DOLAR 19,0339 0.02%
EURO 20,3540 0.39%
ALTIN 1.211,39-0,39
BITCOIN 5392344,08%
İstanbul
11°

AZ BULUTLU

16:40

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

Çin’de solunabilir koronavirüs aşısına onay verildi

Çin’de solunabilir koronavirüs aşısına onay verildi

on

ABONE OL
Eylül 6, 2022 13:00
Çin’de solunabilir koronavirüs aşısına onay verildi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ulusal Tıp Eserleri Yönetimi, CanSino Biotech’in geliştirdiği dünyanın birinci “solunabilir” Kovid-19 aşısının inaktif aşılardan iki doz yaptırmış şahıslar tarafından hatırlatma dozu olarak kullanılabileceğine karar verdi.

“Convidecia Air” ismi verilen aşı, şirketin daha evvel geliştirdiği tek doz Kovid-19 aşısı “Convidecia”nın teneffüs yoluyla uygulanabilen bir versiyonu olacak.

DSÖ Mart’ta acil kullanım onayı verdi

AA’nın haberine nazaran; aşının enjektör ile uygulanan versiyonu, şubatta Çin Ulusal Tıp Eserleri Yönetiminden, martta ise Dünya Sağlık Örgütünden (DSÖ) acil kullanım onayı almıştı.

Aşının solunabilir versiyonunda enjektör yerine aşı sıvısını hava kabarcıklarına dönüştüren “nebulizatör” denilen püskürtücü aygıt (fısfıs) kullanılıyor.

Doğal enfeksiyonla bağışıklık uyandıracak

Virüsün güçsüzleştirilmiş bir halini içeren aşının, teneffüs yoluyla bulaşan virüsün doğal enfeksiyon yolunu uyarması, bu yolla bedende bağışıklık uyandırması amaçlanıyor.

Solunabilen birinci koronavirüs aşısı

Convidecia Air, Kovid-19 aşıları ortasında enjektör yerine nebulizatör (fısfıs) ile tatbik edilen birinci örnek olacak.

Üretim ve uygulama maliyetleri düşecek

Sprey formundaki aşılar, grip üzere teneffüs yolu enfeksiyonlarına karşı müdafaa sağlamak için yaygın kullanılıyor. Usul, aşıların üretim ve uygulama maliyetlerini düşürüyor.

Enjektör ve iğne gerektirmeyen düzeneğin sağlık erişimin kâfi olmadığı uzak bölgelerde kullanım açısından kolaylık sağlayacağı öngörülüyor.

Derin dondurucuda korunmasına gerek yok

Derin dondurucuda koruma edilmesi gereken enjeksiyon sıvısının bilakis, solunabilir aşının sıvısı 2 ila 8 derecede kimyasal bütünlüğünü koruyarak koruma edilebiliyor. Bunun global olarak daha yaygın bağışıklık muhafazasına yardımcı olacağı umuluyor.

Klinik denemeler başarılı geçti

Solunabilir aşı için yapılan, sonuçları “The Lancet” mecmuasında yayımlanan klinik denemelerde güçlü bağışıklık yansısı uyandırdığı görülmüştü. Çin’in Jiangsu eyaletinde 420 yetişkin üzerinde yapılan denemede aşının, daha evvel Sinovac tarafından geliştirilen Coronavac aşısından iki doz yaptırmış deneklerde teneffüs organlarının hücrelerini virüse daha dirençli kıldığı tespit edilmişti.

Acil kullanım onayının akabinde CanSino Biotech payları, Şanghay Borsası’nda yüzde 10, Hong Kong Borsası’nda yüzde 7 bedel kazandı.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP