DOLAR 19,2021 0.13%
EURO 20,9004 0.49%
ALTIN 1.220,910,53
BITCOIN 542711-0,34%
İstanbul
17°

PARÇALI AZ BULUTLU

16:46

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

Diyarbakır’da, yemek borusu olmadan doğan çocuk sıhhatine kavuştu

Diyarbakır’da, yemek borusu olmadan doğan çocuk sıhhatine kavuştu

on

ABONE OL
Nisan 26, 2022 06:00
Diyarbakır’da, yemek borusu olmadan doğan çocuk sıhhatine kavuştu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Mardin’de 2019’da hayatlarını birleştiren Arslanhan çifti, dünyaya gelen birinci çocuklarını yemek borusu olmadığı için kaybetti.

Arslanhan çiftin acısı, bir mühlet sonra aldıkları ikiz bebek haberi ile hafifledi. İkizlerini kucaklarına alan çiftin Zehra isimli bebeği sağlıklı olarak doğarken, Lina’nın ise ölen kardeşi ile birebir hastalığa sahip olduğu belirlendi.

Yemek borusu olmayan, 50 bin doğumda bir görülen hastalığı olan Lina bebek, Diyarbakır’a sevk edilip doğumunun ikinci gününde özel bir hastanede Op. Dr. Taner Kamacı ve takımı tarafından şiddetli bir operasyon geçirdi.

7 saatlik ameliyat yapıldı

4 ay boyunca midesinden açılan tüp ile sorunun giderilmesi çalışan Lina, tedavileri olumsuz sonuçlanınca tabipler tarafından ve aile ile karar alınıp güçlü 7 saatlik ameliyat yapıldı.

Midesinden yemek borusu yapılan minik bebek, nezaret altında tedavileri olumlu karşılık verip sağlıklı bir biçimde taburcu edilerek ailesine teslim edildi.

Mardin’de ikiz gebelik olarak dünyaya gelen, başka kardeşinde rastgele bir sorun olmadığı halde hastası Lina bebekte yemek borusunun kapalı olduğu orada birinci yapılan denetimlerinde tespit edildiğini aktaran Op. Dr. Kamacı, ameliyat gerektiren bir durum için hastanın ailesinin kendilerine başvurduğunu söyledi.

Hastanın sevkini kabul ettiklerini tabir eden Kamacı, şu sözleri kullandı:

“Hasta bize geldiğinde yaptığımız birinci denetimlerinde hastamızın yemek borusunun kapalı olduğunu ve nadiren görülen hastalık tiplerinden olduğu teşhisini koyduk. Daha sonra tedavi planımızı oluşturduk. Yemek borusunun üst tarafı kapalı, alt tarafta yok denecek kadar az ve ortada da büyük bir boşluk var. Bu türlü durumlarda biz çoklukla iki yemek borusunun iki ucu ortasındaki aralık çok fazla olduğu için onları uç uça dikmek mümkün olmuyor. O denli durumlarda sık tercih ettiğimiz tekniklerden bir tanesi öncelikle çocuğun midesinden bir beslenme tüpü açıyoruz, oradan besliyoruz. Çocuğu büyüttükten sonra yemek borusunun biraz uzamasına müsaade ediyoruz. Uç uca geliyorsa dikmek, gelmiyorsa da yemek borusunda yahut kalın bağırsağından çocuğa yemek borusu yapma formunda yapıyoruz.


“Çocuğun midesinden çocuğa yemek borusu yaptık”

“Oradan beslemeye başladık. Bebeğimizi yaklaşık 4 ay boyunca mide tüpünden besleyerek ve ağır bakım tedavilerini vererek büyüttük. 4 ay boyunca her gün bebeğin kapalı solunumlarının üst kısmına bujinal dediğimiz süreci uyguladık. Yemek borusunun uzamasını hızlandıracak süreç. Orta ara sinemalar çektik. 4’ncü ayda çektiğimiz sinemalarında yemek borusun iki ucunun uç uca dikilemeyeceğini gördükten sonra artık replasman kararı verdik. Yaklaşık 7 saat süren bir ameliyat ile çocuğun midesinden çocuğa yemek borusu yaptık. Ameliyattan sonra her şey yolunda gitti. İkinci haftadan sonra sinema denetimleriyle çocuğumuzu beslemeye başladık. Son 10 gündür büsbütün ağızdan besleniyor. Kilo alıyor, kusması olmuyor. En son çektiğimiz sinemasında de her şey yolunda. Bebeğimiz taburcu olacak duruma geldi. 5 aylık, iki ameliyat, aylık süren ağır bakım tedavisi, çok büyük emekler en sonunda çok şükür meselesiz, problemsiz hastamızı taburcu ediyoruz.”


“50 bin doğumda bir ender görülen bir durum”

Yemek borusunun kapalı olması az görülün bir rahatsızlık olduğunu lisana getiren Kamacı, “Ortalama her 4 ile 5 bin doğumda bir görülüyor. Görülenlerinde yüzde 85’inden fazlası yemek borusunun iki ucunun bir birine çok uzak olmadığı hastalar. Bizim hastamızda olduğu ise bu yemek borusu kapalı olan çocukların yüzde7-8’inde görülüyor. Hasebiyle oranlama yapıldığı vakit yaklaşık 50 bin doğumda bir az görülen bir durum.” diye konuştu.

“Devamlı olarak tükürüklerini almamız gerekti”

Yeni Doğan Uzmanı Doç. Dr. Mehmet Şah İpek, bebeği yoğum bakıma aldıklarını, 4 aya kadar kuvözde kaldığını belirterek, “Devamlı olarak tükürüklerini almamız gerekti ve bu çocuğu bir taraftan büyütüyoruz. Bu çocuğun kıymetli sorunu de anne kucağıdır, annesi sevgisidir. Buradaki hemşire arkadaşlar, bununla ilgilenmişler. Müzik dinletmişler, kucağına almışlar, ninni söylemişler, hatta çizgi sinema bile izletmişlerdir. Bu süreci daha hafif atlatması açısından. 5’nci ayın sonunda bu türlü memnun bir tablo ile bebişimizi sağlıklı bir halde ağızdan besleniyor olarak meskene göndermek ütün grup ismine büyük bir muvaffakiyettir.” formunda konuştu.

Bebeğin annesi Esma Arslanhan, ise birinci gebeliğinde de bebeğinin yemek borusu olmadığını ve ondan sonra vefat ettiğini kaydetti. 5 ay evvel doğum yaptığını belirten Arslahan, “Buraya geldik, 5 ay evvel yoğum bakıma aldılar. 1 ameliyat geçirdi ve düzgün geçti. 5 ay sonra tekrardan ameliyat oldu. Şu an sağlık durumu güzel. Tedavileri devam ediyor. Şükür sıhhatine kavuştuğu için bugün almaya geldik.” dedi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP