DOLAR 19,2021 0.13%
EURO 20,9004 0.49%
ALTIN 1.220,910,53
BITCOIN 542711-0,34%
İstanbul
17°

PARÇALI AZ BULUTLU

16:46

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

Çok sıcaklar, Avrupa ve ABD’de orman yangınlarını tetikledi

Çok sıcaklar, Avrupa ve ABD’de orman yangınlarını tetikledi

on

ABONE OL
Temmuz 17, 2022 17:01
Çok sıcaklar, Avrupa ve ABD’de orman yangınlarını tetikledi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Avrupa ve ABD’de yüksek derecelerde seyreden hava sıcaklıkları, bir kere daha yangın felaketlerine yol açtı.

İki kıtada kırmızı alarmlar verilirken, alevlerin denetim altına alınması için çaba sürüyor.

Kavurucu yaz sıcaklarının yol açtığı felaket

Fransa ve İspanya’da çıkan orman yangınları yetkilileri alarma geçirirken, bu durum kavurucu yaz sıcaklıkları ile birleşince binlerce insan meskenlerini tahliye etmek zorunda kaldı.

Orman yangınları son haftalarda başta ABD, Fransa, Portekiz ve İspanya olmak üzere öteki Avrupa ülkelerinde de görülürken, Gironde bölgesinde cuma günü 7 bin 300 hektar ve dün yaklaşık 10 bin hektar yandı.

Avrupa alarmda

Yüksek sıcaklıklar sebebiyle İspanya ve Portekiz’deki orman yangınları, can ve mal kaybına neden olurken, İngiltere’de çok sıcaklar nedeniyle “kırmızı alarm” ihtarında bulunuldu.

İspanya, Extremadura, Kastilya ve Leon, Endülüs ve Galiçya bölgelerinde çıkan orman yangınlarını söndürmeye çalışıyor.

Endişe verici boyutlara ulaştı

İspanyol El Pais gazetesinin Sivil Savunma kaynaklarına dayandırdığı bilgiye nazaran, gruplar ülke genelinde 37 yangınla çaba ederken bunlardan 19’u şimdi denetim altına alınamadı.

Yangın söndürme faaliyetlerinde tartının, telaş verici boyutlara ulaştığı belirtilen Extremadura bölgesinde Monfragüe Ulusal Parkı’nı teslim alan orman yangınına ve Endülüs’te turistik bölgelerden Cosa del Sol’daki Mijas zirvelerinde devam eden yangınlara verildiği tabir edildi.

İspanya’da vakte karşı yarış

İspanyol EFE ajansı da Mijas zirvelerindeki yangınlar sebebiyle 2 bin 765 kişinin bölgeden tahliye edilmek zorunda kaldığını aktardı. Yangının 1890 hektarlık bir alanı etkilediği kaydedildi.

Galiçya bölgesinde üç noktada devam eden yangında 3 bin 500 hektarın yangından etkilendiği bildirildi.

İspanya’da son sivil savunma raporuna nazaran, 3 Temmuz’dan bu yana 70 bin 354 hektar arazi orman yangınlarında yandı. Bu sayının, 2021 boyunca yanan 75 bin 548 hektarla çabucak hemen tıpkı olduğuna dikkat çekildi.

Portekiz’de ortaya çıkan manzara

İberya yarımadasının batısındaki Portekiz de Avrupa’da orman yangınlarından etkilenen ülkelerin başında geliyor.

Portekiz’in önde gelen gazetelerinden Diario de Noticas’ın haberine nazaran, çok sıcaklar sebebiyle ülkede 4 büyük yangın oldu ve bunları söndürmek için 382 itfaiye vazifelisi çalıştı.

Yangınların ülkenin kuzeyindeki Porto kentinin kuzeydoğusunda çıktığı belirtildi.

Can kayıpları var

Aşırı sıcaklar, İspanya ve Portekiz’de can kayıplarına da yol açtı.İspanya’daki Carlos III Sağlık Enstitüsü’nün 16 Temmuz bilgilerine nazaran, 237 kişi çok sıcaklar sebebiyle hayatını kaybetti.

İspanyol EFE ajansı da İspanya ve Portekiz’de çok sıcaklardan ölenlerin sayısının 300’ü geçtiğini bildirdi.

Bu ortada, Portekiz’de yangınlara müdahale eden bir yangın söndürme uçağının düşmesi sonucu, uçağın pilotu da hayatını kaybetti.

İtalya’da çok sıcak hava dalgası için alarm verildi

İspanya ve Portekiz, yangınlarla uğraş ederken, bir öbür güney Avrupa ülkesi İtalya’da da sıcak hava alarm boyutuna ulaştı.

Ülkede hafta sonundan gelecek hafta ortasına kadar tesirli olacak çok sıcaklar sebebiyle ortalarında başşehir Roma, Milano ve Floransa’nın da olduğu 10 kentte turuncu alarm verildi.

Hava sıcaklığı 42 dereceyi görebilir

Hafta sonu kimi noktalarda 35-36 derecelerde seyredecek hava sıcaklığının hafta ortasında 40 ila 42 dereceleri bulacağı belirtildi.

İtalya’da bu yıl tesirini erken gösteren çok sıcaklar sebebiyle ülkenin en büyük ırmağı Po’nun su düzeyi yer yer yüzde 10’lara kadar geriledi.

İtalya’da sıcaklıklar münasebetiyle yangın çıkma riskinin de yüksek olduğu belirtildi.

İngiltere’de “ulusal acil durum” ilanı

İngiltere basınındaki haberlere nazaran, İngiltere Meteoroloji Kurumu (MET) gelecek haftanın bilhassa birinci günlerinin çok sıcak geçebileceği bilgisini verdi.

MET’in ülke tarihinde birinci defa dün çok sıcak hava nedeniyle 25 – 26 Temmuz için “kırmızı alarm” uyarısı vermesinin akabinde İngiltere’de ulusal sağlık acil durumu ilan edildi.

İngiltere’de ulusal sağlık acil durumu ilanı, sadece yüksek riskli kümelerin değil, zinde ve sağlıklı bireylerin de rahatsızlanabileceği yahut hayatını kaybedebileceği manasına geliyor.

Halka davet: Seyahat etmeyin

Diğer yandan, acil durum ilanının akabinde Acil Durum Kabine Toplantısı (COBRA) düzenlendi.

Toplantıya başkanlık eden Kabine İşleri Bakanı Kit Malthouse, halka seyahat etmekten kaçınmaları ikazında bulundu.

“Gerekli olmadıkça meskenden çıkmayın”

Malthouse, bilhassa demir yolu olmak üzere ulaşımda aksaklıklar yaşanabileceği bilgisini verdi.

Hükümet yetkilileri, İngiltere’nin büyük bir kısmında tesirli olarak birtakım bölgelerde 40 dereceye ulaşması beklenen sıcak hava nedeniyle, halka pazartesi ve salı günleri gerekli olmadıkça konuttan çıkmamalarını tavsiye etti.

19 eyalette 293 yangın rapor edildi

ABD Orman Yangını, Hava ve Çığ Olayları Merkezi’nin bilgilerine nazaran, 19 eyalette son bir ayda bin 310 farklı noktada orman yangını çıktı ve bunlardan 293’ü hala devam ediyor.

Son yıllarda kuraklıkla boğuşan Kaliforniya en çok yangın çıkan eyalet oldu.

Verilere nazaran, Kaliforniya’da Yosemite Park öteki olmak üzere son bir ayda 352 farklı noktada yaban hayatını tehdit eden yangın çıktı ve bu yangınlardan 55’i devam ediyor.

Ormanlık alanlar alevlere teslim

Şu anda en çok yangının devam ettiği eyaletlerden biri de ABD’nin kuzeyinde yer alan Alaska oldu. Alaska’da son bir ayda 79 farklı noktada yangın çıktı ve 46 orman yangını hala söndürülememiş durumda. Eyalette, 81 bin hektar alanın kül olduğu bildirildi.

ABD’nin batı kıyılarında yer alan Washington eyaletinde de 67 yangın çıktı ve bunlardan 15’i devam ediyor.

Orta batı eyaletleri yanıyor

ABD’nin batı kıyılarının yanı sıra orta batı eyaletlerinde de çok sayıda yangın çıktı ve bunların bir birden fazla hala devam ediyor.

Orman Yangını, Hava ve Çığ Olayları Merkezi’nin datalarına nazaran, New Mexico’da 25’i devam eden 47 orman yangını, Nevada’da 12’si devam eden 55 orman yangını, Oklahoma’da 5’i devam eden 87 orman yangını çıktı.

Eyaletlerde son durum

Ülkenin en büyük yüz ölçümlerine sahip Teksas ve Arizona’da da 320 bin hektardan fazla alanı tesiri altına alan 207 orman yangının çıktığı görülürken, bu iki güney batı eyaletinde 54 yangının devam ettiği bilgilere yansıdı.

Diğer taraftan Nebraska, Colorado, Kansas Utah, Mississippi, Idaho, Wyoming, Kentucky, Montana, Missouri, Oregon ve Güney Dakota’da son bir ayda 405 yangın çıktı ve bunlardan 85 yangın hala devam ediyor.

Yunanistan’da hafta sonu yüksek yangın riski

Yunanistan’da yüksek hava sıcaklıkları ve şiddetli rüzgar nedeniyle cuma gününden beri çok sayıda orman yangını yaşandı.

Patra, Girit, Arkadia, Anavisos üzere bölgelerde çıkan yangınlara itfaiye grupları havadan ve karadan müdahale etti. Şiddetli rüzgar ise yangınların denetim altına alınmasını güçleştirdi. Yangın nedeniyle, kimi köyler tedbiren boşaltıldı.

Atina Ulusal Gözlemevi’nin yaptığı açıklamaya nazaran, Girit’in Resmo (Rethimnos) bölgesinde çıkan orman yangını nedeniyle yaklaşık 15 bin dönüm alan 24 saatten kısa bir müddette kül oldu.

“Ekolojik ve ekonomik felaket”

Açıklamada, “Resmo’nun güneyinde 15 Temmuz Cuma günü öğlen saatlerinde Kria Vrisi yakınlarında başlayan orman yangını büyük bir ekolojik ve ekonomik felakete yol açtı.” ifadesi yer aldı.

Yangın riskinin bugün de devam ettiği belirtilen açıklamada, vatandaşlardan dışarıda ateş yakmaması istendi.

Bosna Hersek

Bosna Hersek’in orta kısımlarındaki Citluk ve Capljina belediyelerinin hududunda orman yangını meydana geldi.

Yaklaşık iki kilometrelik bir alana yayılan yangını söndürme çalışmalarına, Bosna Hersek Silahlı Kuvvetleri’ne ilişkin helikopterler de takviye verdi.

Capljina İtfaiye Kumandanı Mate Jurkovic, yangının dün gece denetim altına alındığını lakin rüzgar yüzünden yine tesirli hale geldiğini söz etti.

Öte yandan, dün akşam saatlerinde Boracko Gölü yakınlarında meydana gelen yangının da kısmi olarak denetim altına alındığı açıklandı.

Almanya

AA’nın haberine nazaran, Almanya’da yetkililer gelecek hafta için çok sıcak ikazında bulundular. Hafta içinde sıcaklıkların 41 dereceyi bulabileceği, bu nedenle dikkatli davranılması istendi.

Sağlık Bakanı Karl Lauterbach, “Bu sıcak hava dalgası birçok mevte neden olabilir.” dedi.

Alman Tabipler Birliğinin iklim değişikliği çalışma kümesi lideri Gerald Quitterer ise “Almanya’da çok sıcak hareket planı olan yalnızca birkaç belde var.” diyerek birçok kentin çok sıcaklar karşısında hazırlıklı olmadığını tabir etti.

Yetkililer, çok sıcaklar nedeniyle oluşabilecek yangın konusunda da ikazlarda bulundular.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP