DOLAR 19,2021 0.13%
EURO 20,9004 0.49%
ALTIN 1.220,910,53
BITCOIN 542711-0,34%
İstanbul
17°

PARÇALI AZ BULUTLU

16:46

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

Erzurum’da bacağı kopan kız, 14 ameliyat sonrası tekrar yürüdü

Erzurum’da bacağı kopan kız, 14 ameliyat sonrası tekrar yürüdü

on

ABONE OL
Ağustos 23, 2022 12:00
Erzurum’da bacağı kopan kız, 14 ameliyat sonrası tekrar yürüdü
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Karaçoban ilçesinin Köşk Mahallesi’nde yaşayan 14 yaşındaki 7. sınıf öğrencisi Y.K, 4 ay evvel tarlada çalışan babasının yanına gitti.

Tarlada traktörden bir anda düşmesi sonucu çalışan aracın şaftına sağ ayağını kaptıran kız çocuğunun bacağı, diz altından koptu.

Durumun sağlık gruplarına bildirilmesi üzerine çocuk, kopan uzvuyla olay yerine gelen ambulans helikopterle Atatürk Üniversitesi Araştırma Hastanesi’ne kaldırıldı.

14 farklı ameliyat geçirdi

AA’nın haberine nazaran; burada el cerrahı Dr. Ömer Ayık ve kalp damar cerrahı Rojhat Yasin Kılıç tarafından acil ameliyata alınan, 4 ayda içinde mikro cerrahi, doku nakli üzere 14 farklı ameliyat olan çocuğun bacağı kesilmekten kurtarıldı.
Kız çocuğu, tabiplerin ağır uğraşları sonucu hem bacağına kavuşmanın hem de 4 ay sonra adım atıp yürümenin heyecan ve memnunluğunu yaşadı.

“Bacağı 15 santim kısa olsa da yürüyebilen bir uzva sahip”

El cerrahı Dr. Ayık, çocuğu olaydan çabucak sonra süratlice ameliyata aldıklarını anlattı.

Zorlu ameliyatlar hakkında bilgi veren Ayık, şöyle konuştu:

“Ameliyatta yaklaşık 15 santimlik, çok parçalanmış, dikilirse yaşamayacak ve yaşamadığı üzere de hastaya ziyan verecek dokuları bacaktan uzaklaştırıp kalan kısmı ve koptuğu yeri diktik. 4 aylık müddette hasta farklı enfeksiyon tablolarından geçti ve çeşitli paklık ameliyatları, bedenin öteki bölgelerinden cilt ve doku nakilleri üzere 14 farklı cerrahi uyguladık.”

Ayık, bu operasyonlara eş vakitli olarak hastanın rehabilitasyon ve yürüme idmanı programına tabi tutulduğunu aktardı.

Hastanın enfeksiyon tablosunun denetim altına alındığını ve yaraların kapandığını belirten Ayık, “Bacağı 15 santim kısa olsa da hastamız, topukluk yardımıyla yürüyebilen, ayağının üzerine basabilen bir uzva sahip. Bacak kısalığını ilerleyen süreçte bacak uzatma ameliyatıyla telafi edeceğiz” diye konuştu.

Ayık, ameliyattaki başarıda cerrahi takımın yanı sıra asistan tabiplerin ağır çalışması, fizik tedavi ve anestezi doktorları, hemşire ile çalışanın emek ve takviyelerinin de olduğunu lisana getirdi.

“Kopan uzvun ambulans helikopterle gelmesi değerli avantaj”

“Kopan uzvun ambulans helikopterle gelmesi kıymetli avantaj. Tahminen hasta ileri yaşta olsaydı, bacağı kesip protezle yürütebilecektik, ancak hastanın 14 yaşında olması bu kararı almada ruhsal olarak bizleri ve hastayı etkiledi. Bizler bu uğraşıyı göze aldık, hastaya 14 ameliyat yapıp uzun mühlet tedavi uyguladık. 4. aya vardığımızda hastanın yürüdüğünü görünce memnun olduk.”

Kalp damar cerrahı Kılıç da uzuv kopmalarında dokunun canlılığının devam etmesinin kıymetli olduğuna işaret ederek, “Ne kadar erken devirde doku bedene tekrar birleştirilip kanlanması sağlanırsa ameliyat başarısı artar. Ambulans helikopterle süratli sevk sayesinde çocuğumuz yürüyecek. Bir dağ köyünden ambulans helikopterle yavrumuzu alıp buraya getiren ve sağlık hizmetine ulaştıran Sağlık Bakanlığımızın da bu işte emeği var. Son 20 yılda sağlık sisteminin geçirdiği büyük ihtilalden ötürü bacağı dikilen yavrumuz konutuna yürüyerek dönecek” dedi.

“Bacağımın dikildiğini görünce çok sevindim”

14 yaşındaki Y.K. de yaşadığı kuvvetli sürecin sonunda tabiplerinin sayesinde yürüdüğünü ve muhtaçlıklarını karşılayacak duruma geldiğini söyledi.

Y.K, “Bugüne geleceğimi hiç düşünmemiştim, çok memnunum, tahminen Ömer Hoca olmasaydı bu halde olmazdım. Bacağımın dikildiğini görünce çok sevindim, şu an bu seviyedeysem Türk tabipleri sayesinde. Hekimlerime teşekkür ederim” ifadelerini kullandı.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP