DOLAR 19,2021 0.13%
EURO 20,9004 0.49%
ALTIN 1.220,910,53
BITCOIN 542711-0,34%
İstanbul
17°

PARÇALI AZ BULUTLU

16:46

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

İlber Ortaylı’dan ‘Andımız’ çıkışı

İlber Ortaylı’dan ‘Andımız’ çıkışı

on

ABONE OL
Nisan 25, 2022 11:24
İlber Ortaylı’dan ‘Andımız’ çıkışı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türk tarihçi İlber Ortaylı, geçtiğimiz gün 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı münasebetiyle toplumsal medya hesabı üzerinden bir görüntü paylaştı.

İlber Ortaylı, görüntüsünde 2013 yılında okunma uygulamasına son verilen ‘Andımız’ı gündeme getirdi.

Kelamlarına 23 Nisan’ın kıymetini anlatarak başlayan Ortaylı ilerleyen dakikalarda ise ‘Andımız’ kararına reaksiyonunu lisana getirdi.

“Cumhuriyet boyunca çok büyük işler becerildi”

Ortaylı, şu sözlere yer verdi:

“Atatürk’ün Meclis’i kurduğu yani çağdaş Türkiye’nin devlet ve hükümet teşkilatının temellerini attığı, birinci oturumun yapıldığı gündür. O yüzden bunu çok şuurlu olarak çocuklara ikram etti. Bütün Cumhuriyet boyunca hem tıp alanında hem eğitim alanında çocuklar için çok şeyler yaptık, büyük muvaffakiyetler sağladık, yeni kuşakların güzel yetişmeleri için çok büyük işler becerildi. Güzel öğretmenler yetiştirildi, köy okullarına inildi. Ancak birebir devirde de maalesef devamlılık isteyen bu hizmetlerin hepsinde bir kalite ve bir amaç değişikliği görüldü.

“MEB, bugün 20-30’lu yılların durumunda değil”

Bugün Türk Ulusal Eğitim Bakanlığı hiç de 1920’lerin 30’ların 40’ların durumunda değil. Bu sadece bugünkü yönetimin kusuru da değil. Çok uzun bir vakittir kimi şeyler yerine getirilemiyor.

“Çocukların hayata atılmasında muvaffakiyet sağlayamıyoruz”

60-70’lerden beri hem doğum denetiminde hem çocuk sağlığı konusunda, çocuk vefatları konusunda büyük muvaffakiyetler sağladık. Ancak o çocukların yetiştirilmesi, mesleğe ve hayata atılma konusunda birebir başarıyı sağlayamıyoruz.

“Andımız’ın niçin kaldırıldığını anlamıyorum”

Anlaşılmayan işlerden birisi: Atatürk 23 Nisan günü Türk çocuklarına ne kaygısı? Nasıl olmalarını isterdi? Bu çok açık. Andımız’da bu vardır. ‘Türküm doğruyum, çalışkanım. Hayat; büyüklerimi saymak, küçüklerimi sevmek, yurdumu, ulusumu özümden çok sevmektir.’ Bizim çocukluğumuzdan beri tekrarladığımız ve ezberlesek de içinde bir mana bulduğumuz sloganlardan biridir. Bunun niçin kaldırıldığını anlamış değilim. Size düzgün bayramlar diliyorum.”

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP