DOLAR 16,5518 -1.99%
EURO 17,5711 -1.51%
ALTIN 968,38-2,37
BITCOIN 344115-4,60%
İstanbul
28°

PARÇALI AZ BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

IEA, güç krizine karşı inanılmaz tedbir daveti yaptı

IEA, güç krizine karşı inanılmaz tedbir daveti yaptı

on

ABONE OL
Haziran 27, 2022 19:00
IEA, güç krizine karşı inanılmaz tedbir daveti yaptı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Enerji krizi Rusya-Ukrayna savaşı öncesinde de yaşanıyordu lakin savaş krizi farklı boyutlara taşıdı. Doğalgaz fiyatlarının yüksekliği bir yana, temin etmek ve doğalgazın kaynağından muhtaçlık duyulan ülkeye ulaşması bile farklı başka aşılması sıkıntı sıkıntılar olarak ortaya çıktı.

“Enerji piyasasında olağan dışı bir durum var”

AA’nın haberine nazaran, bu kademede Milletlerarası Güç Ajansı (IEA) Lideri Fatih Birol, güç bölümünde Rusya’nın petrol ve gaz ihracatından kaynaklanan açığın telafi edilmesi için değerli adımlar atılması gerektiğini belirterek, “Enerji piyasalarında şu anda olağan dışı bir durum var, bu durum da olağan dışı önlemler almayı gerektiriyor.” dedi.

Acil önlem alınması uyarısı

Birol, G7 tepesi öncesi, dünyayı tesiri altına alan güç krizine karşı acil ve değerli önlemler alınması gerektiğini söyledi.

Petrol ve doğalgaz fiyatları yüksek ve oynak kalabilir

Gelecek 6 ayın dünya iktisadı için son derece şiddetli geçebileceğini tabir eden Birol, bu süreçte petrol ve doğalgaz fiyatlarının “yüksek ve oynak” kalabileceğini ve bu durumun enflasyonda süratli artışa ve global resesyona yol açabileceğini anlattı.

Acil aksiyon planı hazırlanmalı

Birol, Rusya’nın Avrupa’ya doğalgaz sevkiyatını kısması yahut büsbütün kesmesi ihtimaline karşı acil hareket planı oluşturulması gerektiğini vurgulayarak, “Bu acil hareket planı, sanayi ve konutlarda yapılacak kısıtlamaların hangi plan dahilinde olacağını ve bunun ekonomik hayata olumsuz tesirlerinin nasıl en aza indirileceğini içermeli.” diye konuştu.

Kısa vadede atılabilecek ardımlar

Sektörü rahatlatmak için kısa vadede atılabilecek birkaç değerli adım olduğunu lisana getiren Birol, şunları kaydetti:

“Petrol ve doğalgaz üreticilerinin ellerinde olup da piyasaya sürmedikleri petrol ve doğalgazı gecikmeden piyasaya sürmeleri ve piyasanın stabil hale gelmesi için katkıda bulunmaları gerekiyor, bilhassa Orta Doğu’daki büyük petrol üreticileri. İkincisi, tüketim alanında planlanmış birtakım önlemler almak gerekecek. Meskenlerdeki termostatı kış aylarında 1-2 derece düşürmek yahut otomobillerin her iki günde bir trafiğe çıkması üzere pratik tedbirler olabilir. Bir öbür adım da kapanması planlanan nükleer santrallerin kapanmasını ötelemek olabilir. Bir yandan mevcut üreticilerin petrol ve gaz üretimini artırıp arza katkı yapması öteki yandan da talebi düşürmek için tedbirler alınması gerekiyor. Bu önlemleri almadan Rusya üzere dünyanın en büyük petrol ve doğalgaz ihracatçısı olan bir ülkenin ihracatındaki önemli düşüşleri telafi etmek mümkün değil.”


“Bazı ülke ve şirketler krizi fırsat bilip fosil yatırımları artırma planı yapıyor”

Tüm dünyada tesirini hissettiren “küresel güç krizine” karşı atılacak adımların iklim krizini daha da kötüleştirmemesi gerektiğini belirten Birol, şöyle devam etti:

“Bazı ülke ve şirketler krizi fırsat bilip fosil yatırımları artırma planı yapıyor. Bu yatırımların iki riski var. Birinci risk, bu fosil yakıt yatırımlarına bugün başlasanız birinci üretim en erken 5-10 yıl sonra piyasaya gelecek. O vakit içinde petrol yahut kömüre yönelik talep artışı olacağını düşünmek bu ülke ve şirketler için optimist ve riskli bir varsayım. Zira teknolojik gelişmeler, ülkelerin aldığı ve alacağı kararlar fosil yakıtlara olan talebi azaltacak. İkincisi de iklim riski. Bu projeler hayata geçerse dünyanın 2050’de sıfır emisyon amacına ulaşması çabucak hemen imkansız hale gelecek. Bu bakımdan benim üzerinde durmak istediğim husus, bu krize karşılık verirken öbür bir krizi derinleştirmemek.”


“Birçok ülke güç güvenliğini sağlamak için kömürü  tahlil olarak görüyor”

Birol, birçok ülkenin şu anda güç güvenliğini sağlamak için kömürü bir tahlil olarak gördüğünü söyledi.

IEA’nın son çalışmasına nazaran, kömür yatırımlarının dünyada yüzde 10 arttığını tabir eden Birol, “Herkes kömüre ilginin azalacağını bekler ve umarken, burada artış görüyoruz. Bunun da nedeni güç arz güvenliğine kömürün tahlil olacağı kanısı. Bence bunu iki formda düşünmek lazım. Şu anda acil olarak savaş hali diyebileceğimiz bir durumda mevcut kömür santrallerinin birkaç aylık mühlet için kullanılması mantıklı ve mazur görülebilecek bir hareket ama uzun periyotlu kömür yatırımları yapılması iş ve kârlılığın yanı sıra iklim açısından riskli.” değerlendirmesinde bulundu.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP