DOLAR 19,2021 0.13%
EURO 20,9004 0.49%
ALTIN 1.220,910,53
BITCOIN 542711-0,34%
İstanbul
17°

PARÇALI AZ BULUTLU

16:46

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

Bartın’da kömür üretimi 2 bin 500 şahsa istihdam sağlayacak

Bartın’da kömür üretimi 2 bin 500 şahsa istihdam sağlayacak

on

ABONE OL
Ağustos 31, 2022 00:00
Bartın’da kömür üretimi 2 bin 500 şahsa istihdam sağlayacak
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Dünyada güç kaynakları artırılmaya çalışıyorken, Türkiye’de kömür üretimi konusunda teknik altyapısını güçlendirmek ismine değerli bir adım daha attı.

Türkiye Taş Kömürleri Genel Müdürlüğü tarafından Amasra-B alanının özel bir şirkete kiralanmasının akabinde bölgede 600 milyon dolar fiyatında yatırım yapan şirket yerli kömür üretiminde tam mekanize sistem kullanacak.

Kömür çıkartılması için teknik altyapı hazırlanıyor

Üretimleri 215 milyon euroya mal olan ve 12 bin ton yükündeki mekanizasyon ekipmanlarını taşıyan gemi Bartın Limanı’na demirledi.

İlk etapta yıllık 5 milyon ton kömür üretecek

İHA’nın haberine nazaran, 650 tırla Amasra’ya nakledilecek ekipmanların yeraltındaki galerilere kurulumunun akabinde birinci etapta yıllık 5 milyon ton kömür üretecek şirket 2 bin 500 bireye de istihdam sağlayacak.

“Zonguldak ve Bartın, Türkiye taşkömürü rezervini karşılayan iki il”

Yerli kömür üretiminde kullanılacak mekanizasyon sistemlerinin tırlara yüklendiği Bartın Limanında incelemelerde bulunan yetkililer, “Zonguldak ve Bartınımız Türkiye taşkömürü rezervini karşılayan iki ilimiz. Türkiye’nin kesin tespit edilen toplam 1,5 milyar ton kömür rezervi var. Bunun 1 milyar tonu Zonguldak hudutlarında, 500 milyon tonu da Bartın-Amasra etrafında. Biliyorsunuz Amasra-A alanında Türkiye Taşkömürü Kurumumuz üretimine devam ediyor. B alanında da rödevans yoluyla özel şirkete kiralama kelam konusu oldu.


Kömür çıkarmaya yönelik hazırlık evresi devam ediyordu

Özel şirketin hazırlık çalışması da uzun vakittir devam ediyor. 8 metre çapında ve 800 metre derinliğinde 3 tane kuyu açılmıştı ve bunların galerileri de sürülmüştü. Kömür çıkarmaya hazır hale yavaş yavaş gelinmişti.


Gelen ekipmanla birlikte üretim artacak

Şimdi bu ekipmanlarla birlikte, bunların kurulumundan sonra kömür üretilmeye başlandığında Türkiye’nin yerli kömürü ülkemiz iktisadına de kazandırılmış olacak” dedi.

“Yerli kömürde yerli istihdam sağlanacak”

Projenin Batı Karadeniz için çok değerli olduğuna da değinen AK Parti Küme Başkanvekili Yılmaz Tunç, “Batı Karadeniz için kıymetli bir proje, maliyetli bir proje. Elbette çalışanlara baktığımız vakit içlerinde yabancılar da var lakin çoğunluk burada yerli kömürde yerli istihdam sağlanmış olacak.” şeklinde konuştu.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP