DOLAR 19,2021 0.13%
EURO 20,9004 0.49%
ALTIN 1.220,910,53
BITCOIN 542711-0,34%
İstanbul
17°

PARÇALI AZ BULUTLU

16:46

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

Çin ve Rusya işbirliği bildirisi verdi

Çin ve Rusya işbirliği bildirisi verdi

on

ABONE OL
Haziran 16, 2022 07:00
Çin ve Rusya işbirliği bildirisi verdi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Çin Devlet Lideri Xi Jinping, Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin ile telefonda görüşme gerçekleştirdi.

İkili münasebetlerin yanı sıra Ukrayna’daki krizin ele alındığı görüşmede Xi, dünyadaki global değişimlere ve istikrarsızlığa karşın iki ülke ortasındaki münasebetlerin gelişmeye devam ettiğini söyledi.

Ekonomik ve ticari işbirliğinin istikrarlı bir ilerleme kaydettiğini belirten Xi, yeni açılan Heihe-Blagoveshchensk hudut ötesi karayolu köprüsünün iki ülke ortasında yeni bir ilişki oluşturduğunu söz etti.

Rusya ve Çin taraflarından karşılıklı dayanak açıklamaları

Çin tarafının ikili ticari işbirliğinin istikrarlı ve uzun vadeli gelişimini sürdürmek için Rus tarafı ile işbirliği yapmaya hazır olduğunu belirten Xi, egemenlik ve güvenlikle ilgili temel çıkarların yanı sıra temel tasalar konusunda da birbirlerini desteklemeye devam etmek için Rusya ile çalışmaya istekli olduklarını söyledi.

Ukrayna konusunda açıklamalarda bulunan Xi, Çin‘in durumu her vakit tarihi bağlam ve mevzunun kıymeti temelinde bağımsız olarak değerlendirdiğini belirterek, dünya barışını ve global ekonomik nizamın istikrarını sürekli desteklediklerini vurguladı.

Tüm tarafların sorumluluk alarak Ukrayna krizinin uygun bir formda çözülmesi için ısrarcı olması gerektiğini söyleyen Xi, Çin‘in bu hedefle üzerine düşeni yapmaya devam edeceğini söz etti.


Çin ile çok taraflı işbirliğini güçlendirmeye hazırız”

Putin ise Xi’nin güçlü liderliği altında gerçekleştirdiği dikkat alımlı kalkınma başarılarından ötürü Çin‘i tebrik ettiğini söz etti.

Yılın başından bu yana Rusya ve Çin ortasındaki işbirliğinin istikrarlı bir halde geliştiğini belirten Putin, Rusya’nın Çin tarafından önerilen global güvenlik teşebbüsünü desteklediğini ve kelamda meselelerle Çin‘in iç işlerine yönelik her türlü müdahaleye karşı olduğunu söyledi.

İHA’nın haberine nazaran Putin, Rusya’nın dünyadaki çok taraflılığı artırmak ve daha adil bir milletlerarası tertip kurulması konusunda yapan gayretler içinÇin ile çok taraflı işbirliğini güçlendirmeye hazır olduğunu kaydetti.


En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP