DOLAR 19,2021 0.13%
EURO 20,9004 0.49%
ALTIN 1.220,910,53
BITCOIN 542711-0,34%
İstanbul
17°

PARÇALI AZ BULUTLU

16:46

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

Bakan Adil Karaismailoğlu: Yapılan yatırımlarla, 7 milyar saatlik tasarruf sağladık

Bakan Adil Karaismailoğlu: Yapılan yatırımlarla, 7 milyar saatlik tasarruf sağladık

on

ABONE OL
Nisan 25, 2022 06:48
Bakan Adil Karaismailoğlu: Yapılan yatırımlarla, 7 milyar saatlik tasarruf sağladık
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Kars Gençlik Merkezi’nde gençlerle bir ortaya gelerek sahur yaptı.

Programa, Kars Valisi Türker Öksüz ve AK Parti Kars Vilayet Lideri Adem Çalkın da yer aldı. Karaismailoğlu, sıraya girerek yemek ve çayını alırken gençlerle sohbet etti.

DHA’nın haberine nazaran; Bakan Karaismailoğlu, burada yaptığı açıklamalarda şu sözleri kullandı:

“Yıllar Evvel bir Bolu Dağı efsaneleri vardı mesela çok kolay bir proje, 17 yılda bitirilememiş bir proje, onun yanında Çanakkale Köprüsü üzere dünyanın en büyük köprüsü ve teknolojik açıdan da çok değerli bir işi 4 yıl üzere kısa bir müddette bitirebiliyorsunuz. Tekrar İstanbul Havalimanı üzere içerisinde 200 bin tane kişinin istihdam sağlandığı, 10 milyar euroluk bir yatırım maliyeti olan bir projeyi ülkenin hizmetine sokuyorsunuz. Ayrıyeten Kars’ta, Hakkâri’de ve yüzlerce projeyi birebir anda bitirerek ülke iktisadına kazandırıyorsunuz.

“Yapılan projeler sayesinde trafik kazalarında yüzde 80’e varan azalmalar sağlandı”

Alışılmış yapılan bu projelerle birlikte hem yakıttan kazanıyorsunuz hem vakitten hem de bu kaza maliyetlerinin azalmasından. Bu yapılan projeler sayesinde trafik kazalarında yüzde 80’e varan azalmalar sağlandı.

Bu azalma demek, her yıl yaklaşık 10 bin kişinin canını kurtarmak demek. Yani haydi yakıttan, vakitten tasarrufları bırakın bir canın bile sınırsız bir bedeli olmaz tabi ki ancak 10 bin kişinin canını kurtarmak sahiden bu projelerin ne kadar değerli olduğunu gösteriyor.”


“Teknoloji ve mühendislik açısından artık biz mühendislik ihraç eden ülke pozisyonuna geldik”

Yabancı mühendisler ve müteahhitlerin misyon yaptığı periyottan mühendis ihraç eden ülke pozisyonuna gelindiğini tabir eden Karaismailoğlu, şöyle devam etti:

“Tabii bu kadar süratli işler ve büyük işler yapıldı, biz maalesef yıllar evvel yabancı mühendislik teknolojileri kullanıyorduk, yabancı firmalar ülkemizde müteahhitlik yapıyorlardı. Tekrar Bolu Dağı’nı yapan müteahhitlerden birisi yabancı müteahhitlerdendi. Fakat yıllarca bitmeyen projeler ve bitmeyen paralar ödediğimiz işler ancak bitmeyen projeler sonucundaydı. Bugün gelinen noktada teknoloji ve mühendislik açısından artık biz mühendislik ihraç eden ülke pozisyonuna geldik. Bu da bu yaptığımız işlerde kazandığımız bilgi, maharet ve deneyim sayesinde oldu. O yüzden biz Çanakkale Köprüsü üzere dünyanın gıptayla baktığı en büyük, en uzun asma köprüsünü yapıyoruz. 2023 metre orta açısıyla dünyanın en geniş asma köprüsü, 318 metre yüksekliğiyle dünyanın en yüksek çelik kule ayaklarına sahip bir köprüyü büsbütün Türk mühendisleriyle yapıyoruz.


“Yatırımlar sayesinde yılda 7 milyar saatlik tasarruf yapıyoruz”

Bu yaptığımız yatırımlar sayesinde yılda 7 milyar saatlik tasarruf yapıyoruz. Vaktin değerini bazen anlamıyoruz lakin gerçekten vakit hepsinden değerli, zira insanın ömrü vakitle artık yarışıyor. Ayrıyeten yıllık bu yapılan projeler sayesinde tam 1 milyar litre yakıttan tasarruf var. Yani bu iktisada ve ulusal gelire katkımız bunların hepsi. Yani yatırım maliyetlerini düşündüğümüzde bunları karşılaştırdığımızda yatırım maliyetleri çok az kalıyor. O yüzden yaptığımız işler çok değerli ve projelerimizi yapmaya devam edeceğiz.

“Artık Orta Koridor’da Türkiye çok stratejik konumda”

Tekrar demiryollarında çok büyük işlerimiz var bilhassa Kars’ta bu demiryolu güzergahında çok değerli bir merkez aslında. Kars Lojistik Merkezi’ni de bitirdik, hizmete açtık. Yani artık Türkiye’de Pekin’den Londra’ya kadar artık Orta Koridor’da Türkiye çok stratejik pozisyonda ve bütün dünyaya hizmet vermeye başladı. Hem Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu’nun yapılması hem de Marmaray’ın yapılmasıyla artık kesintisiz bir demiryolu seyahati yani Demir İpek Yolu ortaya çıktı. Daha evvel kuzeyden giden kuzey sınırı bilhassa Sibirya’dan Rusya üzerinden Avrupa’ya giden sınır vardı o sınır coğrafik şartlar nedeniyle çok daha uzun neredeyse Türkiye üzerinden giden çizginin 2 katına varıyor lakin Orta Koridor’un değeri Ukrayna-Rusya savaşı sonrasında çok daha ortaya çıktı. Artık biz Bakü-Tiflis-Kars yani Orta Koridor üzerinde bu yıl geçen yıla oranla yüzde 80’lere varan artışlar sağladık, tabi bu artarak devam edecek.”

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP