DOLAR 19,2021 0.13%
EURO 20,9004 0.49%
ALTIN 1.220,910,53
BITCOIN 542711-0,34%
İstanbul
17°

PARÇALI AZ BULUTLU

16:46

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

Avrupa’da Roma’nın 5 katı büyüklüğünde alan küle döndü

Avrupa’da Roma’nın 5 katı büyüklüğünde alan küle döndü

on

ABONE OL
Ağustos 16, 2022 12:00
Avrupa’da Roma’nın 5 katı büyüklüğünde alan küle döndü
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Avrupa, son günlerde çıkan orman yangınlarıyla karşı karşıya.

Avrupa’da iklim değişikliğinin sonucu olarak görülen sıcak hava dalgaları, kıta genelinde son yılların en ağır orman yangınlarının çıkmasına neden oluyor.

Sıcak hava dalgalarının tesiri sürerken yağışların az olması, orman yangınlarını daha tehlikeli hale getiriyor.

Roma’nın 5 katından fazla alan yok oldu

Temmuzdan bu yana tesirini gösteren sıcak hava dalgalarının yol açtığı yangınlar en çok Fransa, İspanya, İtalya ve Portekiz’de tahribata yol açtı.

Aşırı sıcaklıkların neden olduğu yangınlarda, İtalya’nın başşehri Roma’nın yüzölçümünün 5 katından fazla ve İstanbul’un yüzölçümünden daha büyük bir alan küle döndü.

İspanya’da 200 bin hektardan fazla alan yandı

İspanya’da ülkenin kuzeyindeki Galisya, orta kısımlardaki Castilla y Leon ve Castilla La Mancha ile güneybatıdaki Extremadura bölgelerinde yaz başından bu yana tesirli olan yangınlar, binlerce hektarlık alanı yok etti.

Yangınlardan en çok ziyan gören bölge olan Galisya’nın Ourense kenti etrafında tesirli olan yangınlar 2 bin 300 hektarlık alanı kül etti.

Extremadura’ya bağlı Caceres ili etrafındaki orman yangınlarından dolayı ise 500’den fazla kişi konutlarından tahliye edildi.

Yıl başından bu yana ülkede 37 büyük orman yangını çıkarken 200 bin hektardan fazla alan kül oldu.

Portekiz’de 79 bin hektar alan kül oldu

İspanya’nın komşusu Portekiz’de de 6 Ağustos’ta Covilha ve 11 Ağustos’ta Guarda bölgesine bağlı Linhares kentinde çıkan yangınlar, geniş ormanlık alanlarda tahribata yol açtı.

Portekiz Sivil Muhafaza Ajansı, son çıkan yangınların Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) müdafaası altındaki 17 bin hektarlık araziyi yok ettiğini açıkladı.

Yaklaşık son 100 yılının en sıcak temmuzunun yaşandığı ülkede, bu yıl içinde 79 bin hektar ormanlık alan yandı.

İtalya’daki yangınlar, yerleşim yerlerini etkiledi

İtalya’da ise Slovenya hududundaki Savogna d’Isonzo yakınlarında ormanlık alanda 27 Temmuz’da başlayan yangın nedeniyle kimi yerleşim yerleri boşaltıldı.

Ülkenin kuzeybatısında Savona kenti yakınlarında 9 Ağustos’ta çıkan orman yangınında da 120 kişi tahliye edildi.

Ülkede bu yıl 24 Temmuz’a kadar çıkan yangınlarda 27 bin 883 hektarlık orman alanı ziyan gördü.

Fransa, yangınlar için Avrupa’dan dayanak talep etti

Son 70 yılın en kurak periyodunu yaşayan Fransa’daki orman yangınları, temmuzun sonundan bu yana tesirini gösterirken hükümet, kendi kaynaklarıyla yangınlara müdahale etmekte zorlanıyor.

Ülkenin güneyindeki Aveyron ve güneybatısındaki Gironde bölgesinde yaklaşık bir haftadır süren orman yangınlarının daha fazla yayılmasını önlemek için Almanya, Romanya, Polonya, Avusturya ve Yunanistan’dan yüzlerce itfaiyeci, destekte bulunmak üzere bölgeye geldi.

Uluslararası itfaiye dayanağı sayesinde yangınlar dün denetim altına alınırken yangın bölgelerinde bir müddettir kapalı tutulan otoyollar açıldı.

Fransa’da bu yıl en az 57 bin 600 hektar yeşil alan, orman yangınları sebebiyle kül oldu.

Ulusal Bilimsel Araştırma Merkezi (CNRS) yetkilileri, Fransa’da çok sıcak ve kuraklıkların olağan hale gelebileceğini vurgularken ilerleyen yaz devirlerinde su düşüncesinin kaçınılmaz olacağı ihtarında bulunuyor.

Lüksemburg’un iki katından daha fazla alan yandı

Avrupa Orman Yangınları Bilgi Sistemi (EFFIS), uzun müddetli sıcak hava dalgaları ve yetersiz yağışların “Avrupa’yı adeta çakmak taşına dönüştürdüğü” ve yangınları süratle yayılır hale getirdiğini bildirdi.

Yılın başından bu yana orman yangınları nedeniyle kıta genelinde 660 bin hektarlık alanın kül olduğu bilgisini paylaşan EFFIS, yanan alanların Lüksemburg’un iki katından daha fazla alana tekabül ettiğini vurguladı.

EFFIS’in istatistiki varsayımlarında İspanya, Romanya, İtalya, Fransa ve Hırvatistan’da 2022’deki orman yangını sayısının, 2006-2021 ortasındaki yıllık ortalama yangın sayısını geçeceği öngörülüyor.

İstatistiklerde Fransa’da bu yıl sonuna kadar yangın sayısının 269, İtalya’da 361, Romanya’da 741 ve İspanya’da 381’i bulabileceği belirtiliyor.

2003’ten bu yana en ağır karbon salınımı yaşanırken Fransa’da yangınların devam edecek

Avrupa Birliğinin (AB) Copernicus uydu izleme sistemi, bilhassa Fransa, İspanya ve Portekiz üzerinde ağır karbon yayılımını kaydetti.

Uydu manzaralarında, bilhassa geçen hafta Fransa’da çıkan yangınlar nedeniyle yayılan dumanların yoğunluğu dikkati çekti.

AA’nın haberine nazaran; Copernicus Atmosfer İzleme Servisinin (CAMS) raporuna nazaran, Global Yangın Asimilasyon Sistemi datalarında kayıtların tutulduğu 2003’ten beri en yüksek karbon salımı düzeyi, Fransa’da haziran-ağustos periyodunda yangınların devam ettiği bölgede kaydedildi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP