DOLAR 19,2021 0.13%
EURO 20,9004 0.49%
ALTIN 1.220,910,53
BITCOIN 542711-0,34%
İstanbul
17°

PARÇALI AZ BULUTLU

16:46

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

İklim değişikliğinin sebep olduğu orman yangınları hava kalitesini etkiliyor

İklim değişikliğinin sebep olduğu orman yangınları hava kalitesini etkiliyor

on

ABONE OL
Eylül 8, 2022 10:00
İklim değişikliğinin sebep olduğu orman yangınları hava kalitesini etkiliyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Dünya genelinde yaşanan orman yangınları hava kirliliğini beraberinde getirerek insan sıhhatini olumsuz etkiliyor.

Dünya Meteoroloji Örgütünün (WMO) bu kapsamda yayınladığı 2022 Hava Kalitesi ve İklim Bülteni’nde, son bir yılda çıkan orman yangınları ve sıcak hava dalgalarının tesirleri incelendi.

Ağır sağlık riski

Temmuz ve Ağustos 2021’de en ağır orman yangınlarının görüldüğü Sibirya, Kanada ve ABD’nin batı bölgelerinde yangınların havadaki parçacıklı husus oranını 2,5 mikrometreye getirdiği bildirildi.

Parçacıklı husus oranında 2,5 mikrometre düzeyinin, beşerde ciğer ve deveran sistemini etkilemesi nedeniyle ağır sağlık riski olarak değerlendirildiği kaydedildi.

Hava kirliliğinin artması öngörülüyor

Bültende görüşüne yer verilen WMO Genel Sekreteri Petteri Taalas, “Küre ısınırken orman yangınlarına bağlı hava kirliliğinin, düşük emisyon durumunda dahi artması bekleniyor.” öngörüsünde bulundu.

Taalas, “Hava kirliliği, sağlık risklerinin yanı sıra ekosistem ve atmosferin sıhhati için de tehdit içeriyor.” ifadelerini kullandı.

Bültende yer alan gelecek varsayımlarında, dünya genelinde yıkıcı orman yangınlarının 21. yüzyılın sonuna hakikat yüksek karbon ve sera gazı salımı halinde yüzde 40-60, düşük salım halinde ise yüzde 30-50 artış gösterebileceği öngörüldü.

AA’nın haberine nazaran, global sera gazı salımının bu biçimde devam etmesi durumunda ise bu yüzyılın ikinci yarısı prestijiyle global ısı düzeyinin 3 derece yükseleceği varsayımı yapıldı.

Sağlıklı hava soluyanlar, dünya nüfusunun yüzde birinden az

Açıklamada, DSÖ’nün hava kalitesi standartlarına uygun temizlikte hava soluyanların oranının dünya nüfusunun yüzde birinden bile az olduğu belirtilirken sıhhatsiz hava solumanın en çok yaşlılar, çocuklar ile doğum öncesi ve sonrası süreçteki bayanları etkilediği bildirildi.

DSÖ’nün bilgilerine nazaran, her yıl ölen 15 yaş altı 600 bin civarında çocuğun hava kirliliğinin yol açtığı hastalıklardan dolayı ömrünü yitirdiği, milyonlarca çocuğun ise hava kirliliğinden dolayı önemli sağlık sıkıntıları yaşadığı aktarıldı.

Hava kirliliğinin besin kalitesini olumsuz etkilediği, buna dair en son 2006’da yapılan araştırmada ozon katmanı hasarının 23 tarım mahsulünde global oranda 26 milyar ABD doları ziyana uğrattığı kaydedildi.

Hava kirliliğinin ekonomik bedeli 8,1 trilyon dolar

Sağlık harcamalarının da son yıllarda hava kirliliği nedeniyle artış gösterdiği, 2021’de hava kirliliğinin tesirleriyle çaba için yapılan sağlık harcamalarının 8,1 trilyon doları bulduğu bildirildi.

Açıklamada milletlerarası topluluğa hudut ötesi hava kirliliklerine karşı takip, raporlama ve bilgi paylaşımı üzere iş birliklerini artırma, atmosferde kirliliğe yol açan ögelerin gözlemlenmesi için global sistemleri güçlendirme ve geçen yıl Glasgow’da düzenlenen 26. BM İklim Değişikliği Konferansı’nda alınan kararların uygulanması için gayret sarf etme daveti yapıldı.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP