DOLAR 19,2021 0.13%
EURO 20,9004 0.49%
ALTIN 1.220,910,53
BITCOIN 542711-0,34%
İstanbul
17°

PARÇALI AZ BULUTLU

16:46

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Ukrayna ziyaretinde öne çıkan başlıklar

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Ukrayna ziyaretinde öne çıkan başlıklar

on

ABONE OL
Ağustos 18, 2022 14:00
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Ukrayna ziyaretinde öne çıkan başlıklar
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Rusya ile Ukrayna ortasında 24 Şubat tarihinde başlayan savaş, tüm dünyayı etkiledi.

Savaş sonrası Türkiye, yürüttüğü diplomatik faaliyetlerle birlikte savaşın şiddetini azaltmaya yönelik çalışmalarda bulundu.

Tahıl krizi Türkiye’nin arabuluculuğu ile çözüldü

İki ülke ortasındaki savaşın akabinde dünya genelinde başlayan tahıl kriziyle birlikte Türkiye, bu sorunun çözülmesi için ağır uğraş sarfetti. İstanbul’da yapılan ortak görüşmede atılan imzalarla birlikte, tahıl krizine son verildi. Birçok ülke, milyonlarca insanı etkileyecek mutabakatla ilgili Türkiye’yi ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı tebrik etti.

Savaştan sonra Ukrayna’ya birinci ziyaret

Şimdi ise Türkiye’nin teşebbüsleriyle Ukrayna’ya, savaşın seyrini değiştirebilecek bir ziyaret gerçekleşiyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, savaştan sonra birinci kere Ukrayna’ya gidiyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Lviv’de Ukrayna Devlet Lideri Vladimir Zelensky ile bir ortaya gelecek.

Ukrayna tahılının dünya pazarlarına ihracı

Masadaki yer alan iki başlık ortasında, tahıl koridorunun işlerliğinin arttırılması ve savaşın diplomatik yollarla tahlili için atılacak adımlar, bulunuyor.

İki önder ortasındaki görüşmede, stratejik paydaşlık seviyesindeki Türkiye-Ukrayna ilgileri tüm taraflarıyla pahalandırılacak.

Görüşmede, Ukrayna tahılının dünya pazarlarına ihracı hedefiyle teşkil edilen sistemin faaliyetleri ele alınacak.


Guterres’ın da katılımıyla üçlü zirve

Erdoğan’ın ziyareti sırasında Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres de Ukrayna’da olacak. Bu kapsamda Erdoğan’ın, Zelensky ve Guterres‘in de iştirakiyle üçlü bir tepe gerçekleştirilmesi de öngörülüyor.


Rusya ile Ukrayna ortasındaki esir takası

Görüşmede ele alınması beklenen mevzular ortasında Rusya ile Ukrayna ortasındaki esir takasına Türkiye’nin aracılık etmesi de yer alıyor.

İki adet A440M uçağının Türkiye’ye dönmesi

Savaş öncesinde Ukrayna’da olan ve orada kalan Türk Hava Kuvvetleri’ne ilişkin iki adet A440M uçağının Türkiye’ye dönmesi de masadaki hususlar ortasında bulunuyor.


Son ziyaret 3 Şubat 2022’de gerçekleşti

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ukrayna’yı son olarak 3 Şubat 2022’de yani Rusya-Ukrayna savaşı başlamadan 17 gün evvel ziyaret etmişti.

Lviv’de görüşecekler

Savaş nedeniyle Ukrayna hava alanı kapalı olarak bulunuyor. Bu nedenle Cumhurbaşkanı Erdoğan ve beraberindekiler, alternatif yollarla ziyaret için Lviv’e ulaşacak.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP