DOLAR 19,2021 0.13%
EURO 20,9004 0.49%
ALTIN 1.220,910,53
BITCOIN 542711-0,34%
İstanbul
17°

PARÇALI AZ BULUTLU

16:46

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

Erhan Afyoncu’dan 1915 olaylarına ‘soykırım’ diyenlere reaksiyon

Erhan Afyoncu’dan 1915 olaylarına ‘soykırım’ diyenlere reaksiyon

on

ABONE OL
Nisan 25, 2022 18:48
Erhan Afyoncu’dan 1915 olaylarına ‘soykırım’ diyenlere reaksiyon
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ulusal Savunma Üniversitesi Rektörü Erhan Afyoncu, 1915 olaylarına ait “soykırım” tabirini kullananları sert bir biçimde eleştirdi.

“Atalarımız tarih boyunca hiçbir vakit soykırım yapmamışlardır” diyen Afyoncu, şöyle devam etti:

“Eğer soykırım yapılsaydı…”

“Eğer sav edildiği üzere 1915’te bir soykırım yapılsaydı, 107 yıl sonra TBMM’de ne Ermeni kökenli bir milletvekili olur, ne de temelsiz iftiralarla Türk milletini katil göstermeye çalışan bir teklif vermeye yürek eden biri çıkabilirdi.”

“24 Nisan Ermeni tehcirinin başlama tarihi değil”

Ermenilerin, ABD başta olmak üzere her 24 Nisan’da Türkler aleyhine faaliyetler yaptığını lisana getiren Afyoncu, “Talat Paşa ve arkadaşları idarede kusurlar yapsalar da, samimi olarak Türk milletine hizmet etmeye çalışmış vatansever ve canlarını bu vatan uğruna vermiş Türk milliyetçisidirler. İsimleri ebediyen Türkiye Cumhuriyeti’nin her tarafını süsleyecektir. 24 Nisan Ermeni tehcirinin başlama tarihi değil, Ermeni komitelerinin kapatılması ve komitelerini ileri gelenlerinin bir kısmının tutuklanma tarihidir.” dedi.

“Ermeniler, 40 civarında isyan çıkardı”

Afyoncu, sürece ait yaşananları da şu halde anlattı:

“1877-1878 Osmanlı-Rus Savaşı’ndan sonra Berlin Antlaşması ile kendilerine bağımsızlık verileceği ümidine kapılan Ermeniler, bu gayelerine ulaşamayınca, gayelerine varmak için terörizmi benimseyerek Taşnak ve Hınçak isimli terör örgütlerini kurdular.

Ermeniler, Birinci Dünya Savaşı’na kadar olan devirde 40 civarında isyan çıkardılar. Birinci Dünya Savaşı’nda Rus ordusu ile doğuda yapılan savaşları fırsat bilip, bağımsızlık için son adımı atmak üzere harekete geçtiler.

“İstanbul’da tutuklananların sayısı 235’ti”

Osmanlı ordusunun iaşe ve ikmaline büyük ziyan verdiler. Ayrıyeten çeteler kurarak sivil Türkleri öldürmeye başladılar.

Osmanlı idaresi bütün uğraşmalarına karşılık Ermeni teröristlerin hücumlarını durduramayınca 24 Nisan genelgesini çıkararak komiteleri kapattı ve komitelerle kontağı tespit edilenlerin bir kısmı tutuklandı. İstanbul’da tutuklananların sayısı 235’ti.”

Garo Paylan’a: Komitecilerin kim olduklarını öğrensin

HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan’ın, kelamda Ermeni soykırımının tanınmasını içeren kanun teklifine yönelik de değerlendirmelerde bulunan Afyoncu, şunları yazdı:

“HDP milletvekili Garo Paylan’ın pespaye teklifi o kadar ciddiyetten uzak ki, 24 Nisan’da tutuklanan Ermeni komiteleriyle ilişkili şahısların sayısını 250’ye yakın Ermeni aydını olarak veriyor. Paylan da evvel bir şeyi tez edecekse evvel tutuklanan komitecilerin sayısını ve kim olduklarını öğrensin.

“Bu durumu 107 yıldır hazmedemiyorlar”

24 Nisan tutuklamaları esnasında çatışma meydana gelmediği üzere Ermeni ileri gelenlerine yönelik öldürme olayı da olmamıştı. Lakin komitelerin önder takımlarının tutuklanması, mümkün bir genel isyanın etkisiz ve başkansız kalmasına yol açmıştı. Bu durumu 107 yıldır hazmedemiyorlar.”

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP