DOLAR 18,9872 0.03%
EURO 20,2454 0.3%
ALTIN 1.148,100,69
BITCOIN 4207038,21%
İstanbul

PARÇALI BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Birtakım hastanelerde doluluk yüzde 100 oranına ulaştı

Birtakım hastanelerde doluluk yüzde 100 oranına ulaştı

on

ABONE OL
Temmuz 20, 2022 11:00
Birtakım hastanelerde doluluk yüzde 100 oranına ulaştı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Yeni varyant BA 2.25’le birlikte koronavirüs olayları süratle artış göstermeye devam ediyor.

Türk Ağır bakım Derneği Lideri Prof. Dr. Oktay Demirkıran, ağır bakım servislerinde tekrar Kovid alarmının başladığına dikkat çekerek ikazlarda bulundu. Prof. Dr. Demirkıran, “Hastanelerde dahi hasta ya da hasta yakınlarının, hatta bazen sağlık işçisinin maske kullanmadığına şahit oluyoruz. Sağlık çalışanı ortasında da Kovid olumluluk oranları artıyor. Avrupa’da hava yolu dalında önemli bir aksama var. Zira Kovid müspetlik oranları yer çalışanında yüzde 50, uçuş işçisinde ise yüzde 25’lere ulaşmış durumda. Tıpkı tehlike sağlık kesimimiz için de geçerli. Sağlık çalışanı ortasında hastalığın yayılması nedeniyle sağlık hizmetlerinde aksamalar yaşayabiliriz” dedi.

Prof. Dr. Demirkıran, birtakım hastanelerde Kovid ağır bakım dolduğu için hastaların öbür hastanelere sevk edildiğini belirtti.

“Kovid ağır bakımlar yalnızca 2 ay kapalı kalabildi”

2 ay evvel Kovid ağır bakımların tek tek kapandığını konuşurken bu kadar kısa müddette bu duruma gelindiğini belirten Prof. Dr. Demirkıran, “Birkaç ay içinde tekrar Kovid ağır bakımları faal olarak kullanmaya başladık ne yazık ki. Düşük kapasiteye getirdiğimiz Kovid ağır bakımların bu kapasiteleri şu anda dolmaya başladı. Türk Ağır Bakım Derneği’ne Türkiye’den gelen bilgileri değerlendirdiğimizde, Kovid için ayrılan ağır bakımlardaki doluluk oranlarının gitgide arttığını görüyoruz. Hatta kimi hastanelerin Kovid ağır bakım ve servislerinin dolduğu ve o hastanelere Kovid hadisesi kabul edemediklerini şahsen öğreniyoruz. Türkiye genelinde de ne yazık ki tıpkı durum geçerli. Hatta bu hafta ve önümüzdeki hafta içerisinde daha da artacağını düşünüyorum ne yazık ki. Şu anda kentler açısından değerlendirdiğimizde ülkemizde İstanbul’da en fazla ağır bakım hastası var üzere görünüyor” dedi.

“Çoğu kişi kovid olduğundan habersiz, maskesiz dolaşıyor”

Yeni varyant nedeniyle hasta sayılarının süratle arttığına dikkat çeken Prof. Dr. Demirkıran, belirtilerinde ciddiye alınmadığını kaydetti ve şunları söyledi:

“Çevrenizde gördüğünüz iki bireyden birinin Kovid olduğunu anlıyorsunuz. Bu periyotta en büyük karışıklığı da bu şahısların bu olayı bir klima çarpmasına çoğunlukla bağlıyor olması. ‘Klimanın karşısında durdum, soğuk içtim, soğuk yedim’ üzere boğaz ağrısı, burun akıntısı, öksürüğü bunlara bağlamaları; test yaptırdıklarında ise olumlu çıkmalarını görüyoruz. Bu bireyler de ortamızda dolaşıyorlar ve nasıl dolaşıyorlar? Maskesiz dolaşıyorlar! Şu anda maske kullanımının da çok çok düştüğünü görüyoruz. Bu şartlarda bulaş olayları da kolaylıkla gerçekleşir. Örneğin toplu taşımalarda maalesef öksüren hastalar, sekresyon çıkaranların, maskesiz olduklarını ben kendi gözlerimle de gördüm. Hiç kimsenin bu bahiste bir önlemi de yok. Hava yollarında da maske kalktı; uçağa bindiğinizde yalnızca birkaç bireyde maske görüyorsunuz. Bu uzun tatil devrinden sonra, bir ortaya gelinen toplu eğlencelerden sonra, muhtemelen olgu sayıları daha da artacak”


“Sağlık işçi ortasında da hasta olanlar artıyor”

DHA’nın haberine nazaran, hastanelerde Kovid için ayrılan servislerin de süratle dolmaya başladığına işaret eden Prof. Dr. Demirkıran, “Şu anda Kovid için ayrılmış olan servisler doluyor. Senaryo yeniden daha evvelki dalgalardaki üzere olağan servislerin Kovid servisine de dönüşüne gerçek gidiyor. Hastanelerde dahi maske takılmıyor. Hasta ve hasta yakınlarının maskesiz olduğunu görüyor ve uyarmaya çalışıyoruz. Hatta sağlık çalışanlarında da maalesef maske takmayanlar var. Onları da uyarmak zorunda kalıyoruz. Şu an itibariyle Avrupa’da örneğin havayollarında uçuşlar aksıyor. Bunun en büyük nedeni, yer işçisinin yüzde 50’si, uçuş çalışanının ise yüzde 25’inin Kovid olması. Birebir durum sağlık sisteminde de geçerli olacaktır. Hemşireler, öbür sağlık çalışanı arkadaşlar, tabiplerimiz hastalandıkça, maalesef hastalara bakacak sağlık elemanı sayısı da düşecek ve hizmette de aksama ister istemez kelam konusu olacak. Bu nedenle maske takmanın, aşılamanın ve dezenfeksiyon değerini bir defa daha tekrar vurgulamak istiyorum. Hatırlatma dozu gelmiş olanların kesinlikle aşılarını yaptırması lazım. Hastalığın neredeyse ortadan kalktığının düşünülmesi ve bir rahatlama devrine girilmesiyle hatırlatma dozları da yaptırılmıyor. Şu anda ağır bakımlarda yaşlı hasta kümesi ve risk kümesi yüksek hastalar daha çok. Zira hatırlatma dozlarını yaptırmadıkları için daha önemli bir risk altındalar” diye konuştu.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP