, yavaş sür”

Çalışma ve İktisat Bakanlığı tarafından duyurulan kampanyanın maksadı Finlilerin en az yüzde 75’inin kendi güç tüketimini azaltmasını sağlamak. Kampanya içerisindeki değerler ortasında, yollarda daha düşük süratte araç kullanılması, oda sıcaklıklarının düşürülmesi, sıcak suyun daha az kullanılması ve meskendeki elektronik aletlerin daha az kullanılması üzere önlemler yer alıyor.

Bakanlık, sonbahar ve kış aylarında güç fiyatlarının daha da artacağı konusunda halkı uyarırken, güç tasarrufu yaparak herkesin elektrik ve doğalgaz faturalarını denetim edebileceğini kaydetti.

“Her Finli, günlük hayatta küçük değişiklikler yaptığında, birleşik tesir harika”

İHA’nın haberine nazaran; Çalışma ve İktisat Bakanı Mika Lintila yaptığı açıklamada, bu yıl sonbahar ve kış aylarında şirketlerden, topluluklardan ve bireylerden somut güç tasarrufu hareketlerine muhtaçlık olduğunu tabir ederek, “Her Finli günlük hayatta küçük değişiklikler yaptığında, birleşik tesir kusursuz. Vatandaşlara yönelik kampanyaya ek olarak, şirketleri sonbaharda güç tasarrufunda somut taahhütleri ele alacağımız bir yuvarlak masa tartışmasına davet edeceğim” dedi.

1970’lerdeki petrol krizinden daha berbat olabilir

Finlandiya devlet televizyonu Yle, 1970’lerdeki petrol krizi sırasında Finlandiya’da benzeri bir ulusal kampanyanın yürütüldüğüne değindi. Milletlerarası Güç Ajansı (IEA), birinci global güç krizinin şu anda devam ettiğini ve 1970’lerdeki petrol krizinden daha makûs olabileceği konusunda ihtarda bulundu.

Almanya’da kamu binalarında güç tasarrufu başladı

Büyük ölçüde Rus gazına bağımlı olan Almanya da son yılların en büyük güç krizini yaşıyor. Alman hükümeti, Rusya’dan gelen gaz arzının azalması nedeniyle ve Rus gazına bağımlılığı azaltmak için alınan güç tasarrufu tedbirlerini onayladı.

Buna nazaran 1 Eylül’den itibaren kamu binaları (hastaneler üzere toplumsal kurumlar hariç) en fazla 19 dereceye kadar ısıtılacak ve koridorlarda ısıtma büsbütün kapatılabilecek. Binalar ve heykeller de artık estetik emellerle aydınlatılmayacak. Hükümet, kelam konusu tedbirlerle gaz kullanımını yaklaşık yüzde 2 oranında azaltmayı planlıyor. İktisat Bakanı Robert Habeck, Berlin’deki kabine toplantısı sonrasında gazetecilere yaptığı açıklamada, “Genel olarak alınan tedbirler güç tasarrufu sağlıyor. Lakin, ardımıza yaslanıp rahatlayabileceğimiz ölçüde değil” dedi.

Habeck, tedbirlerin hane halkları, şirketleri ve kamu bölümü için önümüzdeki 2 yıl içinde toplamda yaklaşık 10.8 milyar euro daha az harcama yapılmasını sağlayacağını belirtti.

Almanya güç tasarrufu tedbirlerinin yanı sıra kış aylarında gaz depolamasını artırmaya yardımcı olmak için Kuzey Denizi kıyısında 2 sıvılaştırılmış doğal gaz terminali de kurmaya çalışıyor.

Rusya ile Avrupa ortasında gaz krizi

Rus gaz devi Gazprom, teknik meseleleri münasebet göstererek Kuzey Akım 1 boru sınırı üzerinden Almanya’ya gaz akışını yüzde 20’ye indirmişti.

Berlin idaresi Ukrayna’ya akınları nedeniyle Rusya’ya uygulanan yaptırımları göz önünde bulundurarak gaz akışının azaltılmasının “siyasi bir karar” olduğunu belirtiyor.

Doğalgaz ithalatının yarısı için Rusya’ya bağımlı olan Almanya’da Gazprom’un atılımının akabinde başşehir Berlin, Münih ve Hannover de dahil olmak üzere birçok kentte güç tasarrufu tedbirleri alınmıştı. Kamu ve ofis binaları ile büyük salonlar gibi “insanların sıkça vakit geçirmediği alanlarda” ısıtma sistemlerinin kapatılması istikametinde davette bulunulmuştu.

Ayrıca birtakım kentlerde bulunan sokak aydınlatmaları da azaltılırken, Berlin’de yaklaşık 200 tarihi bina ve heykeli aydınlatan spot ışıkları kapatılmıştı.

Almanlar duşu da azalttı

Araştırma enstitüsü INSA tarafından geçtiğimiz ay yapılan ankete nazaran Almanların neredeyse üçte ikisi hükümetin davetlerinin akabinde duşta geçirdikleri süreyi de azalttı.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP