DOLAR 19,2021 0.13%
EURO 20,9004 0.49%
ALTIN 1.220,910,53
BITCOIN 542711-0,34%
İstanbul
17°

PARÇALI AZ BULUTLU

16:46

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

Biden: Akın silahlarını yasaklayacağım

Biden: Akın silahlarını yasaklayacağım

on

ABONE OL
Ağustos 31, 2022 10:00
Biden: Akın silahlarını yasaklayacağım
0

BEĞENDİM

ABONE OL

ABD Lideri Joe Biden, bugün Pensilvanya’da yaptığı bir konuşmada, ülke genelinde silahlı kabahatlerin azaltılması ve şiddetin önlenmesi için hazırlanan “Daha İnançlı Amerika Planı” hakkında açıklamalarda bulundu.

“Saldırı silahlarını yasaklamaya kararlıyım”

ABD halkının ülkede meydana gelen silahlı şiddet olaylarından kaygı duyduğunu söyleyen Biden yaptığı konuşmada, 1994 yılında ABD senatosunda vazife yaptığı sıradaki hücum silahları yasağına atıfta bulunarak, ABD’de bu silahları tekrar yasaklamaya kararlı olduğunu söyledi.

Biden, “Bu ülkede hücum silahlarını yasaklamaya kararlıyım. Daha evvel bir defa yaptım ve tekrar yapacağım” dedi.


“Bu ülkede, Amerika sokaklarında her gün katliam oluyor”

Saldırı silahlarını yasaklamayı istediğini söyleyen Biden, “Silahlar Amerika’da çocukların bir numaralı katilidir. Çok fazla sayıda çocuk silahlar nedeniyle ölüyor. Bu ülkede, Amerika sokaklarında her gün katliam oluyor.” formunda konuştu.

Biden, Daha İnançlı Amerika Planı doğrultusunda polise finansman sağlanması için davette bulunarak, “Bu ülkede kamu güvenliği kelam konusu olduğunda, yanıt polisi finanse etmektir. Bizi korumak, psikolog olmak, sosyolog olmak üzere onlardan her şeyi yapmalarını bekliyoruz. Onlara gereksinimleri olan yardımı vermemekten bıktım” halinde konuştu.


“Daha fazla memur, daha fazla eğitim ve hesap verebilirlik”

Biden, kolluk kuvvetlerini desteklediğini tabir eden konuşmasında, planının lokal ve eyalet kolluk kuvvetlerine ek kaynaklar vermeyi vaat ettiğini söyledi.

Daha İnançlı Amerikan Planının eğitim ıslahatlarını da içereceğini söyleyen Biden, halkın inancını yine kazanmak için “daha fazla memur, daha fazla eğitim ve hesap verebilirlik” olması gerektiğini söyledi.

Biden, “Halkın itimadı yıprandı ve kırıldı. Bu inanç yıprandığında kamu güvenliğine ziyan veriyor. Halkın inancı olmadan kolluk kuvvetleri tüm topluluklara hizmet etme ve muhafaza işini yapamaz.” tabirlerini kullandı.


“Bana kolluk kuvvetlerini desteklediğinizi söylemeyin”

İHA’nın haberine nazaran Biden ayrıyeten, 6 Ocak’ta eski ABD Lideri Donald Trump’ın destekçilerinin Washington DC’deki Capitol Binasını basmasına atıfta bulunduğu konuşmasında, “Kongre’deki Cumhuriyetçi arkadaşlarıma sesleniyorum, 6’sında olanları kınamayacaksanız, bana kolluk kuvvetlerini desteklediğinizi söylemeyin.” dedi.

Biden, “Planım eyalet ve mahallî idarelerin tıpkı ıslahatları benimsemesine yardımcı olacak, Amerika’yı daha inançlı hale getirecek.” sözlerini kullandı.

ABD’de son yıllarda artan silahlı taarruzların akabinde Biden, Haziran ayında Silah Güvenliği Tasarısı’nı onaylanmıştı. ABD Senatosu tarafından kabul edilen ve Biden tarafından imzalanan yasa ülkede ateşli silah satışının kısıtlanmasını ve yasa dışı silahların satışının denetlenmesini içeriyor.


En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP