DOLAR 19,2021 0.13%
EURO 20,9004 0.49%
ALTIN 1.220,910,53
BITCOIN 542711-0,34%
İstanbul
17°

PARÇALI AZ BULUTLU

16:46

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

Bilim insanlarının geliştirdiği göz sayesinde körlük tarih olabilir

Bilim insanlarının geliştirdiği göz sayesinde körlük tarih olabilir

on

ABONE OL
Nisan 24, 2022 14:48
Bilim insanlarının geliştirdiği göz sayesinde körlük tarih olabilir
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Dünya üzerinde birçok görme manisi olan insan bulunuyor. Günlük hayatı zorlaştıran bu mahzur artık tarih olabilir.

Bilim insanları, mikrobotlar tarafından kullanılmak üzere tasarlanmış ve görme engelli insanlara da yardımcı olabilecek küçük bir elektrikli göz geliştirdiklerini duyurdu.

ABD’de yer alan Georgia Eyalet Üniversitesi araştırmacıları, aygıtı yeni bir dikey istifleme sistemi kullanarak üretti. Bu durum ise ölçeğin küçültülmesine ve mikro düzeylerde çalışmasına müsaade verdi.

Mikro ölçekli robot kamera

Yardımcı fizik profesörü Sidong Lei liderliğindeki takımın maksadını küçük robotların gözleri olarak çalışabilen, insanların ve daha büyük ölçekli botların ulaşamadığı alanlara erişebilen mikro ölçekli bir kamera oluşturuyor.

Aygıt, insanların görmesini sağlayan biyokimyasal süreçleri taklit etmek için sentetik metotlardan yararlanarak mikro ölçekli bir robot kamera olacak.


Renk tanıma evvelki aygıtlardan daha düzgün

Mevzuya ait açıklama yapan Prof. Dr. Lei, “Aynı boyuttaki evvelki kuşak aygıtlarla karşılaştırıldığında renk tanımayı güzelleştirdik. Bu görmenin en kritik fonksiyonlarından biri” dedi. Araştırmamızın kesin emeli, mevcut araçlarla dar alanlara girebilen ve tıbbi teşhis, etraf araştırması, üretim, arkeoloji ve daha pek çok alanda yeni ufuklar açabilen mikro robotlar için mikro ölçekli bir kamera geliştirmektir” diye konuştu.

Lei ve takımı, dikey renk algılama yapısının, optik lens sisteminin dizaynını basitleştirebilecek hassas renk tanıma özelliği sunduğunu söyledi. Araştırma takımının bir modülü olan yüksek lisans öğrencisi Ningxin Li, teknolojideki son gelişmelerin yeni tasarımı mümkün kıldığını söyledi.

Aygıtlar daha kompakt hale geldi

Li şöyle devam etti:  “Görüntü sensörü mimarimizde elde edilen yeni fonksiyonellik,  yarı iletken hususların son yıllardaki süratli ilerlemesine bağlıdır. Silikon üzere klâsik yarı iletkenlerle karşılaştırıldığında, kırmızı, yeşil ve mavi renkleri algılamak için yeni  malzemelerin  bant yapısını, kalınlığını ve öteki kritik parametreleri hassas bir formda denetim edebiliriz.”

Öbür taraftan yeni teknoloji için T Georgia Eyaleti Teknoloji Transferi ve Ticarileştirme Ofisi (OTTC) tarafından patent başvurusu yapıldı. OTTC Yöneticisi Cliff Michaels, “Bu teknolojinin mevcut sensörlerde görülen birtakım kıymetli dezavantajların üstesinden gelme potansiyeli var. Nanoteknoloji ilerledikçe ve aygıtlar daha kompakt hale geldikçe, bu daha küçük, son derece hassas renk sensörleri inanılmaz derecede yararlı olacak” dedi.

“Görme engelliler için yeni renkli öğe algılama imkanları sağlanabilir”

NTV’nin haberine nazaran araştırmacılar, keşfin bir gün görme engellilere yardımcı olacak gelişmelere yol açabileceğini vurguladı. Li, “Bu teknoloji, biyomimetik elektronik gözlerin ve ayrıyeten öteki nöromorfik protez aygıtların geliştirilmesi için çok kıymetlidir. Yüksek kaliteli renk algılama ve imaj tanıma fonksiyonu, gelecekte görme engelliler için yeni renkli öğe algılama imkanları getirebilir” dedi.

Çalışmanın tüm bulguları ACS Nano isimli bilimsel mecmuada yayınlandı.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP