DOLAR 19,2021 0.13%
EURO 20,9004 0.49%
ALTIN 1.220,910,53
BITCOIN 542711-0,34%
İstanbul
17°

PARÇALI AZ BULUTLU

16:46

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

Bakan Soylu: Van-İran hudut çizgisinde 295 kilometrelik alana duvar örülecek

Bakan Soylu: Van-İran hudut çizgisinde 295 kilometrelik alana duvar örülecek

on

ABONE OL
Nisan 26, 2022 02:24
Bakan Soylu: Van-İran hudut çizgisinde 295 kilometrelik alana duvar örülecek
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, beraberinde yardımcısı Mehmet Ersoy, Jandarma Genel Kumandanı Orgeneral Arif Çetin ile Van’a geldi.

Ferit Melen Havalimanı’nda Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Lider Vekili Mehmet Emin Bilmez, AK Parti Van Milletvekili Abdulahad Arvas, Jandarma Asayiş Kolordo Kumandanı Tümgeneral Hüseyin Kurtoğlu, Vilayet Jandarma Kumandanı Tuğgeneral Hüseyin Bekmez ve Vilayet Emniyet Müdürü Atanur Aydın tarafından karşılanan Bakan Soylu, daha sonra helikopterle Van’ın İran hudut çizgisindeki Çaldıran ilçesine geçti.

Hudut sınırında bulunan 3  hudut karakolunu havadan inceleyen Bakan Soylu’nun bulunduğu helikopter Uzunyol Hadut Karakoluna iniş yaptı.

“14. kattan hudut güzel tutulmuyor demek, görmezden gelmektir”

DHA’nın haberine nazaran; Kara yolu ile hudut duvarının örüldüğü hudut çizgisinde incelemelerde bulunan Bakan Soylu burda açıklamalarda bulundu. Bakan Soylu, 3,5 yılı aşkın müddettir doğu ve güney hududunda güvenlik duvarı çalışmalarının yürütüldüğünü belirterek, şöyle konuştu:

“Bugüne kadar Ağrı, Iğdır hudutları ve onun da çabucak üstünde Ermenistan sonu olarak nitelendireceğimiz hudutlarda gerek duvar gerek aydınlatma ve çit çalışması yapılmıştır. Bir siyasi partinin 14. katından Türkiye’de hudutlar âlâ tutulmuyor, hudut namustur diyerek burada yapılanları görmezden gelmek vicdana da, insanlığa da fedai can ederek buralarda çaba eden kahraman güvenlik güçlerimize bühtan ve iftiradır. Bunu bu türlü söyleyerek akabinde bunu kentlerin bilbordlarında, üst geçitlerde pankartlama çalışması yaparak, devletini milletinin gözünde aciz durumu düşürmeye çalışmak son derece insanoğluna yakışmayacak davranıştır.

“26 mayın tarlası temizlendi”

Van-İran hududunda yaklaşık bir ay evvel 5-6 metre karın altında kalan ve her türlü çalışmanın neredeyse imkansız hala geldiği bir alanda güvenlik duvarı inşa edildi. Şu ana kadar 26 mayın tarlası temizlendi. Bugüne kadar bilhassa Ağrı, Iğdır sonu ve içine bulunduğumuz Çaldıran dalı dahil, 191 kilometre duvar yapılmıştır. 837 kilometre duvar da Suriye hududunda gerçekleştirilmiştir. Toplam 1028 kilometre duvar şu ana kadar yapılmıştır. Bir duvarın yapılması için neler lazım. Bunu tekrar CHP’nin 14. katından anlayabilmek isteyenlere söz etmek istiyorum.

Şu anda şu kesimde 26 mayın tarlası temizlenmektedir. Mayın tarlasını temizleyenler jandarmanın mayın bölüğüdür bunu akredite edenler de Ulusal Savunma Bakanlığı’nın MAFAM isimli bu husustaki birliğidir. Ondan sonra burada güvenlik yolu açılır. Bu yapılırken burada güvenlik tedbiri alınır. Zira karşı taraftan ve terör örgütünün her noktadan taciz edebilme kabiliyetine karşı burada hudut birliklerimiz tıpkı vakitte Polis Özel Harekat (PÖH) ve jandarmamız hudut güvenlik yolların rahatlıkla yapılabilmesi için burada önlem alırlar.”

“14. kattaki konforla bunu anlayamazsınız”

Soylu, duvar ihalelerini Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile Toplu Konut Yönetimi Başkanlığı’nın (TOKİ) yıllardır hudutta bunları gerçekleştirmek için efor ortaya koyduğuna değinerek, “Peki bunu nasıl sağlarlar, İran ile eş güdüm içinde çalışırlar. Bunların nereden ve nasıl geçebileceğini, hakim yerin neresi olduğunu burada temin ederler. 14. kattaki konfor bunu anlayabilecek kabiliyette elbette olmayacaktır.” dedi.

Sonda 250 optik kule

Bu çalışmaların yanı sıra üretilen duvarların monte edildiğini, güvenlik güçlerinin de bölgede gerekli tedbirleri aldığını anlatan Soylu, “Zaman vakit buranın eksi 40 dereceye düştüğünü söz etmem gerekir. Birileri için bir şey tabir ediyorsa. Bütün bunlar yapılırken birebir vakitte buranın aydınlatılmasının tesis edilmesi gerekir. Bu da Ağrı’dan Hakkari sonuna kadar, Hakkari hududunda da Irak hududu Hezil Çayı’na kadar olan bölgeye kadar, Hezil Çayı’ndan Suriye’de duvarların başlayacağı bölgeye kadar bütün bölgelerde elektrik yönetimimizle TEDAŞ’la entegre edilerek buralara çok sıkıntı kaidelerde elektrik getirilmektedir. Buradan teröristin, kaçakçının, kaçak göçmenin geçmesini engelleyebilmek için birebir vakitte öteki türlü adımları atıyoruz. Bu bölgenin içinde bilhassa en değerli problemlerden biri üs bölgeleridir. Tıpkı vakitte Hudut birliklerimizin konuşlandığı karakollardır. Bir taraftan üs bölgeleri hakim doruklarda, bir taraftan hudut birlikleri bir taraftan da yalnızca doğu hududunda 250 adet optik kulelerimiz var. Bunların yüzde 95’i bitti. Bu kuleler ne yapıyor. Kimileri 16 kilometreye kadar, kimileri 10 kilometreye kadar cisim ve insan görebilme kabiliyetine sahip olan 4 kilometrede insanı algılayabilen elektrooptik kuleler burada konuşlandırılmaktadır. Bunların da her birinin kedine ilişkin imalatı vardır. Bunlar da ASELSAN tarafından gerçekleştirilmektedir. Optik kulelerin yanı sıra 284 tane termal kamera vardır. Yüze yakın bu bölgede ve güney bölgesinde tesis edilmiş devriye atan kendine ilişkin kuleleri olabilecek araçlarımız kelam bahsidir. Bunların hepsi bizim Türk Silahlı Kuvvetlerimizin hudut birliklerimizin bu güvenlik yollarında rahatlıkla iki tarafı görebilecek halde konuşlandırılmışlardır.” diye konuştu.

“2023’te tüm doğu hududu tam denetim altında tutulacak”

Bakan Soylu, 295 kilometre olan Van-İran hudut hatında birinci, ikinci ve üçüncü etapta 26 tarlada mayın çalışması yapıldığını tabir ederek, İran hududunda bulunan Başkale ilçesine bağlı Gelenler ve Albayrak mahallelerinde de çalışmaların gelecek yıl sonuna kadar tamamlanacağını söyledi.

Soylu, “Doğu hududumuzun tamamı 2023 yılında Cumhuriyetimiz için 100. yılında hem duvarlarla hem optik kulelerle hem termal kameralarla hem güvenlik yollarıyla tel çitleriyle denetim altında tutulacak.” dedi.

Van Gölü’nde kaçak göçmenlere karşı tedbirler

Bakan Soylu, kaçak göçmenler konusunda Van Gölü’nün güvenliğinin Kıyı Güvenlik Komutanlığı bünyesine devrildiğini belirterek, “Biz öteki bir atılım de yaptık. Van Gölü’nün güvenliğini geçen yılın yazından itibaren Kıyı Güvenliğimize verdik. Doğu ve Güneydoğu’da birinci defa bir gölde yahut bir alanda Kıyı Güvenlik birinci sefer misyon almaktadır. Zira onun Akdeniz ve Ege Denizi’nde göçmen kaçakçılığından ve öbür kaçakçılıklarından elde ettiği tecrübeyi burada da istifade edelim. Van Gölü’nün tüm konuşlanmasını sağlayarak bunu gerçekleştirebilecek bir anlayışı ortaya koymaktadır. Bu bölgelerde güvenliğin sağlanabilmesi için mayın tarlaları temizlenmektedir, aydınlatma için bölgeye Ağrı hududundan Hakkari sonuna kadar elektrik çekilmektedir. Burada çok sıkıntı kurallarda ve tıpkı vakitte terörün saldırmasını da göz önünde bulundurarak burada, bir güvenlik duvarı ve güvenlik yolu yapılıyor. Aydınlatmalar yapılıyor ve güvenlik duvarının üstüne tel çit çekilmektedir. Termal kameralar yerleştiriliyor ve optik kuleler yapılıyor. Araçlarla devriye yollarında uğraş sarf edilmektedir. İnsansız hava araçlarımızla daima nasıl güvenlik yollarında ve başka alanlara devriye atılıyorsa, onlarla da daima devriye atılmaktadır. Keşif ve gözetleme faaliyetleri de dronlarla ve bulut altı İHA’larla bunlar sağlanmaktadır” diye konuştu.

“Milletimiz, devletinden emin olsun”

Bakan Soylu konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bundan muradımız şudur, milletimiz devletinden emin olsun. Devletinden emin olmayanlar olabilirler, siyaset ismine burada yıllarca hududu namus bilen ve bunun için fedai can eden, kınalı kuzularımız, kahraman askerlerimiz, polislerimiz, jandarmamız ve güvenlik korucularımız büyük bir çabayı ortaya koyarken birilerinin yalnızca siyasi hevesleri oluşsun diye bir kadro iftiralar altında kalabilirler fakat bu memleket iftira atanların söyledikleriyle burada kahramanca çaba eden arkadaşlarımızın o uğraşlarını ortadan kaldırmaz. İftiralar iftira sahiplerinin olur. Gözleri var görmezler, kulakları var duymazlar, kalpleri katıdır anlayamazlar. Bunlar elbette ki bu memleket için çaba eden arkadaşlarımızı yıldıramazlar. Buradaki çalışmalar devam edecek. Bu yıl Özalp dalını tamamlayacağız bu yılın sonuna kadar. 2023’te de bütün ihaleleri çabucak hemen bitmiştir, böylelikle 29 Ekim itibariyle doğu sonumuzun tamamı güvenlik duvarlarıyla birlikte güvenlik altına alınmış olacaktır.”

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve beraberindekiler incelemelerinin akabinde Van’dan ayrıldı.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP