DOLAR 19,2021 0.13%
EURO 20,9004 0.49%
ALTIN 1.220,910,53
BITCOIN 542711-0,34%
İstanbul
17°

PARÇALI AZ BULUTLU

16:46

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

Gaziantep’te fıstık hasadı davul, zurna ve halayla başladı

Gaziantep’te fıstık hasadı davul, zurna ve halayla başladı

on

ABONE OL
Ağustos 11, 2022 14:00
Gaziantep’te fıstık hasadı davul, zurna ve halayla başladı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Gaziantep, Türkiye’deki fıstık üretiminin önde gelen vilayetleri ortasında yer alıyor.

Bölgede “yeşil altın” olarak nitelendirilen, baklavadan yemeklere, tatlılardan çerezlere kadar çabucak her alanda Türk mutfağının değişmez lezzetleri ortasında yer alan Antep fıstığının birinci mahsulü olan boz fıstığın hasadına başlandı.

Gaziantep’te havaların ısınmasıyla birlikte emekçiler, bahçelerin yolunu tuttu.

İşçiler fısıtğı tüketime hazır hale getiriyor

Normal Antep fıstığına nazaran hasadı bir ay evvel yapılan yağlı ve yeşil renkte olan boz fıstık; baklava, çikolata, hamurlu tatlı ve yemeklerde kullanılıyor.

Bahçelerin düğün yerlerinden farkı yok

Çiftçilerin motivasyonunu artırmak için son devirlerde bahçelerde adeta düğün havası yaşanıyor.

Davul ve zurna eşliğinde bahçeleri gezen kimi müzisyenler, yöresel müziklerle çalışanlara moral verirken keyifli vakitlerin geçirilmesini de sağlıyor.

Bir mühlet müzik dinletisi sunan müzisyenler, fiyat olarak da bahçe sahibinin poşetle verdiği mahsulden nasibini alıyor.

İşçilerin vakit zaman müziğin ritmine kendilerini kaptırarak halay çekmesi ise renkli imajlara sahne oluyor.

“Bu sene de hayli verimli geçiyor”

İl Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Karayılan, dünyanın bir çok ülkesinde Antep fıstığının yetiştiğini lakin aroma tarafından en güzelinin Türkiye’de yetiştirildiğini söyledi.

Geçen yıl Antep fıstığında randımanın âlâ olduğunu belirten Mehmet Karayılan, “Bu sene de epeyce verimli geçiyor. Gaziantep’te sulamayla birlikte Antep fıstığındaki randıman yüzde 35 civarında arttı. Buna budama ve gübreleme yapıldığında çok daha düzgün randımanlar elde ediliyor.” dedi.

Boz Antep fıstığında üreticinin hasat telaşında olduğunu söz eden Karayılan, şöyle devam etti:

“Bu yılki hasatla birlikte gelecek yılın hasadını da önemsemek gerekir”

“Şu an boz Antep fıstığında hasat başladı. Antep fıstığının vaktinde hasat edilmesi lazım. İçi tam dolmadan toplanmaması lazım. Bu bizim için çok değerli. Hasat yaparken gelecek yılın karagözlerine ziyan vermemeliyiz.

Her göz elle toplanmalı. Bu yılki hasatla birlikte gelecek yılın hasadını da önemsemek gerekir. Bu sene karagöz çok yerinde şükürler olsun. Gelecek sene de fıstıkta çok hoş randıman alacağız. Şimdiden muhakkak ediyor kendini ağaçlar.

Boz fıstığın içindeki aroma çok yüksek olduğu için bu genelde baklavada kullanılır ve bizim için çok kıymetlidir. Daha sonra ‘kırmızı ben’ hasadı yapılır. Ben fıstık ise çerezlik için kullanılır. En son kuru kırmızı kabuklunun hasadı yapılır.”


Çiftçiler rekolteden memnun

Çiftçi Hanifi Uğur ise Antep fıstığında birinci hasatta boz fıstığın toplandığını söyledi.

Boz fıstığın kendileri için hayli değerli olduğunu söz eden Uğur, şunları kaydetti:

“Fıstık hasadı 10 gün evvel başladı ve yaklaşık 15 gün daha sürecek. Sabah 5’te geliyoruz ve akşama kadar çalışıyoruz. Yaklaşık 25 kişilik bir grupla, günlük 6 ton eser topluyoruz. Bu sene mahsul ve eserler hoş.

1 ay sonra ‘ben fıstık’ hasadına başlayacağız. Hava kaideleri çok sıcak, 45-50 derece sıcaklıkta çalışıyoruz. Bir ağacın tam randıman vermesi 20 yılı buluyor. Hakikaten büyük emek var.”


İlk eser daha çok iç piyasada tüketilirken ikinci eserin yüzde 50’den fazlası ihraç ediliyor

AA’nın haberine nazaran; fıstık tüccarı Mustafa Aslan da boz fıstığın öteki fıstık çeşitlerine nazaran daha değerli ve nadide olduğunu lisana getirdi.

İyi fıstığın rengi ve kokusundan anlaşıldığını anlatan Aslan, “Fıstığın içi ne kadar yeşil olursa o kadar kaliteli olur. Barak Ovası fıstığını randımanı ve aroması daha uygun. Fıstığın kokusundan ve renginden kalitesi aşikâr olur. Kokusu ve rayihası hoş olursa baklavada kaliteyi ve tadı arttırır. Eğer sarı olursa baklavanın kalitesi düşer.

İlk eser yurt içinde daha çok tüketiliyor. Zira baklava ve çikolatada kullanılıyor. İkinci eserimizin yüzde 50’den fazlası ise kuruyemiş olarak ihracata gidiyor.” dedi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP