DOLAR 19,2021 0.13%
EURO 20,9004 0.49%
ALTIN 1.220,910,53
BITCOIN 542711-0,34%
İstanbul
17°

PARÇALI AZ BULUTLU

16:46

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

Bakan Özer açıkladı: Meslek liselerinde günlük 1 milyon ekmek üretilecek

Bakan Özer açıkladı: Meslek liselerinde günlük 1 milyon ekmek üretilecek

on

ABONE OL
Haziran 22, 2022 09:00
Bakan Özer açıkladı: Meslek liselerinde günlük 1 milyon ekmek üretilecek
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Şahinbey Kongre ve Sanat Merkezi’nde, Ulusal Eğitim Bakanlığı, Gaziantep Valiliği ve Büyükşehir Belediyesi ile “Meslek liselerinden günlük 50 bin ekmek üretimi protokolü” imza merasimine katıldı.

Burada konuşan Bakan Özer, salgın sürecinin çok kritik bir periyot olduğunu, bu süreçte gelişmiş ülkelerin bile maskeye erişmekte sorun yaşadığını hatırlattı.

“Bunlar çok kritik müdahaleler, rastlantısal değil”

O süreçte mesleksel eğitimin üretim kapasitesinin devreye girdiğini ve süratle tüm vilayetlerde vatandaşların muhtaçlık duyduğu, maskeden dezenfektana, yüz hami sperlikten maske makinesine kadar tüm eserlerin üretildiğini aktaran Özer, bu gelişmenin de aslında atıl duran bir kapasitenin ne kadar kıymetli olduğunu gösterdiğini aktardı.

Milli Eğitim Bakanı Özer, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Aslında şunu da göstermiş oldu; 28 Şubat müdahalesinin aslında toplumda nasıl bir uzun vadeli bir felç tesiri yaratma niyetiyle yola çıkıldığını göstermiş oldu. Bunlar çok kritik müdahaleler, rastlantısal değil. Yani bir taraftan din öğretimiyle ilgili, bir taraftan mesleksel eğitimle ilgili o denli bir müdahale yapılıyor ki önümüzdeki 10-20 yılınızı mahvediyor ve eğitim sistemini çok farklı bir noktaya taşıyor. Bugün artık sıkıntılardan değil, yeni öykülerden bahsediyoruz.”

Meslek liseleri 1 milyon ekmek üretecek

Mesleki eğitim okullarında ekmeğin yeniden buralarda yapılan makinelerde üretildiğini belirten Özer, şunları kaydetti:

AA’nın haberine nazaran Bakan Özer, Gaziantep’te tarım alanında bir açılım yapacaklarının muştusunu vererek şunları söyledi:

“Tarımla ilgili üretim kapasitemizi, eğitim kapasitemizi artırmak durumundayız”

“Önümüzdeki 10 yıllar iklim değişliğinin getirmiş olduğu kuraklık, besin tedarik zincirlerindeki sorunlar tüm dünyanın Kovid üzere yüzleşme periyotları olacak. Onun için bugünden tedbir alıp tarımla ilgili üretim kapasitemizi, eğitim kapasitemizi artırmak durumundayız. Bunun için Tarım ve Orman Bakanlığımızla çok önemli atılım yaptık, iş birliğine girdik. Türkiye’nin her bir noktasındaki tarım alanında eğitim veren meslek liselerimizi Tarım ve Orman Bakanlığımızla birlikte yönetiyoruz. Yalnızca eğitimi yönetmeyeceğiz, bize ilişkin olan yerlerdeki üretim kapasitesini de birlikte şekillendireceğiz.”

Konuşmaların akabinde, protokol imzalandı.

Törene, Vali Davut Gül, Büyükşehir Belediye Lideri Fatma Şahin, Vilayet Ulusal Eğitim Müdürü Yasin Zirve de katıldı.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP