DOLAR 19,2021 0.13%
EURO 20,9004 0.49%
ALTIN 1.220,910,53
BITCOIN 542711-0,34%
İstanbul
17°

PARÇALI AZ BULUTLU

16:46

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

Fuat Oktay: Türkmen doğalgazı Türkiye’ye taşınacak

Fuat Oktay: Türkmen doğalgazı Türkiye’ye taşınacak

on

ABONE OL
Temmuz 3, 2022 05:00
Fuat Oktay: Türkmen doğalgazı Türkiye’ye taşınacak
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Türkmenistan’daki resmi temaslarını ve yapılan muahedeleri pahalandırmak üzere, Türkiye’nin Aşkabat Büyükelçiliği rezidansında basın açıklaması yaptı.

Türkmenistan ile Türkiye ortasındaki ilgilerin 30 yıllık geçmişi olduğunu tabir eden Oktay, “Türkiye, Türkmenistan’ın bağımsızlığını tanıyan ve burada büyükelçilik açan birinci ülke. Ancak onun çokta öncesine dayanan kadim bir geçmişimiz var.” dedi.

“Türk Devletleri Teşkilatı çerçevesinde önemli adımlar atılıyor”

Oktay, Türk dünyası ile Türkiye ortasında gelişen bir alaka gördüğünü belirterek, “Türk Devletleri Teşkilatı çerçevesinde, siyasi, ekonomik ve öteki birçok alanda alakaların daha sistematik halde ve kurumsal yapıda geliştiğine şahit oluyoruz. Bunun için Cumhurbaşkanımız başta olmak üzere Türk devletleri önderleri çok önemli efor sarf ediyor. Olağan bu bölge barışına ve bölgenin ekonomik kalkınmasına çok önemli katkı sağlayacak bir proje.” diye konuştu.

Türkiye ile Türkmenistan ortasındaki alakanın mercek altına alındığında gelişen bir grafik görüldüğünü söyleyen Oktay, “Türk Devletleri Teşkilatına gözlemci üye olarak katılan kardeş Türkmenistan’ı, Özbekistan’da yapılacak bir sonraki toplantıda daimi üye olarak görmeyi istek ediyoruz.” dedi.

Ticari bağda 10 milyar dolar hedefleniyor

Oktay, Ekonomik İşbirliğine Dair Hükümetlerarası Türk-Türkmen Kurulu (HEK) Toplantısı’nda iki ülke ortasındaki münasebetleri çerçeveye oturtma bahtı bulduklarını tabir etti.

72 unsurdan oluşan bir yol haritasının çizildiğini aktaran Oktay, halihazırda 2 milyar dolar olan ticari alakanın yıl sonuna kadar 3 milyar ve sonrasında 5 milyar dolar düzeyine çıkarmayı ve devamında 10 milyar doları hedeflediklerini söz etti.

“3 alternatif üzerinde çalışıyoruz ve kısmet olursa sona yaklaştık”

Oktay, güç, ulaşım, tarım, sağlık ve inşaat kesimlerinde alakaları geliştirecek dantel üzere örülmüş çalışmaların olduğunu söyledi.

Türkmen doğal gazını Türkiye’ye ulaştırmak için birkaç alternatifin bulunduğunu tabir eden Oktay, “Hazar üzerinden TANAP sınırının kullanılması, SWAP mutabakatı yahut gemiler ve gemilerden sonra boru çizgisi olmak üzere 3 alternatif üzerinde çalışıyoruz ve kısmet olursa sona yaklaştık.” dedi.

Oktay, bu proje ile alakalı Türkmenistan Devlet Lideri Serdar Berdimuhamedov’un da çabucak sonuca ulaşılması konusunda önemli dayanağı olduğunu belirtti.

“Birçok alanda orta koridoru faal hale getirmek istiyoruz”

Oktay, Rusya-Ukrayna ortasındaki kriz nedeniyle kuzey koridorunun riskli hale geldiğini ve bunun orta koridoru çok daha cazip hale getirdiğini belirterek, “Birçok alanda orta koridoru faal hale getirmek istiyoruz. Hazar geçişinin kullanılması ile deniz yolu, demir yolu ve hava yolu lojistik altyapısının oluşturulması kıymetli. Burada da karşılıklı kararlılığın ve samimi bir işbirliğinin olduğunu gördük.” diye konuştu.

Tarım alanında da net bir işbirliğine karar verdiklerini tabir eden Oktay, ilgili bakanların çalıştığını ve çabucak faaliyete geçeceğini söyledi.

Oktay, gübre üretiminde hammaddesi olan Türkmenistan ile ileriye dönük ortak tarımın yapılabileceğini lisana getirdi.

“İmzaların atıldığı bir kademeye geliyor olacağız”

AA’nın haberine nazaran, gümrük süreçlerinin kolaylaştırılması, ticaret ve yatırımda bürokratik mahzurların hafifletilmesi ile alakalı ortak çalışma kümesini faaliyete geçireceklerini lisana getiren Oktay, “İki tarafta da çok net bir işbirliği isteğini görmüş bulunmaktayız. Dediğim üzere biz bunun altını dolduruyoruz, Cumhurbaşkanlarımız bir ortaya geldiğinde bunların sonuçlarını görüyor olacağız, imzaların atıldığı bir etaba geliyor olacağız.” tabirlerini kullandı.

Oktay, basın açıklamasından sonra, Milletlerarası Atçılık Spor Kompleksini ziyaret etti. Oktay ve beraberindeki heyet, at üstünde yapılan çeşitli oyunları ve şovları izledi.

Daha sonra Halı Müzesi’ni gezen Oktay, buradaki halıları ve motiflerini inceledi. Ziyaretinin akabinde Oktay, beraberindeki heyetle ülkeden ayrıldı.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP