DOLAR 19,2021 0.13%
EURO 20,9004 0.49%
ALTIN 1.220,910,53
BITCOIN 542711-0,34%
İstanbul
17°

PARÇALI AZ BULUTLU

16:46

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

Dünya Bankası ve IMF liderlerinden yeni resesyon ve faiz uyarısı

Dünya Bankası ve IMF liderlerinden yeni resesyon ve faiz uyarısı

on

ABONE OL
Ekim 11, 2022 08:00
Dünya Bankası ve IMF liderlerinden yeni resesyon ve faiz uyarısı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

IMF-Dünya Bankası Yıllık Toplantıları ABD’nin başşehri Washington’da başladı.
Bu kapsamda, Dünya Bankası Lideri Malpass ve IMF Lideri Georgieva “İstikrarsızlık Çağında Çoklu Krizleri Ele Almak” başlıklı oturumda dünya iktisadına ait değerlendirmelerde bulundu.

“Gelecek yıl dünya, resesyon riski altında”

Malpass, “Gelecek yıl dünya için bir resesyon riski ve gerçek bir tehlikesi var.” dedi. Avrupa’da birtakım gelişmiş iktisatların yavaşladığına dikkati çeken Malpass, bu durumun gelecek yıl nereye gideceğinin görüleceğini aktardı.

Malpass, birçok gelişmekte olan ülkede ise para ünitelerinin kıymet kaybetmesinin ülkeler için borç düzeylerinin giderek daha fazla yük haline gelmesi manasını taşıdığını belirterek, faiz oranlarındaki artışın bunu ağırlaştırdığını anlattı.

Malpass, enflasyonun ise herkes lakin bilhassa de fakirler için hala büyük bir sorun olduğunu vurguladı.

“Çin’de büyümeyi aşağı çeken çok değerli bir sorun görüyoruz”

AA’nın haberine nazaran; IMF Lideri Kristalina Georgieva da resesyon riskinin arttığı konusunda Malpass ile birebir fikirde olduğunu söyledi.

Dünya iktisadının yaklaşık üçte birinin bu yıl yahut gelecek yıl arka arda en az iki çeyrek negatif büyüme göstereceğini hesapladıklarını anımsatan Georgieva, dünya ekonomisindeki yavaşlamanın 2026’ya kadar yaklaşık 4 trilyon dolarlık kayba neden olmasını beklediklerini belirtti.

Euro Bölgesi, Çin ve ABD iktisadı yavaşlıyor

Georgieva, dünyanın üç kilit iktisadında de yavaşlama gördüklerine işaret ederek, bu iktisatların Euro Bölgesi, Çin ve ABD olduğunu anlattı.

Bu durumun Avro Bölgesi’nde doğal gaz fiyatları kaynaklı olduğunu aktaran Georgieva, Çin’de ise Kovid-19 salgınıyla ilgili aksamalar ile konut dalında oynaklığın tesirli olduğunu belirtti. Georgieva, “Çin’de büyümeyi aşağı çeken çok kıymetli bir sorun görüyoruz.” dedi.

IMF Lideri Georgieva, ABD’de de hala çok güçlü bir iş gücü piyasası olmasına karşın artan faiz oranları nedeniyle ekonomik büyümenin ivme kaybettiğini lisana getirdi.

“Borç krizi tehlikesi, büyük ve korkutucu”

Borç krizi tehlikesini “büyük ve korkutucu” olarak nitelendiren Georgieva, gelişmiş iktisatların bu tehlikeyi denetim altına alması gerektiğini vurgulayarak, bunun yalnızca yüksek borç yükü olan ülkeleri değil tüm ülkeleri etkileyeceğini söz etti.

“Birlikte hareket edersek, acıyı azaltabiliriz”

Georgieva, “Güçlerimizi birleştirirsek, birlikte hareket edersek 2023’te önümüze çıkan acıyı azaltabiliriz.” diye konuştu.

İklim değişikliğinin risklerine de değinen Georgieva, kelam konusu risklerin ele alınması için dünyanın 3 ila 6 trilyon dolara muhtaçlığı olduğunu ve özel bölümle iş birliğinin ehemmiyet taşıdığını vurguladı.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP