DOLAR 16,7679 0.39%
EURO 17,4873 -0.26%
ALTIN 974,440,48
BITCOIN 3260322,90%
İstanbul
30°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Çarşaflarınızı ne sıklıkla değiştirmelisiniz? Birçok insan yanlış biliyor…

Çarşaflarınızı ne sıklıkla değiştirmelisiniz? Birçok insan yanlış biliyor…

on

ABONE OL
Temmuz 1, 2022 22:00
Çarşaflarınızı ne sıklıkla değiştirmelisiniz? Birçok insan yanlış biliyor…
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Temiz, yeni çarşaflarda uyumak, bilhassa uzun ve yorucu bir günün akabinde katiyetle yatağa girmenin en keyifli hislerinden biridir. Uyuduğumuz ortamın yalnızca rahat değil, her vakit pak olmasını sağlamak da bir zorunluluktur.

Çarşaflar ne sıklıkla değiştirilmelidir? Bu sorunun yanıtı, yatağınızın yeterli bir gece uykusu sayesinde dinlenip gücünüzü geri kazanabileceğiniz bir yer olup olmadığını yahut tam aksisi bir yer olup olmadığını anlamanıza yardımcı olacaktır.

Aynı çarşaflarda üst üste 7 günden fazla uyumak tavsiye edilmez. Bunun birden fazla nedeni var.

Bakterilerin çoğalmasını önlemek için çarşafları sistemli olarak değiştirmeniz gerektiğini biliyoruz, lakin ülkü sıklık nedir? Her gece duş aldığınız için çarşaflarınızda bakteri ve mikropların çoğalamayacağını düşünüyor olabilirsiniz, ancak bu kaçınılmaz. Pekala çarşaflarımızı ne vakit değiştirmeliyiz Sağlık uzmanları ne tavsiye ediyor?

Çarşaflarda 10 milyon toz akarı yaşayabiliyor

Akarlar, her gün bilhassa geceleri kaybettiğiniz meyyit yüzeysel hücrelerle beslenir. Her bir birey her gün 1 mg meyyit deri bırakır ve bu birkaç bin akarı aylarca besleyebilir. Bu da, onların inanılmaz çoğalmalarına neden olur.

Koşullar ülkü olduğunda, bir yatakta birkaç milyon akar olabilir. Kestirimlere nazaran çarşaflarda 100 bin ila 10 milyon toz akarı bulunuyor. Bu nedenle, bu bilgiler ışığında çarşafları tertipli olarak değiştirmek, duş alışkanlıklarınız ne olursa olsun bilhassa yaz aylarında bir öncelik olmalıdır. Bu mikropların varlığı astım, rinit, alerji yahut egzama üzere kimi hastalıkları tetikleyebilir.

Yatak 1 haftada sıhhatsiz bir yer haline geliyor

Haftada en az bir defa olmak üzere sık sık yatak çarşaflarını değiştirmek, uygulamayı asla unutmamanız gereken önerilen bir alışkanlıktır.

Her gece yatakta saatler harcıyoruz, bedenimiz meyyit hücreleri, teri, terden gelen toksinleri, hatta deriden, mukoza zarlarından ve cinsel organlardan gelen salgıları ve hatta küçük idrar damlalarını kaybediyor. Bütün bunlar, yattığınız yatak hala pak görünse bile, sık sık çarşaf değiştirmenin ve hijyeni ihmal etmemenin değerinin farkına varmanızı sağlayacaktır.

Etkili paklık için nevresimlerinizi yataktan çıkardıktan sonra yıkamanız ve güneşte kurumaya bırakmanız önerilir.

Çarşaflar hangi sıcaklıkta yıkanmalı?

Çarşafları tertipli olarak yıkamanın yanında, binlerce toz akarını yok etmek için gereken ülkü sıcaklığı ayarlamak da kıymetlidir.

60°C’den itibaren bu mikroplardan kurtulabilirsiniz. Bu nedenle, bu sıcaklık ve üstü yıkamalara dayanabilecek çarşaflar satın alın. En uygun çarşaflar, terlemenizi arttırmadığı için pamuklu olanlardır.

Ayrıca toz akarları sıcağı ve nemi sevdiği için serin ve kuru bir ortamda uyumaya çalışın.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP