DOLAR 18,9872 0.03%
EURO 20,2454 0.3%
ALTIN 1.148,100,69
BITCOIN 4207038,21%
İstanbul

PARÇALI BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Ersan Şen: Kılıçdaroğlu Diyarbakır anneleriyle helalleşsin

Ersan Şen: Kılıçdaroğlu Diyarbakır anneleriyle helalleşsin

on

ABONE OL
Ağustos 11, 2022 06:00
Ersan Şen: Kılıçdaroğlu Diyarbakır anneleriyle helalleşsin
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye’deki 2023 seçimlerine 10 aylık bir müddet kalırken siyaset arenası ısınmaya devam ediyor.

Cumhur İttifaki, adayıın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olarak açıklarken 6’lı masa hala sessizliğini koruyor.

Tüm bu süreç devam ederken muhalefetin adayı olmak için nabız yoklayan Cumhuriye Halk Partisi (CHP) Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, helalleşme cinslerini sürdürüyor.

Kılıçtaroğlu son olarak Uludere’yi ziyaret etti

Kemal Kılıçdaroğlu’nun ziyaretler kapsamındaki son durağı ise Şırnak’ın Uludere ilçesi oldu.

CHP Başkanı Kılıçdaroğlu, eşi Selvi Kılıçdaroğlu ile 28 Aralık 2011’de yaşanan olayda hayatını kaybeden 34 kişinin aileleriyle görüşmek için Uludere ilçesine bağlı Gülyazı köyüne gitti.

Ersan Şen Kılıçtaroğlu’nu eleştirdi

Öte yandan son vakitlerde sıkça televizyon programlarına çıkan Ceza Hukukçusu Prof. Dr. Ersan Şen, tv100 ekranlarına gündemi kıymetlendirdi ve Kemal Kılıçdaroğlu’nun Uludere ziyaretini eleştirdi.

CHP önderinin ziyaretleri hakkında Ceza Hukukçusu Şen, şu ifadaderi kulladı:

“Helalleşeceksen Diyarbakır anneleriyle helalleş”

“Ben karşı olduklarımı söyleyeyim mi? Sayın Kılıçdaroğlu’nun helalleşmesine karşıyım kardeşim. Kime ne helalleşmesi yapıyorsun? Neyin helalleşmesi bu? Sen git helalleşeceksen Diyarbakır anneleriyle helalleş. Şehitlerle, gazilerle onların yakınlarıyla helalleş.

“Enayi miyim ben, değilim”

Sen gidip de orada Uludere’de yaptığın helalleşmenin ben Kürtlere dönük, ‘Kardeşim ben adayım, siz de beni destekleyin projesi’ olduğunu bilmeyecek enayi miyim ben, değilim.

“Bu iki insanın sıkıntısı değil, bir grup meselesi”

Bu iki insanın problemi değil. Bu bir takım problemi. Türkiye Cumhuriyeti’nin önemli kronik problemleri var. Bunları çözebilmek için herkesin elini taşın altına koyması lazım. Daha fazla kutuplaşmadan, daha fazla kutuplaşmadan milliyetçi milliyetçilik kimsenin monopolünde mi?

“Hepimiz milliyetçiyiz”

Hepimiz milliyetçiyiz ya. Ulusal hepimiz yurtseveriz. Şayet değilsen, hainsin aslında sen. Lakin farklı görüşlerde olduğun için hain olamazsın. O değil. Ben Sayın Cumhurbaşkanı’na da bunu demem.”

Konuşmasında Kılıçdaroğlu’nun adaylığını pahalandıran Ersan Şen, şu kelamları söyledi:

“Kılıçdaroğlu kaybederse rakip siyasi partilere sığınmak durumunda kalır”

Kılıçdaroğlu’nun adaylığı problemi konuşuluyor, ediliyor. Sayın Kılıçdaroğlu aday olmak istiyor. Sayın Kılıçdaroğlu temelinde doğal olarak aday. Cumhuriyet Halk Partisi’nin genel lideri olmak sıfatıyla fakat kâfi karşılığı bulmuyor.

Artık istediği şu. Bu işi sürdürmesinin sebebi. Halka bunu söyletmek istiyor. Zira yarın bir gün bu seçimi kaybederse, vallahi billahi bak söylüyorum burada. Rakip siyasi partilere sığınmak durumunda kalır.

Bak bu o denli bir seçimdir bu. Bu seçim o denli şahısla kazanacağı bir seçim değil. Grupla, inandırıcılıkla sıkıntıları ortaya koyarak, elini taşın altına koyarak.  Seni ikna etme kabiliyetin olacak. Elinde ateş gözünde şeyi görecek. O feri görecek. Egolara teslim olacağın bir vakit değil.

“İktidar olamazsınız, devam ettiremezsiniz”

Sayın Sayın Cumhurbaşkanı AK Parti niçin Kılıçdaroğlu’nu istiyor karşısında? Seçimde aday olarak istemiyor mu? Istiyor. Hepimiz biliyoruz. Tahrik ediyor. Gelmiyor karşıma diye. Zira biraz evvelki sorunda tartışmaları oralara yöneltecek. Zira gerçek meseleleri tartışmakla bir yere varamıyorsunuz. İktidar olamazsınız, devam ettiremezsiniz.

“Kılıçdaroğlu aday olmamalı”

Ben artık şunu söylüyorum size. Yani millet de yazıyor size. Efendim helalleşmeniz var. Ya bir helalleşmenin bir şeyi yok lakin sonuç itibariyle ben bunun halkta karşılığı yahut da meseleleri çözmek de ne kadar karşılığı var?

Bu büsbütün siz diyorsunuz ki ben aday olmak istiyorum. Beni dayanakla projesi. Bunda bir sakınca yok. Sayın Kılıçdaroğlu aday olmalı mı? Hayır olmamalı diyorum. Seçim kazanabilir mi? Ihtimal. Ancak başkalarına nazaran öteki aday olacaklara nazaran daha güç kazanır.

“Tarihten silinirsin”

Eğer bunu seçiyorsa, bu riski alıyorsa, bu kaybettiği seçimi ekmel etti mi insanoğlu yahut da Muharrem İnce periyodundaki seçimler olmayacak. Tarihten silinirsin. Bunları göze alarak gireceksin. Kaybetme ihtimalin ve lüksün yok. O denli giriyorsan bu seçime. O riski o denli al. Girdiğin seçim o denli bir seçim.”


En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP