DOLAR 19,2021 0.13%
EURO 20,9004 0.49%
ALTIN 1.220,910,53
BITCOIN 542711-0,34%
İstanbul
17°

PARÇALI AZ BULUTLU

16:46

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

CHP’li Cihangir İslam, HDP’li Semra Güzel’e art çıktı

CHP’li Cihangir İslam, HDP’li Semra Güzel’e art çıktı

on

ABONE OL
Eylül 5, 2022 23:00
CHP’li Cihangir İslam, HDP’li Semra Güzel’e art çıktı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Öldürülen PKK’lı terörist sevgilisi ile fotoğrafları basına yansıyan ve “silahlı terör örgütüne üye olma” iddiasıyla hakkında iki fezleke hazırlanan HDP Diyarbakır Milletvekili Semra Güzel’in kaçışı sona erdi.

Güzel, geçersiz pasaport ve A.G. isimli göçmen kaçakçısı ve örgüt propagandası yapan bir kişi ile birlikte Edirne’ye giderken yakayı ele verdi.

Gelişmenin akabinde İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, HDP’li Güzel’in yakalanışıyla ilgili Kemal Kılıçdaroğlu’na göndermede bulundu.

Soylu’nun paylaşımı Cihangir İslam’ı rahatsız etti: Tehditler savurdu

Soylu toplumsal medyadan, Semra Güzel’in yakalanma haberini “Sayın Kılıçdaroğlu sana üzücü bir haberimiz var.” notuyla paylaştı.

Soylu’nun bu paylaşımı üzerine CHP İstanbul Milletvekili Cihangir İslam, olaya dahil olup ‘yargılanacaksın’ tehdidinde bulundu.

Twitter hesabından Soylu’nun paylaşımını alıntılayan İslam, “Düşünün ki bu şahıs ülkenin iç güvenliğinden sorumlu. Fitnenin ve fücurun bayrak taşıyanı. Şahsen algı yönetiyor ve kışkırtıcılık yapıyor. Pespayelik her tarafından akıyor. “Halkı kin ve düşmanlığa tahrik”ten yargılanacaksın. Allah’ın müsaadesiyle o günleri birlikte göreceğiz!” dedi.

“Böyle bir muamele yapamazsınız”

Soylu’yu amaç alan İslam, HDP’li Semra Güzel’in yakalanışıyla ilgili birkaç paylaşım daha yaptı.

Emniyet güçlerinin Semra Güzel’e karşı nazik olması gerektiğini savunan İslam, “Herhangi bir mahkuma de bu türlü bir muamele yapamazsınız.” sözlerini kullandı.

Paylaşımının sonunda Kürt vatandaşlara seslenmeyi de ihmal etmeyen İslam, “Bu uygulamalar adalet mücadelemizdeki azmimizi yalnızca artırmaktadır. Halkımızın ve memurlarımızın kahir ekseriyeti adalet özlemindedir. Adil bir nizamı birlikte kuracağız.” diyerek dayanışma davetinde bulundu.

“Bu memurlar bu vazifede çalışamaz”

İslam’ın mevzuyla ilgili paylaşımları şu formda:

“Semra Hoş tutuklu yargılanan bir milletvekilidir. Bunu geçelim. En ağır cezayı almış rastgele bir mahkuma de bu türlü bir muamele yapamazsınız, anayasamıza karşıttır. Bu kişilik yapısındaki memurlar bu vazifede çalışamaz. Yalnızca nefreti körüklüyorsunuz.

Devletin lisanı hukuktur. İhlallerin değerlendirildiği yer de mahkemedir. Cezalar Adalet Bakanlığı tarafından infaz edilir. Gözaltındakiler, tutuklular, karar giyenler her hakları açısından devletin müdafaası ve garantisi altındadır. Anayasa ve cari mevzuata nazaran o denli olmalıdır.

“Hukuk, her vatandaşın hak, yetki ve vazifelerini tayin edicidir”

Politik tavırlar hukuku hiçe saydığında ihlal / darbe oluşmuş demektir; ülke buhrana girer. Üstte olan budur! Devlet garantisi ortadan kalkmıştır. Güç, Hakkı yok etmiştir. Hukuk bir opsiyon değil Cumhurbaşkanı dahil her vatandaşın hak, yetki ve vazifelerini tayin edicidir.

Burada yargılanmakta olan, hakkında karar verilmemiş bir kişi var. Velev ki en ağır cürmü işlemiş, en ağır cezayı almış olsun; aldığı ceza dışında ona bir fiske vurulamaz, aşağılayıcı bir kelam söylenemez. Olağan adalet derdi, kaale alınan bir hukuk ve takip edilen bir ahlak varsa.

“Sevgili Kürtler, adil bir tertibi birlikte kuracağız”

Sevgili Kürtler, Kıymetli Dostlar; 27 yıl evvel Orhan Doğan’a yapılan saygısızlık ve hukuksuzluğu hatırlatan bu uygulamalar adalet mücadelemizdeki azmimizi yalnızca artırmaktadır. Halkımızın ve memurlarımızın kahir ekseriyeti adalet özlemindedir. Adil bir sistemi birlikte kuracağız!”


En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP