DOLAR 19,2021 0.13%
EURO 20,9004 0.49%
ALTIN 1.220,910,53
BITCOIN 542711-0,34%
İstanbul
17°

PARÇALI AZ BULUTLU

16:46

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

Erkeklerde cinsel aktivite kalp hastalığını gösterebilir! Bu 7 belirti varsa doktora gidin…

Erkeklerde cinsel aktivite kalp hastalığını gösterebilir! Bu 7 belirti varsa doktora gidin…

on

ABONE OL
Ekim 25, 2022 17:00
Erkeklerde cinsel aktivite kalp hastalığını gösterebilir! Bu 7 belirti varsa doktora gidin…
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Erektil disfonksiyon terimi, ereksiyon geliştirme ve sürdürmedeki yetersizlik yahut zorluğu söz eder ve milyonlarca erkeği tesirler. Durumun ortaya çıkma riski yaşla birlikte artar ve erkeklerde düşük benlik hürmeti, telaş ve depresyon üzere ruhsal değişikliklere de neden olabilir.

Ancak ABD’de yapılan yeni bir araştırmaya nazaran tüm bunlara ek olarak erektil disfonksiyon, etkilenenler için daha büyük bir kardiyovasküler risk oluşturuyor.

Amerikalı uzmanlar, erektil disfonksiyon ile kalp ve damar hastalıklarının erken belirtileri ortasındaki irtibatları aramak 28 çalışmanın sonuçlarını tahlil ettiler. Elde ettikleri sonuçlara nazaran, erektil disfonksiyon ile bozulan kalp işlevi ve endotel disfonksiyonu ortasındaki güçlü bir irtibat buldular. Endotel disfonksiyonu, kan damarlarının giderek daralması manasına gelir, yani, içlerinden daha az kan geçebilir.

Genç erkeklerde daha belirgin

Endotel disfonksiyonu kalp krizi ve felç için en önemli risk faktörlerinden biri olan aterosklerozun erken habercisidir. Uzmanlara nazaran, cinsel münasebetin bilgisi, kalp ve damar hastalıklarından etkilenme riski daha düşük olan genç erkeklerde bilhassa kıymetlidir.

Yaşlı beşerler, hem erektil disfonksiyon hem de öteki kalp ve damar hastalıkları nedeniyle hastaneyi daha erken ziyaret eder. Erkeklerin, yaşları ne olursa olsun, cinsel sıkıntılar yaşarlarsa bir üroloğa ek olarak bir kardiyoloğa da görünmesi gerektiği, erken teşhis talihini artırarak tedavi başarısnı büyük ölçüde tesirler.

Kalp ve damar hastalıkları için inceleme gerektiren risk faktörleri

Kalp ve damar hastalıkları ne kadar erken teşhis edilirse, o kadar tesirli bir halde tedavi edilebilir ve potansiyel olarak önemli sonuçlar önlenebilir. Birebir vakitte son araştırmalar, nizamlı denetimlerin yalnızca 50-60 yaş üstü erkekler için kıymetli olmadığını da kanıtlıyor.

Göğüste sıkışma, ağrı yahut şiddetli çarpıntı hissi üzere semptomlar çok net olmasa bile varsa, katiyetle bir uzmana başvurulmalıdır.

Kalp ve damar hastalıkları için kesinlikle bir uzmana başvurulması gereken durumlar genel olarak şunlardır:

– Kronik gerilim,

– Nefes darlığı yahut nefes almada zorluk,

– Daha evvel güzel taşınan yükü kaldıramamak,

– Uyumakta zorlanmak,

– Olağandışı güçsüzlük ve sık baş ağrıları,

– Baş dönmesi, bayılma, kol uyuşması,

– Erektil disfonksiyon.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP