DOLAR 19,2021 0.13%
EURO 20,9004 0.49%
ALTIN 1.220,910,53
BITCOIN 542711-0,34%
İstanbul
17°

PARÇALI AZ BULUTLU

16:46

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

Fuat Oktay’dan HDP’nin kelamda Ermeni soykırımı teklifine reaksiyon

Fuat Oktay’dan HDP’nin kelamda Ermeni soykırımı teklifine reaksiyon

on

ABONE OL
Nisan 26, 2022 08:12
Fuat Oktay’dan HDP’nin kelamda Ermeni soykırımı teklifine reaksiyon
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Siyasalların iftar ve sahur programları devam ediyor.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Yozgat Konfederasyonu tarafından düzenlenen ‘Vefa İftarı’ programına katıldı.

Program, Üsküdar’daki Cemile Sultan Korusu’nda gerçekleşti.

Oktay, yaptığı konuşmaya, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın selamlarını ileterek başladı.

“Türkiye demek tahlil demektir”

Türkiye’nin memleketler arası alanda problemlere karşı tahlil için anahtar ülke pozisyonunda olduğunu vurgulayan Oktay, “Türkiye demek tahlil demektir. Bunu Balkanlar’da, Irak’ta, Libya’da, Karabağ’da ve daha birçok yerde gördüğümüz üzere bugün de Rusya-Ukrayna krizinde görüyoruz.

Recep Tayyip Erdoğan, dünyadaki tüm ülke önderleri ile rahatça diplomasi yürütebilen sayılı liderlerdendir. Türkiye, hiçbir yer, ülke, kuruluş yahut şahıstan müsaade almaya muhtaçlık duymadan çıkarları neyi gerektiriyorsa onu yapmıştır; yapmaya da devam etmektedir.

Suriye’de, Irak’ta, terör koridoru oluşturmak emeliyle örgütlere binlerce TIR silah yardımı yapanlar, bölgede, Türkiye’yi fonksiyonsuz hale getirme hayali kurdular. Terörden beslenenler, her koldan tehditleri artırarak Türkiye’ye diz çöktürebileceklerini sandılar.

Bunlara karşı biz hep hakkı haykırdık; ‘adalet yerini bulmuyorsa kendi göbeğimizi kendimiz keser, gereğini yaparız’ dedik ve yapıyoruz. Evvel ülkemizin güney sonlarında oluşturulmaya çalışılan terör bataklığına karşı çıkarak bölgede oynanan tiyatroya ‘dur’ dedik.

Fırat Kalkanı, Zeytin Kolu, Bahar Kalkanı ve Barış Pınarı Harekâtları ile terör örgütünün hudutlarımızla olan irtibatını büsbütün kesmiş durumdayız. Terörü kaynağında kurutmak üzere bugün de Pençe-Kilit Harekâtıyla Irak’ın kuzeyindeyiz” halinde konuştu.

TBMM’de kelamda soykırım teklifi

Türkiye ile Ermenistan ortasında başlayan olağanlaşma sürecine karşı HDP’nin dinamit koyduğunu belirten Oktay, “Terörün kökünü kurutmak için bir taraftan alanda eforlarımızı sürdürürken, bir taraftan da terörün uzantılarıyla gayret ediyoruz. İşte HDP’yi görüyorsunuz; Kelamda Ermeni soykırımı tanınsın diye milletin meclisinde millete hakaret edercesine teklif veriyorlar. TBMM çatısı altında, millete iftira atmak, fikir terörüdür. Milletin meclisinde, tarihimize kara çalmak; Türkiye ile Ermenistan ortasında başlayan olağanlaşma sürecinin temeline dinamit koymaktır. Bu süreci baltalamak isteyenlerin sesi, bugün hem içerden hem dışardan geliyor” diye konuştu.

“Biden’ın bildirisini şiddetle kınıyorum”

ABD Lideri Joe Biden’ın 24 Nisan bildirisine reaksiyon gösteren Oktay, “ABD Lideri Biden’ın gaflet dolu 24 Nisan bildirisini da bu vesileyle şiddetle kınıyorum. Biz yıllardır Türkiye’yi sıkıştırmanın aracı olarak kullanılan Ermeni sıkıntısında ebediyen bir adım önde olduk.

Mevzunun tartışılmasından, tezlerimize alışılmamış fikirlerin serbestçe lisana getirilmesinden asla rahatsızlık duymadık. Sayın Cumhurbaşkanımızın sıklıkla tabir ettiği üzere hakikatin kıvılcımı, fikirlerin yasaklanmasından değil; ‘müsademe-i efkardan’ yani ‘fikirlerin çarpışmasından’ doğar.

Türkiye’de bu mevzuda her türlü yayına ve arşive ulaşmak mümkündür. Bu anlayışla yıllardır muhataplarımıza davette bulunuyoruz: Gelin, bu tartışmayı siyasetin sorunu olmaktan çıkarıp, tarihçilerin konusu haline getirelim. Gelin, acılarımızı yarıştırmayalım. Yaraları kanatmanın değil birlikte güzelleştirmenin çabasını verelim.

HDP’nin ulusal pahaları ayaklar altına alan tavrı, yalnızca kelamda Ermeni soykırımı teklifiyle bitmiyor. Ulu ordumuzun terörle uğraşına karşı naralar atmakla meşguller…6+1’lik kaybedenler kulübü de bunlara bir defa olsun sesini çıkarıp, milletten yana tutum alamıyor. Aksine birlikte hareket ediyorlar” dedi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP