DOLAR 19,2021 0.13%
EURO 20,9004 0.49%
ALTIN 1.220,910,53
BITCOIN 542711-0,34%
İstanbul
17°

PARÇALI AZ BULUTLU

16:46

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

Bankaların verdiği maaş promosyonlarına enflasyon düzenlemesi gündemde

Bankaların verdiği maaş promosyonlarına enflasyon düzenlemesi gündemde

on

ABONE OL
Eylül 4, 2022 10:00
Bankaların verdiği maaş promosyonlarına enflasyon düzenlemesi gündemde
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Maaş yatırılan bankaların çalışanlara ödediği promosyonda üç yıllık peşin ödemelerde enflasyona karşı korunmadığı için itiraz geldi.

Kamu Denetçiliği Kurumu (KDK), çalışanlara bankalar tarafından verilen maaş promosyonlarında “enflasyon düzenlemesi” talebi ile ilgili açıklama yaptı.

Kurum, enflasyon düzenlemesi yapılmasına ait müracaatları inceleyecek ve ilgili kurumlarla görüşmelerde bulunacak.

Karar, bir çalışanın başvurusu üzerine alındı

Bir çalışan, 2021’de Toplumsal Güvenlik Kurumu ve birçok kurum ile bir banka ortasında 3 yıllığına imzalanan ve müddeti devam eden maaş promosyon kontratlarının, enflasyon ve ekonomik gelişmeler nedeniyle yenilenmesi için KDK’ye başvurdu.

Çalışan bankadan 4 bin lira almıştı

Başvuruda, banka ile yapılan promosyon protokolünde, 111 liranın aylık bedel olarak belirlendiği, bunun 3 yıllık karşılığı olan yaklaşık 4 bin liranın da çalışanlara peşin ödendiği belirtildi.

Enflasyondan doğan fark kontrat bitiş tarihine kadar ödensin tabeli geldi

Sözleşmenin imzalanmasının akabinde dünyada yaşanan ekonomik gelişmeler sonucu enflasyon oranlarında artış yaşandığı tabir edilen müracaatta, banka promosyon meblağında da enflasyondaki artışa nazaran artış yapılması, çıkacak farkın protokolün bitiş tarihine kadar olan periyot için yapılacak hesaplamaya nazaran tek seferde çalışanlara yatırılması istendi.

“Tek taraflı iptal maliyet getirmiyor”

Ayrıca banka maaş promosyon fiyatlarında daima artış sağlanması emeliyle yaptığı müracaatın daha evvel Toplumsal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından uygun bulunmadığı belirtilen müracaatta, promosyon mukavelelerinin bankalarca revize edilmemesi halinde tek taraflı olarak kontratın feshedilmesinin kurumlara rastgele bir mali külfet getirmeyeceği savunuldu.

KDK başvuruyu inceliyor

KDK, müracaata ait gerekli incelemeleri yapacak ve ilgili kurumlarla görüşmeler gerçekleştirecek.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP