DOLAR 19,2021 0.13%
EURO 20,9004 0.49%
ALTIN 1.220,910,53
BITCOIN 542711-0,34%
İstanbul
17°

PARÇALI AZ BULUTLU

16:46

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

G7 ve AB: Zaporijya Nükleer Santrali’ni Ukrayna’ya devredin

G7 ve AB: Zaporijya Nükleer Santrali’ni Ukrayna’ya devredin

on

ABONE OL
Ağustos 11, 2022 05:00
G7 ve AB: Zaporijya Nükleer Santrali’ni Ukrayna’ya devredin
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kanada, Fransa, Almanya, İtalya, Japonya, İngiltere ve ABD’den oluşan G7 ülkeleri Avrupa Birliği (AB) ile birlikte ortak bildiri yayınladı.

“Rusya, Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne hürmet göstersin”

Bildiride, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik hücumları kınanarak, “Rusya, birliklerini Ukrayna’nın memleketler arası kabul görmüş sonları içinden derhal geri çekmeli ve Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne ve egemenliğine hürmet göstermelidir” denildi.

“Zaporijya Nükleer Santrali çalışanı misyonunu baskı altında olmadan yapabilmeli”

Rusya’nın inançlı ve emniyetli operasyonların sağlanması için Zaporijya Nükleer Santrali’nin yanı sıra Ukrayna’nın milletlerarası kabul görmüş sonları içindeki tüm nükleer tesislerin tam denetimini derhal yasal sahibi Ukrayna’ya geri vermesi talep edilen bildiride, “Zaporijya Nükleer Santrali’ni işleten Ukraynalı işçi, misyonlarını tehdit yahut baskı olmadan yapabilmelidir” denildi.


“Derin kaygı duyuyoruz”

Rusya’nın santral üzerinde devam eden denetiminin bölgeyi tehlikeye soktuğu aktarılan bildiride, “Ukrayna’daki nükleer tesislere Rus silahlı kuvvetleri tarafından el konulmasının bu tesislerin emniyeti ve güvenliğine yönelik önemli tehdit oluşturmasından, nükleer kaza yahut olay riskinin değerli ölçüde artırmasından ve Ukrayna halkını, komşu devletleri ve memleketler arası toplumu tehlikeye atmasından derin telaş duyuyoruz” denildi.

“Çabaları memnuniyetle karşılıyoruz”

İHA’nın haberine nazaran, Rusya’nın hareketlerinin Memleketler arası Atom Gücü Ajansı’nın (UAEA) Ukrayna’nın barışçıl nükleer faaliyetlerini müdafaa maksadıyla izleme kabiliyetini engellediği söz edilen açıklamada, “UAEA Lideri Grossi’nin Ukrayna’da nükleer güvenlik ve güvenliği güçlendirme gayretlerini memnuniyetle karşılıyor ve destekliyoruz. Lider ve UAEA çalışanına bu husustaki kararlı bağlılıkları için teşekkür ediyoruz” denildi.

UAEA çalışanının Ukrayna’daki tüm nükleer tesislere inançlı ve manisiz bir halde erişebilmeleri ve bu tesislerin işletilmesinden sorumlu Ukraynalı çalışanla direkt ve müdahale olmaksızın münasebet kurabilmeleri gerektiği vurgulanan bildiride, UAEA’nın vazifesini yapmasının kolaylaştırılması daveti yapıldı.


En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP